Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Лаптоп за архитектура до 35.000 ден.

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.059
3.827
Ако сум во право дека софтверот за архитектура претежно удира на CPU, ова подолу би требало да е солидна опција за таа цена. Имаш 4c/8t процесор и 8GB RAM за почеток, со можност за надградба до 16GB, како и 240GB SSD. Имаш и Full HD дисплеј исто така.

Anhoch PC Market Online - Notebook Dell 3576 I5-8250U 8GB/240GB/Radeon 520 2GB/DVDRW/15.6" FullHD/4Cell/Black/Ubuntu
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mao

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
848
917

Што за архитектура? Цртање, пишување технички опис, разработка на детали, изработка на предмер - прет-сметка?
Компјутерот за цртање немора да е од најновата генерација, важно е да може да може да се инсталира АутоКад понов од 2007 година, оти другите архитекти не се свесни дека има и понови формати на двг датотеки.
А за другите набројани работи ти е доволен и најобичен ворд од минатиот век, на исто така не најнов компјутер...
Што, телевизорот? Телевизорот треба да е најголем, ма пак такви нема на лаптоп...
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.199
10.910
Скопје
Што за архитектура? Цртање, пишување технички опис, разработка на детали, изработка на предмер - прет-сметка?
Компјутерот за цртање немора да е од најновата генерација, важно е да може да може да се инсталира АутоКад понов од 2007 година, оти другите архитекти не се свесни дека има и понови формати на двг датотеки.
А за другите набројани работи ти е доволен и најобичен ворд од минатиот век, на исто така не најнов компјутер...
Што, телевизорот? Телевизорот треба да е најголем, ма пак такви нема на лаптоп...
Духови су меџу нама.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.418
3.457
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Лаптоп и архитектура не идат во иста реченица поготово не за 35.000 денари.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.797
17.369
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
бараш понуда за половен?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Лаптопот Dell одозгора, плус додај 5500 денари за лиценца за Windows ако сакаш да не заглавиш кога ќе дојде градежна инспекција и ќе ти рече застани до ѕид и не мрдај. За гратис Аутокад немам слушнато дека Аутодеск даваат.

За студент или?
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
848
917
Лаптопот Dell одозгора, плус додај 5500 денари за лиценца за Windows ако сакаш да не заглавиш кога ќе дојде градежна инспекција и ќе ти рече застани до ѕид и не мрдај. За гратис Аутокад немам слушнато дека Аутодеск даваат.

За студент или?

Е, сеа ги погоди БИНГО! Градежна инспекција ги боли К** кој софтвер го користиш... Уствари нив К** ги боли за се што е од градежништво. Дали некој воопшто знае и зошто постојат тие...
Друга е таа инспекција за виндовсот... И за аутокадот... Ем башка можеш да си прецртуваш архитектура од странски часописи и со други програми... Поевтини и без претставници во МК за да ја секираат оваа втората инспекција...

Него друго прашање ми излезе во меѓувреме: хемичар прашува за архитектура? Каде отиде светов...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Е, сеа ги погоди БИНГО! Градежна инспекција ги боли К** кој софтвер го користиш... Уствари нив К** ги боли за се што е од градежништво. Дали некој воопшто знае и зошто постојат тие...
Друга е таа инспекција за виндовсот... И за аутокадот... Ем башка можеш да си прецртуваш архитектура од странски часописи и со други програми... Поевтини и без претставници во МК за да ја секираат оваа втората инспекција...

Него друго прашање ми излезе во меѓувреме: хемичар прашува за архитектура? Каде отиде светов...
:eek:h:

