• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Лаптопи до 35к со надградлива меморија?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Дали може да ми препорачате лаптоп до 35000 денари кој што може работната меморија да му се надгради до 8 гигабајти?

Не мора да има оперативен Виндоус, ќе му ставам Убунту. Виндоус можда одпосле да купам, и исто да додадам РАМ.

Плус би сакал да е со процесор Intel i5, и некоја поштена графичка како AMD Radeon HD 7470 ако се доволни париве, да можам бар Старкрафт 2 да играм на него.

Шо знам?
Да не претерав? :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #2

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Хмм, излеа ваквите со додавање повеќе работна меморија се троа поскапи. :)
Излеа 4 гигабајти е некоја граница за лаптопиве.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,652
6,645
www.mikrotikmacedonia.net
Дали може да ми препорачате лаптоп до 35000 денари кој што може работната меморија да му се надгради до 8 гигабајти?

Не мора да има оперативен Виндоус, ќе му ставам Убунту. Виндоус можда одпосле да купам, и исто да додадам РАМ.

Плус би сакал да е со процесор Intel i5, и некоја поштена графичка како AMD Radeon HD 7470 ако се доволни париве, да можам бар Старкрафт 2 да играм на него.

Шо знам?
Да не претерав? :)
8GB во денешно време се MUST HAVE за накаква нормална работа на лаптоп, освен ако не работиш Офис. 4GB се веќе тесно грло. Барај со 8 GB RAM и еден слот слободен нека има, нема да биде лошо.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,417
847
За жал, кај нас изборот на лаптопи е поприлично ограничен, има многу модели, ама горе доле сите се тука некаде, и се од постарите генерации (ваљда им треба време да ги продадат) еве ти видео со гејминг лаптоп кој е тука некаде со твојот буџет, па ти си види кои можеш да ги најдеш овде, или на страна да успееш да ги најдеш
Фулл Хд,
Квад Коре,
256ССД
1ТБ хард
16ГБ РАМ
Радеон Р9
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Последна промена:
W

Whisky Vishera

Гостин
Дали може да ми препорачате лаптоп до 35000 денари кој што може работната меморија да му се надгради до 8 гигабајти?

Не мора да има оперативен Виндоус, ќе му ставам Убунту. Виндоус можда одпосле да купам, и исто да додадам РАМ.

Плус би сакал да е со процесор Intel i5, и некоја поштена графичка како AMD Radeon HD 7470 ако се доволни париве, да можам бар Старкрафт 2 да играм на него.

Шо знам?
Да не претерав? :)
јас го давам мојот година ипол стар
ProBook 450 G1
12GB DDR3
Intel I7 4702MQ
Radeon 8750 2GB DDR3
120GB SSD + 1TBHDD
батерија саатипол

25.000

поефтино здравје

Испратено од BTV-DL09 преку IT.mk форум апликација
 
W

Whisky Vishera

Гостин
 • Ја почнал/а темата
 • #10

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
јас го давам мојот година ипол стар
ProBook 450 G1
12GB DDR3
Intel I7 4702MQ
Radeon 8750 2GB DDR3
120GB SSD + 1TBHDD
батерија саатипол

25.000

поефтино здравје

Испратено од BTV-DL09 преку IT.mk форум апликација
Монитор 15 инча? Не земам 17 инчни. Големи се.

Се уште размислувам. Сега дури и помислив да земам десктоп наместо лаптоп.
 
W

Whisky Vishera

Гостин
Монитор 15 инча? Не земам 17 инчни. Големи се.

Се уште размислувам. Сега дури и помислив да земам десктоп наместо лаптоп.
15 инча, 1366 x 768, ама го работам на Dell U2414, значи имам ем десктоп ем лаптоп :) И пази и не е така слаба графичката, играм GTAV na medium / high во windowed резолуција 1440 x 900 со 30 - 40 фрејма. Исто така многу брка работа за работа во Premiere / Photoshop.

Сакам да земам десктоп само ради тоа што ми се буричкаат делови и кабли а и имам веќе 3 лаптопи дома.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Ако немаш посебна потреба за лаптоп тогаш подобра и поисплатлива варијанта ти е десктоп.
Едина работа зошто глеам лаптопи е дека ми е мал станот па се што додаваш го прави натрупан. Значи дека лаптопот не зафаќа многу простор. Башка ми е добар кога одам во читална.

Ама еве сеа мислам подобро е да го чувам стариот иако има 4 години работно искуство, а да си купам десктоп за се друго. Башка десктоп може да мењаш делови, па по потреба можам да го појачам.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,314
3,672
Скопје
HP имаат 1 година гаранција. За остало јас гарантирам, а има и членови кои може да лобираат за мене :)

Пред 3 месеци сменето термална паста и комплет чистење.

Испратено од BTV-DL09 преку IT.mk форум апликација
За ProBook сигурно може со доплата и три.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,589
Мислења
821,356
Членови
28,245
Најнов член
slavkovski
На врв Дно