1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Лаптоп за архитектура до 35.000 ден.

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од hemicharot, 2 Јануари 2019.

 1. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Еве слики другарот ми прати.
  Тој не го користи така му седи.
   

  Прикачени датотеки:

 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,103
  8,290
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  DDstore немаат лаптопи.
  Ти кога ќе порачаш они трчаат низ градов и бараат да најдат за да ти препродадат. Треба да имаш Ирска среќа за да добиеш тоа што си побарал во читава состојба и со вистинска спецификација.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,020
  836
  4 Февруари 2014
  Машко
  Онака му стои од 2012 :D
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 4. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Да кажав у ddstore и мојот другар.
   
 5. Roncic

  Roncic
  Гостин

  10к за хапето на другарти ...
   
 6. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  хехе тој ги порачува од фирма и го платил.
  Неговиот профит од еден лаптоп му е 500ден.
  Лаптопите се зачувани у топ се.
  Нрверувам за 10к исписпод 20к со ссд иде и батерија држи.
   
 7. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  ах камо да знаеш,тој не се расправа со два комјутери или два лаптопи,има над 1000 комјутери и лаптопи.
  Тие што ги порачува лаптопи од фирма, му седи така,бидејќи во фирмата има нови.
   
 8. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  565
  276
  5 ноември 2013
  Машко
  @BlackOuttheWoRlD Поздрави го другар ти дека сме веќе 2019та година. Очигледно е заглавен 16/17. Еве ти пример Линк1 Линк2 (Не се мои, само ги најдов на реклама да ти покажам за споредба)
  Он: Подобро да одиш на нов лап топ.Мирна глава, сепак 5 години ке се користи тој постојано. Зависи каков студент ке биде и колку ке вежба и ке прави проекти. Не му е потребен нешто HQ и 16гб рам, но и5 со некоја карта плус ке заврши работа. ССД е пожелно ако не сака да чека лоадирање со минути.
   
 9. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Другар ти може и 30к да бара, негово право. Ама да се правиш овде дека му правиш некоко услуга со антика за 20к + немој молим ти се.
  2 месеци стар лаптоп одвај го дадов 28к, и7 8550, 930м , 8 гига рам и батеријата држеше мноооооогууууууууууу лол.
   
  Astro, Krkac и на BlackOuttheWoRlD им се допаѓа ова.
 10. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Не му правам услуга тој ми рече ако сакаш 22к за трбе 2к.Јас му кажав не и го дава за 20к.И таа антика била ккористена само во фирма.
   
 11. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  794
  718
  27 Април 2010
  Машко
  @BlackOuttheWoRlD на форумов се продаваат лаптопи кој се 10 пати појаки од тој на другарот твој и да не набројуваме како се сочувани за цени кој искрајно тој што го продава не му се исплати да го продава.
  Џабе се дообјаснуваш и измислуваш одговори, сите сакаме на форумов да ти кажеме дека има некој поучен од твојот другар тука и помогнал и пишувал статии и се друго објаснувал....така да твојот другар да ќари ама баш никогаш на лаптоп кој не вреди ни приближно до цената која ја бара нема да може на некој кој е од форумов тука или се регистрирал тука и ги прочитал статиите кој се со многу добри одговори и објаснувања.
  Поентата која ти ја кажуваат тука е дека лаптопот може да е сочуван т.е нов од кутија неизваден ама ако го гази времето џабе му е секое објаснување дали е користен или не или колку држи батеријата или не.
   
 12. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  902
  477
  12 Април 2017
  Машко
 13. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  565
  276
  5 ноември 2013
  Машко
  Ме интересира, ако е користен во фирма, нешто ОП е ? Што има разлика користен во фирма и домашен корисникo_O ? Тој у фирма што јаде на него што го треска, само шефот да не го види, подобар е нели ?
   
 14. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  110
  90
  6 Февруари 2016
  Машко
  @Astro искрено те прашувам.
  Гледам хп 250 г6 и леново и330 со и3 81хх и 8гб рам. Ќе тераат ли аутокад и солидворкс 2016 година. Максимум 23/4 можам да одвојам.
  Или пак да гледам истиве лаптопи со и5, 7200u со ссд плус и графичка.
   
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,103
  8,290
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Пак ќе прашам, за студент или професионалец? Ако е за професионалец тогаш дали ќе биде единствен компјутер за работата или ќе биде секундарен?

  За Аутокад 2018 сигурно ќе тера. Моиве го работат на бајаги послаби машини, а работат сериозни проекти,
  Со Солидворкс немам искуство ама според ова што го гледам, велат ќе работи на Intel графичката, скоро сите функции.
  https://www.quora.com/Can-the-Intel-HD-graphics-run-Pro-ENGINEER-and-SolidWorks

  Кај тебе изборот е лесен, ги работиш тие апликации и буџетот ти е лимитиран :) следствено изборот е лесен кога мораш.
  Ама би те советувал да го прошириш буџетот докај 30.000, да земеш FullHD екран и дискретна графичка. ХП 250 гледај ако можеш да заобиколиш, исто и Dell Inspiron.
   
  На kolesk му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  110
  90
  6 Февруари 2016
  Машко
  Да дополнам, за студент. Ќе пробаме да пробиеме буџет.
  Ти благодарам
   
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,103
  8,290
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако е за студент ќе работиш со примери, не со комплицирани проекти. Рендеринг ќе имаш за пример во Солидворкс а не за презентации.
  Чим така i3-8xxx со 8Gb RAM (ама гледај да можеш подоцна да кренеш на 16) ќе ти биде сосем доволно.
   
  На kolesk му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,691
  1,140
  16 Јуни 2010
  Машко
  Прашање за лаптопот подоле дали ке е добар за студент, значи не очекувам да се работат сложени проекти. Не е избран лаптоп со Nvidia, бидејќи не знам дали Autocad има CUDA подршка, а и ако има дали овие мобилните графички на Nvidia имаат подршка за работа со Autocad. Ако не е добар, некоја препорака до 40 илјади?
  DELL NB Inspiron 5570,
  Intel Core i5-8250U (6M Cache, up to 3.40 GHz),
  15.6" FHD (1920x1080) AG,
  8GB DDR4, 256 GB SSD,
  AMD Radeon 530 4GB GDDR5
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 19. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  194
  118
  13 Март 2017
  Машко
  А да му одговоревте на чоекот после 2 страни мерење ... кој више знае?
   
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,103
  8,290
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Датуми гледаш ли Маестро?
   
  На architect и Avid им се допаѓа ова.
 21. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  194
  118
  13 Март 2017
  Машко
  Не бе шарав по форумов на работа трошев време :p

  Али у право сум :)
   
  На pathfinder му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gego

  gego
  Gaining Experience

  254
  264
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  Хахаха, датумот. Па тоа вика coNNectMKD . Темава се разви во мерење, 20 мерни поста пред тој датум, а одговор на поставено прашање ни еден.
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...