1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Laptop

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од stavre176, 5 Јуни 2020.

 1. stavre176

  stavre176
  Intern

  2
  0
  5 Јуни 2020
  Машко
  Zdravo lugje, nov sum na forumov. Sakam da si zemam nov laptop, ama ne se razbiram mnogu pa mi trebit pomosh od profesionalcite. Budget imam do 22-23k max , a laptopot kje go koristam za surfanje,office, nesto gaming a sakam i da editiram videa. Znam deka laptopite so Ryzen procesor se dobri za cenata spored toa sto slusam, a 4ta generacija izleguva naskoro. Gledav nekoi ponudi so ryzen vo mojot cenoven rang se, dali vredi da cekam za 4ta generacija da stigne vo Makedonija. Kolkava ke bide cenata za R3/R5 dokolku imate informacii i dali dokolku stignat vo Makedonija vo nasite saloni na Neptun i Setec toa bi gi namalilo cenite na onie od 3ta gen za znacitelna suma?Sto imate da mi predlozite?
   
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,413
  865
  12 Април 2017
  Машко
  1. Добредојде на форумот
  2. Пишувај кирилица
  3. Те молам користи параграфи за да може убоо да се разбереме

  Јас би чекал за рајзен 4, и искрено намерен ми е Zephyrus G14, но незнам кога ќе стигнат кај нас и кога би го земал(ако не излезе некој по-ultrabook од него, со слични перформанси и цена)

  Ако си за веднаш можеш да порачаш од странски сајтови како ComputerUniverse. Мислам дека има членови кои имаат нарачувано од тука па би ти помогнале.
   
  MadBuldog, Astro, stavre176 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. stavre176

  stavre176
  Intern

  2
  0
  5 Јуни 2020
  Машко
  Ти благодарам за советите. Прашав во сетек за кога стигаат 4 ген рајзените и ми одговорија дека не знаат, можеби ќе се одолговлечело, не ти знам што.
  Ќе прашам и во нептун па ќе видам. Инаку, за цените дали ќе се исти или барем слични како што разгледав на сајтот кој ми го препорача? Не сум многу во тек ама знам дека кај нас може да претераат.
  Има ли шанса да земам со ryzen 3 4та ген за мојот буџет
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,753
  9,462
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Има шанса да земеј Рајзен 3 4-та генерација ама не со првите пратки, тие ќе имаатпремиум на цената и ќе бидат нереално скапи. За 4-та генерација нормални цени и колку-толку некаков избор ќе треба да чекаш до после Септември, Октомври обично се носи поголема залиха и избор.
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 5. durlano

  durlano
  Intern

  2
  0
  16 Јули 2014
  Машко
  BTW, Ryzen 4000 веќе стигнаа, ги има во гејминг лаптопи во анхоч, за леново машини од увозникот дознав дека ќе бидат достапни за помалку од месец дена - цените во најава барем за леново беа нормални...
   
Слични теми
 1. DrMTR
  Одговори:
  52
  Прегледи:
  6,250
 2. Mark0s
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  2,484
 3. AfterMaxify
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,717
 4. Zabegann

  Проценка БАШ Vintage Compaq Laptop

  Zabegann, 9 Мај 2020, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  772
 5. Goran Gorgievski
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  668
Вчитување...

Сподели

Вчитување...