• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ЛАПТОПИ од Америка

  • Ја почнал/а темата
  • #1

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,657
3,008
Дали некој има купено или користи, лаптоп донесен од Америка. Како е задоволен.
Сакам да земам од овие што се повеке ги носат некои наши дечки од УСА ама незнам за компатибилност со овде (да не има проблеми нешто со струја итн.). Значиу зборам за нови или евентуално refubrished лаптопи со фабришки гаранции. Знам дека за сервис овде кај нас тешко (мада многу се декларираат како Authorized service али нема везе, у близина Белград, Софија и Солун има сервиси колку сакаш.

На пример.

www.laptopi.netfirms.com

www.kupilaptop.com

Ај мислење.
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
jas koristam laptop kupen od USA. Si birav na internet kakov lap top da mi kupat i mi go donesoa. Sto se odnesuva do klvalitetot , jas si odbrav HP Pavilion i sum mnogu zadovolen , inaku za strujata ( se e isto ) , si doaga adapter koj moze da raboti i na 110V i na 220V koj e univerzalen. Ako naracuvas od USA gledaj od www.bestbuy.com i od www.circuitcity.com. tie se dve kompanii koi davaat najdobri ponudi. Gledaj si zemes HP so core 2 duo najdobra varijanta i najkvalitetno. Ako imas nesto slobodno prasaj.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,657
3,008
marv, би те замолил да ги прочиташ правилата
Абе сум ги прочитал и ги прочитав пак. И сеуште не ми е јасно кај сум ги прекршил за да ми чепкаш по постот.
Едино што ми текнуе е дека мислиш дека ги рекламирам www.kupilaptop.com i www.laptopi.netfirms.com, па јас не праев реклама на сајтовите, само наведов од каде мислам да купам за да ми казат луѓево мислење како и што некои направија. Тоа ти е исто ко да дадам линк на некоја сторија на да речеме ...... Yahoo и ти да ми речеш дека рекламирам.

Мислам дека си грешка, ако нешто не сум разбрал у правилата поправиме.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Znam nekolku slucaevi sto gi donele od Amerika tuka i posle nekoe vreme pocnuvat da se rasipuvat HP,Toshiba bea modelite pa baraj niz Skopje pretstavnistva na firmite i normalno som ne ti e kupen od kaj niv ke ti obrazlozat zaso nemoze oni da ti go servisirat pa nazad u Amerika preku posta pa si platija lugeto so gi znam po nekoj 200-300 dolari za posta baska nervozite taka da mojo sovet koa nekoj me pita za mislenje e da se sepak kupe od tuka barem ima kakva takva garancija
Iako ima i slucaevi kade se pogodat donesenite laptopi od stranstvo zavisi ksmeto!!!
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Najdobro ti e ako ides vo US, pa na vrakjanje da si doneses. Inace cenata e prilicno razlicna. Jas koga go kupiv tamu laptopov, ovdeka bese 50% poskap so briblizno dobri performansi. Inace nisto drugo nema razlika, i nema da imas problemi.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Еден пример на кој прв налетав:

ASUS Model: M50Sv-X2

Intel Core 2 Duo T9300 2.5 GHz (6MB L2 Cache)
15.4" WXGA Widescreen
2GB RAM
250 GB HDD
GeForce GO9500M (512MB)
повеќе карактеристики тука
цена: 1350$ = 845 EUR = 52 000 денари

За тие пари што можеш да купиш најмногу во Македонија?

BTW, погледни и на www.sonystyle.com
 

bakrac

Intern
27 јануари 2008
34
0
jas go kupiv mojot lap top (Dell latitude D620) pred dve godini vo Amerika i tamu go paltiv 800 dolari (preku e-bay), a ovdeka toagas kostase 1300 evra.
Inace laptopot e perfekten dosega, raboti bez problem edino baterijata se istrosi drzi se pomalku struja ( ama toa so sekoja baterija posle dve godini rabota).
 