Е од кај па ти сеа флаш гордон? Па уште и 007 џејмс бонд. Од кај ти хибрид offspring меѓу флаш гордони џејмс бонд.... Каде отиде младинава.
Во општо не е препорачливо да фрчат такви коментари као ги боли нив кур, дали некој знаел зошто постоеле тие... Е не, ти знаеш, другите глупи се па чекаат храбар коментар од тебе за да ги научиш. Живеам во фамилија со архитекти и статичари, гледам секој ден што се случува. Јас не сум паднат од марс, сведок сум какви влакна во јајцето бараат тие инспекции (кои никој не знае зошто постојат нели? ) да направат еден куп проблеми, да не навлегувам во детали, кој го знае тој живот јасно му е за што зборувам. Кога нема да имаат за што да ти се фатат, одма даваат твој контакт во BSA и „нивните“ и тогаш си наебал бе батка. Затоа прашувам дали му е за студент или за професионалец. Да ти се серам во лаптопот и во процесорот и во меморијата и во мочаниот FHD екран со помалку од 15 мртви пиксели, кога немањето право за користење на посран софтвер ќе те донесе на суд и 100 пати ќе се покаеш што си купил лаптоп, што си прашал на форум со сезнајковци, па и што си станал архитект на крај краева, требаше бурекџија да станеш, ем нема гладен никогаш да бидеш ем мирна ќе ти е главата.
Абе јавен форум е мајку му стара, живи луѓе читаат, све и свашта има, полека со коментариве. Ако имаш конкретно решение со кој друг софтвер човекот може да поднесе проект на одобрување добродојден си да му кажеш.

Апел до сите ПРОФЕСИОНАЛЦИ, бидете многу претпазливи, не се насанкувајте на тенок мраз, работава само ќе станува полоша. Не се летајте по генерации процесори, осигурајте се дека сте легални од правен акспект. Сите инспекции знаат дали сте книжеле во сметководството лиценцни права, давате завршна сметка секоја година, машина гледа дали и колку сте подмириле лиценцни права, немој да мислите дека некој прогледува низ прсти. Не мислете само што можете да добиете, туку и што можете да загубите.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
848
917
Кај отиде дискусијава...

Да те цитирам: „Абе јавен форум е...“ и мислам дека треба да внимаваш на употребениот речник. Ем башка, бараш нешто надвор од барањето на креаторот на темата.

Имено, за цртање, од хардвер потребен е голем телевизор (или како сакаш именувај го монитор, дисплеј, проектор на ѕид). Јак процесор и мноооогу меморија не треба оти истите ќе чекаат на внес на податоци од корисникот (претпоставувам цртачот), освен ако не треба некоја анимација, рендер или .... ама пак тоа не се прави на лаптоп.

Тоа е одговорот на штурото прашање, како што јас го разбрав прашањето. А, знам дека погрешно сум го разбрал. Или пак е многу детално објаснет проблемот за решавање/помагање?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Кај отиде дискусијава...

Да те цитирам: „Абе јавен форум е...“ и мислам дека треба да внимаваш на употребениот речник. Ем башка, бараш нешто надвор од барањето на креаторот на темата.

Имено, за цртање, од хардвер потребен е голем телевизор (или како сакаш именувај го монитор, дисплеј, проектор на ѕид). Јак процесор и мноооогу меморија не треба оти истите ќе чекаат на внес на податоци од корисникот (претпоставувам цртачот), освен ако не треба некоја анимација, рендер или .... ама пак тоа не се прави на лаптоп.

Тоа е одговорот на штурото прашање, како што јас го разбрав прашањето. А, знам дека погрешно сум го разбрал. Или пак е многу детално објаснет проблемот за решавање/помагање?

Секогаш имај на ум дека можеби погрешно си го разбрал пршањето или пак во општо не си го разбрал. Не поаѓај веднаш од претпоставка дека човекот е професионалец или дека лаптопот му е примарна машина за цртање.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.797
17.369
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Ами за клецање сега шо прајме?

@Astro клецаш ли нешто и оти не?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.797
17.369
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.282
1.025
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Vo posledno vreme primetiv deka na skoro sekoja tema ima po nekoj novopechen profil so klishe ime i se odnesuvaat kako da drugite clenovi tuka ne znaat nisto i ne zasluzuvaat respekt pogotovo postarite clenovi so pogolem broj na mislenja. Mislam deka treba da bide pravilo na forumot takvite da se secat u koren uste na prv kiks.

