• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Лаптоп за онлајн настава/цртање

  • Ја почнал/а темата
  • #1

user240107

Баниран/a
10 јули 2020
20
4
Скопје
Потребен ми е совет за лаптоп кој ќе се користи воглавно за следење онлајн настава но и ,,pen-deawing" со Goamon 1060pro drawing tablet (сеуште учиме/бараме софтвер кој ќе се користи, совет за почетник, добредојден), некоја програма за авто-дијагностика и стандардно секојдневно инфо-џаболебарско сурфање.
Претпоставка ми е дека i3 или AMD еквивалент со посебна графичка е минимумот што треба да го барам.
Во недостаток на лагер по продавниците и пренадувани цени во споредба со Јуни/Јули кога прв пат разгледував, дали можеби некој половен со i3ка од прва/втора генерација би завршил работа?
- Воедно понудете доколку имате нешто за продавање и што би ми завршило работа, планот за од продавнивца беше со наменски кредит и буџет од околу 20-30000.
За на старо не би го менувал буџетот со тоа што плаќањето ПОЖЕЛНО би било со биткоин, но не е пресудно гледам има дечки кои менуваат/купуваат, битното е да се набави нешто што побрзо и пред да не заклучат со нов полициски час.
Доколку е потребно буџетот може да се прошири за 100-150€ од продавница или до 650-700$ зависно од цената на биткоинот

Благодара, поздрав
user240107
 
Последна промена:

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
418
348
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Овој од Нептун е ок, ама екранот е тиња невидена агли на гледање се за нигде.
Едно пријателче го купи па јас му ставав Windows на него и ок се понаша. SSD-то е брзо но имаш само 6гб РАМ достапен за Windows оти 2гб се за графичката на процесорот. Но за +1200 ден може да му ставеш уште + 4гб РАМ има еден слот слободен.
 

Dimson

Intern
14 ноември 2018
19
6
Реално во моментов и нема голем избор на лаптопи поради covid ситуацијата а и цените се малце покачени. Но овој мислам дека би ја завршил работата. Поскап е поради тоа што има 512 гб SSD. А за екранот најдобро е некое видео на YouTube да се погледне или пак review на нет.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,720
Мислења
831,323
Членови
28,715
Најнов член
iRevO
На врв Дно