1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Лаптопи полначи input output волти ампери

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Avid, 1 Мај 2019.

 1. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,465
  5,025
  21 Јануари 2009
  Може ли некој да ми објасни како иде работава со полначи и лаптопи?
  Пример, сакам да знам дали еден полнач што си работел на еден лаптоп, ќе работи и на друг лаптоп.
  Што треба да проверам во input output на полначот, ампери, волти, вати, што треба да проверам во лаптопот, што ако го немам полначот од лаптопот за кај што сакам да проверам, дали може да рикне полначот дали може да рикне лаптопот, при кои ситуации би се случило тоа, колку различни видови на џекчиња има...
  Малку каснам со ова, комшијава веќе дојде, ако ми рикне полначот што му го дадов GG
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 2. KarajanN

  KarajanN
  Intern

  23
  11
  2 Јуни 2010
  Лаптопите на лепенката со моделот и сериски број пичува ампеража и волтажа, а на некои пишува до џекот за полнач.
  Волтите на заменскиот полнач мора да биде исти, додека пак амперите можат да се повеќе.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  167
  118
  21 Мај 2017
  Доколку батеријата е со помала волтажа од излезот на полначот пр. излез 20 а батеријата 12, после некое време ќе се надуе батеријата, полначот нема гајле.
  Амперите играат улога само во брзина на полнење, помалку или повеќе нема штета глеј волтажата да е точна само.
  Вати се volt * amp
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 4. efto

  efto
  Gaining Experience

  268
  206
  19 Април 2007
  Битен е поларитетот, види обично средината на џекот е + (имаш сликичка на самиот полнач). Имам користено 19V полнач на 20V лаптоп и обратно без проблем, разликата е ~5%.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 5. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  448
  349
  26 Јуни 2012
  Машко
  Најбитен ти е поларитетот> па напон> и на крај струјата на полначот.

  Има полначи на кои средниот пин им е минус, а генерален rule of thumb е дека средината е секогаш плус а од страните металниот оклоп е минус. Тоа ти е најбитно да внимаваш со заменски или универзални полначи.

  Следно е напонот, полнач со мала девијација од оригиналниот не е воопшто страшно. Внатре во самиот лаптоп има додатна контрола за напонот кој регулира и „пегла“ за напонот(и потребите) на батеријата. Пример полнач од асус е со 19,42V, ако ставиш 20V заменски полнач нема ништо да се случи или да експлодира.
  Секако голем удел тука има и квалитетот на заменскиот полнач, дека тоа што е испринтано и залепено на етикетата како вредности може многу да варираат од тоа „што е внатре“.

  Последно е струјата, исто мала девијација +/- не е опасно. Премногу ако е во минус пример од потребен 3А полнач ставиш 2А може да го оштетиш заменскиот полнач бидејќи нема да може да ја испорача потребната струја за да се полни батеријата. Доколку е повеќе не е воопшто страшно, освен ако не ти план да го поврзеш лаптопот на швајц апарат :).

  Доколку е проблем со конектор нешто, најдобро е оригиналниот ако можеш да го поправиш или средиш. А второ нека е заменски наменет за тој тип на лаптопи, и трето универзалните со 50 приклучоци што доаѓаат во пакет.
   
  Arabian, efto и на Avid им се допаѓа ова.
 6. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,778
  1,538
  22 oктомври 2012
  Машко
  Пааа, не баш :)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 7. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  167
  118
  21 Мај 2017
  Моја грешка, повеќе нема штета, а помалку има.
   
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,869
  6,471
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ќе го прегори адаптерот ако нема доволно ампери

  Волти Х ампери = вати

  Ако лаптопот бара 90W односно 20 волти со околу 4.5 ампери, а ти му ставиш 19.5 волти со 3,34 ампери (65W) тогаш или ќе изгори адаптерот или лаптопот ќе прави тротлинг ако има механика да примети дека не е тој адаптер што му треба.

  Ако не сте сигурни, не давајте погрешни информации особено кога е струја во прашање.

  Оригиналните делл полначи понови од 4 години имаат заштити за ова така да не мора да значи дека ќе прегорат, ќе се прегреат. Ама пошто се и свашта се врти по огласиве ако ставиш неоригинален, копија или недајбоже хантол универзалец може свашта да се деси.
   
  efto, borcep и на Avid им се допаѓа ова.
 9. almostanangwl

  almostanangwl
  Intern

  10
  1
  13 Август 2012
  Машко
  Ми треба полнач за Asus x54h. Предлог?
   
 10. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  167
  118
  21 Мај 2017
  На almostanangwl му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...