Da se vratam na temata, dali arhitektura i laptop idat u ista recenica, ne znam, ama ocigledno e deka moze arhitektura da se raboti na laptop, pogotovo so 8mata generacija. Laptopot pogore e odlicna opcija zemajki vo predvid deka autocad i renderite koristat cpu, i toj model nudi poveke odosto modelite porano, a i na niv se rabotelo arhitektura godini nanazad.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.418
3.457
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Vo posledno vreme primetiv deka na skoro sekoja tema ima po nekoj novopechen profil so klishe ime i se odnesuvaat kako da drugite clenovi tuka ne znaat nisto i ne zasluzuvaat respekt pogotovo postarite clenovi so pogolem broj na mislenja. Mislam deka treba da bide pravilo na forumot takvite da se secat u koren uste na prv kiks.

Da se vratam na temata, dali arhitektura i laptop idat u ista recenica, ne znam, ama ocigledno e deka moze arhitektura da se raboti na laptop, pogotovo so 8mata generacija. Laptopot pogore e odlicna opcija zemajki vo predvid deka autocad i renderite koristat cpu, i toj model nudi poveke odosto modelite porano, a i na niv se rabotelo arhitektura godini nanazad.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Архитектура подразбира 2д и 3д софтвер, а доколку ти правиш рендер на лап топ од 35.ооо или ќе рендерираш 1 месец или рендерите ќе ти бидат со резолуција од 480х320 ( во денешно време не поминува рендер кој изгледа како да е правен пред 10 години ). Под архитектура подразбира софтвер за 2д работа како аутокад како и 3д софтвер како архикад, макс дополнителни софтвери како фотошоп, илустратор, корел, рендер програми како лумион итн. Ти треба асален процесор ти треба многу меморија и ти треба асален диск и ти треба што поголем монитор за работа освен ако не сакаш да го зголемиш диоптерот на 5ка па да поминеш со 15 инч лаптоп.
Прост пример, најчесто се работи на а3 формат 420/297цм но некогаш знае да биде и 1000/700 или 500/700 што е голема површина за обработка. Колку поголемо визуелно поле имаш толку подобро, полесно ќе го согледуваш проектот како целина, послесно ќе си ги согледуваш грешките а и во глобала ти треба цела слика за да го знаеш финалниот резултат.
У краен случај работава ќе помине и на лаптоп од 12.ооо нормално ако панира да работи само ворд / ексел и да црта во пеинт.
 
Последна промена:

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.282
1.025
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Архитектура подразбира 2д и 3д софтвер, а доколку ти правиш рендер на лап топ од 35.ооо или ќе рендерираш 1 месец или рендерите ќе ти бидат со резолуција од 480х320 ( во денешно време не поминува рендер кој изгледа како да е правен пред 10 години ). Под архитектура подразбира софтвер за 2д работа како аутокад како и 3д софтвер како архикад, макс дополнителни софтвери како фотошоп, илустратор, корел, рендер програми како лумион итн. Ти треба асален процесор ти треба многу меморија и ти треба асален диск и ти треба што поголем монитор за работа освен ако не сакаш да го зголемиш диоптерот на 5ка па да поминеш со 15 инч лаптоп.
Прост пример, најчесто се работи на а3 формат 420/297цм но некогаш знае да биде и 1000/700 или 500/700 што е голема површина за обработка. Колку поголемо визуелно поле имаш толку подобро, полесно ќе го согледуваш проектот како целина, послесно ќе си ги согледуваш грешките а и во глобала ти треба цела слика за да го знаеш финалниот резултат.
У краен случај работава ќе помине и на лаптоп од 12.ооо нормално ако панира да работи само ворд / ексел и да црта во пеинт.

Ja razbiram deka si arhitekt i znam deka si ja razbiras rabotata, ama te molam nemoj da me ubeduvas deka arhitektura moze da se raboti isklucivo na pc od 2000 evra, i deka sekoj sto raboti na laptop ne e dostoen da se narece arhitekt. Se odnesuvas arogantno, posebno vo prviot post, kako ti da si trend setter vo arhitektura i mora da ja sledat site tvojata praksa da se raboti na high-end kompjuter. Fakt e deka ima lugje sto rabotat i ke rabotat na laptop i golem del od niv ke bidat mnogu uspesni vo nivnata rabota.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Во моево окружување фамилијарно има двајца статичари, тројца архитекти и еде дизајнер на ентериери и намештај. Ниту еден нема појак компјутер од мојот. Се работи на i3-530, i3-Sandy Bridge со onboard графика. Апликациите не знам точно кои се, освен што ги знам Autocad, Archicad, Radimpex Tower и Radimpex Armcad.