Miki Petrovski

Баниран/a
30 март 2008
185
3
dobro de deka se poevtini se,no deka ke najdete avion od laptop vo amerika za cabe pari-ne bi rekol.jas mojot la top go zemav od germanija.modelot simens 2530 so core 2 duo 1.5 ghz,2 giga ram,250 disk go plativ 900 evra.kaj nas ima ispadnato nekoja falsifikat verzija i se prodava isto za 900 evra.no so poslab ram i hard disk.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Уште еден пример, овојпат за Sony Vaio:


Intel® Core 2™ Duo Processor T9300 (2.5GHz)
Microsoft® Windows Vista® Home Premium with Service Pack 1
4 GB DDR-SDRAM (DDR2-667, 2 GBx2)
250GB SATA Hard Disk Drive [5400 rpm]
DVD±R DL / DVD±RW / DVD-RAM Drive
LCD 15.4" WXGA (XBRITE-HiColor™) with integrated video camera
NVIDIA® GeForce® 8400M GT
WLAN (802.11a/b/g/n) with integrated Bluetooth® technology
Black
Extended Battery (BPL8)
No Engraving (по твоја желба да биде нешто изгравирано во рамката на мониторот)
Microsoft® Works
Photo Standard
Video Standard
QuickBooks Simple Start
Norton 360™ All-In-One Security (60 Day Trial)

Цена: $1560 = 59 300 денари ($60 за да ти го донесат до врата)Кај нас, во Anhoch, еве што нудат од Sony Vaio:

SONY VAIO FZ31M Intel® Core™ 2 Duo 2.0 Processor T7250 800Mhz 2M, 2GB DDR2 SDRAM
(2x1024MB) up to 4GB, 200 GB SATA 5400, NVIDIA® GeForce® 8400M GT 256MB Up to 1023 MB, X-black
LCD 15,4, Blu-ray Disc™ Combo Drive: BD ROM/ DVD+-RW/+-R DL/RAM Drive, 10/100 , WI LAN 802.11a,
2.0 + EDR, Built-in Motion Eye Digital Camera 1.3 Mpix, Express Card Slot, Card Reader MS, High Definition
Audio, 4 x USB 2.0 ports; IEEE 1394 port ;S-video/TV-out HDMI ;Modem 56K, Lithium ion battery,
Microsoft Windows Vista Home Premium, VAIO Suite, 2.8 Kg,

Цена: 77980

Моделите не се ни приближно слични, а разлика во цена 20 000 = 500$
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
www.sonystyle.com

Одбери Notebooks, одбери големина на монитор и направи си сам конфигурација. Цената ти е пресметана. 50-100$ доплата за до дома да ти стигне (важи само за USA). Имаш и готово конфигурации кои можеш да ги набавиш во кој било нивни дуќан. За ASUS-от имаш линк во претходниот пост.
 

Miki Petrovski

Баниран/a
30 март 2008
185
3
www.sonystyle.com

Одбери Notebooks, одбери големина на монитор и направи си сам конфигурација. Цената ти е пресметана. 50-100$ доплата за до дома да ти стигне (важи само за USA). Имаш и готово конфигурации кои можеш да ги набавиш во кој било нивни дуќан. За ASUS-от имаш линк во претходниот пост.
bas me zainteresira,sakav da zemam eden,taka imam eden prijatel koj odi za amerika i po drugive zemji sekoja nedela,no procita i dali vide ubavo deka vo taa cena koja e na internet ne e vklucen ramot i hard diskot t.e za niv deka se doplaka do 300 $.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
bas me zainteresira,sakav da zemam eden,taka imam eden prijatel koj odi za amerika i po drugive zemji sekoja nedela,no procita i dali vide ubavo deka vo taa cena koja e na internet ne e vklucen ramot i hard diskot t.e za niv deka se doplaka do 300 $.
Ај види убаво и кажи ми дали се доплаќа или тоа е попуст?

P.S.: Ако сеуште не веруваш, продолжи до крај и види колку пари треба да платиш се картичка. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,557
Мислења
859,405
Членови
29,952
Најнов член
trajced
На врв Дно