1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Laptop

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од stavre176, 5 Јуни 2020.

1. stavre176

stavre176
    Intern

2
    0
    5 Јуни 2020
    Машко
    Zdravo lugje, nov sum na forumov. Sakam da si zemam nov laptop, ama ne se razbiram mnogu pa mi trebit pomosh od profesionalcite. Budget imam do 22-23k max , a laptopot kje go koristam za surfanje,office, nesto gaming a sakam i da editiram videa. Znam deka laptopite so Ryzen procesor se dobri za cenata spored toa sto slusam, a 4ta generacija izleguva naskoro. Gledav nekoi ponudi so ryzen vo mojot cenoven rang se, dali vredi da cekam za 4ta generacija da stigne vo Makedonija. Kolkava ke bide cenata za R3/R5 dokolku imate informacii i dali dokolku stignat vo Makedonija vo nasite saloni na Neptun i Setec toa bi gi namalilo cenite na onie od 3ta gen za znacitelna suma?Sto imate da mi predlozite?

2. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,414
    866
    12 Април 2017
    Машко
    1. Добредојде на форумот
    2. Пишувај кирилица
    3. Те молам користи параграфи за да може убоо да се разбереме

Јас би чекал за рајзен 4, и искрено намерен ми е Zephyrus G14, но незнам кога ќе стигнат кај нас и кога би го земал(ако не излезе некој по-ultrabook од него, со слични перформанси и цена)

Ако си за веднаш можеш да порачаш од странски сајтови како ComputerUniverse. Мислам дека има членови кои имаат нарачувано од тука па би ти помогнале.

MadBuldog, Astro, stavre176 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  3. stavre176

stavre176
    Intern

2
    0
    5 Јуни 2020
    Машко
    Ти благодарам за советите. Прашав во сетек за кога стигаат 4 ген рајзените и ми одговорија дека не знаат, можеби ќе се одолговлечело, не ти знам што.
    Ќе прашам и во нептун па ќе видам. Инаку, за цените дали ќе се исти или барем слични како што разгледав на сајтот кој ми го препорача? Не сум многу во тек ама знам дека кај нас може да претераат.
    Има ли шанса да земам со ryzen 3 4та ген за мојот буџет

4. Astro

Astro
    Guru

6,755
    9,404
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Има шанса да земеј Рајзен 3 4-та генерација ама не со првите пратки, тие ќе имаатпремиум на цената и ќе бидат нереално скапи. За 4-та генерација нормални цени и колку-толку некаков избор ќе треба да чекаш до после Септември, Октомври обично се носи поголема залиха и избор.

На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
  5. durlano

durlano
    Intern

2
    0
    16 Јули 2014
    Машко
    BTW, Ryzen 4000 веќе стигнаа, ги има во гејминг лаптопи во анхоч, за леново машини од увозникот дознав дека ќе бидат достапни за помалку од месец дена - цените во најава барем за леново беа нормални...

Слични теми
  1. DrMTR
    Одговори:
    52
    Прегледи:
    6,251
  2. Mark0s
    Одговори:
    14
    Прегледи:
    2,506
  3. AfterMaxify