Никој до сега не ми се пожалил на проблеми со компјутерите. Никакви проблеми.
Вие архитектите тука, да не случајно билдате компјутери за големи пари со оправдување дека ви се за „архитектура“ а уствари не користите ни 50% од перформансите? Не се разбирам во тематиката, ова само го кажувам базирано на тоа што го гледам со свои очи.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.418
3.457
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Ja razbiram deka si arhitekt i znam deka si ja razbiras rabotata, ama te molam nemoj da me ubeduvas deka arhitektura moze da se raboti isklucivo na pc od 2000 evra, i deka sekoj sto raboti na laptop ne e dostoen da se narece arhitekt. Se odnesuvas arogantno, posebno vo prviot post, kako ti da si trend setter vo arhitektura i mora da ja sledat site tvojata praksa da se raboti na high-end kompjuter. Fakt e deka ima lugje sto rabotat i ke rabotat na laptop i golem del od niv ke bidat mnogu uspesni vo nivnata rabota.
Каде виде дека ја ти препорачувам било што од 2000 евра ? Факт е дека нема луѓе што работат архитектура на лап топ се другото е твоја претпоставка. Тоа што немаш допирна точка со тоа што го прашуваш ваљда ти изгледа арогантно од другата страна. Лап топ во архитектура може да користиш како алат за презентација на проект, се друго е кинеско мучење.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.418
3.457
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Во моево окружување фамилијарно има двајца статичари, тројца архитекти и еде дизајнер на ентериери и намештај. Ниту еден нема појак компјутер од мојот. Се работи на i3-530, i3-Sandy Bridge со onboard графика. Апликациите не знам точно кои се, освен што ги знам Autocad, Archicad, Radimpex Tower и Radimpex Armcad.

Никој до сега не ми се пожалил на проблеми со компјутерите. Никакви проблеми.
Вие архитектите тука, да не случајно билдате компјутери за големи пари со оправдување дека ви се за „архитектура“ а уствари не користите ни 50% од перформансите? Не се разбирам во тематиката, ова само го кажувам базирано на тоа што го гледам со свои очи.
Само не ги напомена верзиите на софтверот дека се од 2004 година.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Само не ги напомена верзиите на софтверот дека се од 2004 година.
Не е битно, архитектура си е архитектура, работа си е работа. Чеканот мене ми е од 70 и некоја година, па пак крши ореви. И ти не го праша корисникот кој софтвер ќе го користи пред да изнесеш информации.

А тој корисникот јако не истрола. Напиша две штури реченици и го снема, не даде ни основни информации. Мислам ни треба правило, ако не си писмен да прашаш како треба, не ни треба да имаш право да отвараш нови теми :D
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.418
3.457
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Не е битно, архитектура си е архитектура, работа си е работа. Чеканот мене ми е од 70 и некоја година, па пак крши ореви. И ти не го праша корисникот кој софтвер ќе го користи пред да изнесеш информации.
Споредбава е на ниво виндоус 95 и виндоус 10, иста функција имаат се дур работат. Инаку софтверот му го набројав зашто очигледно не е запознаен кој софтвер се користи во 2019 година.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Споредбава е на ниво виндоус 95 и виндоус 10, иста функција имаат се дур работат. Инаку софтверот му го набројав зашто очигледно не е запознаен кој софтвер се користи во 2019 година.
Кој те тера да користиш софтвер од 2019-та година? Сакаш да кажеш дека не може со софвер од 2010-та година?
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.418
3.457
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Кој те тера да користиш софтвер од 2019-та година? Сакаш да кажеш дека не може со софвер од 2010-та година?
Една и единствена причина, ја десеткува работата, работи подобро и побрзо. Тоа е една од основните работи која се бара при испорака на производ за краток временски рок, а истиот да биде квалитетен. Го следиш трендот, сите работат на нови производи не ради престиж туку ради подобрување на работата, и да не е ова гејминг па да си го мериш кој има подобар компјутер. Ако професионално се занимаваш се вложува и многу повеќе во "алат за работа".
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.823
Членови
34.921
Огласи
2.635
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно