• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем Лаптоп со 2 монитори

Nikola_sr

Intern
3 септември 2007
287
21
Здраво, сакам да прашам која е најдобриот сетап за 2 монитори на еден лаптоп?

Лаптопот има usb c , ама само data transfer e, без видео процесор

Има hdmi порт
Дедицирана графичка gtx 3050 ti


Пробав преку usb to hdmi adapter, се е во ред но многу кочи

Ви благодарам
 

SapunK

Gaining Experience
12 септември 2019
71
109
Скопје
b55e4e727ea7f42bb9e36f9ff7a49330.jpg

Едниот преку тип ц, другиот хдми, на i7 10510U без дедикејтед графичка. Што лап топ имаш?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

SapunK

Gaining Experience
12 септември 2019
71
109
Скопје
  • USB-C 3.2 Gen 2 (Thunderbolt™ 4, DisplayPort™ 1.4, Power Delivery 3.0)
  • HDMI™ 2.0
Јас колку што читам од овој линков што ми го прати имаш две порти за видео. Можеби кабелот што го користиш не носи видео :)
 

rotkiv

Gaining Experience
5 јуни 2016
87
51
Мора да има две порти за видео. Јас користам Lenovo Legion Y530 (1050 Ti) од 2018, на уредот има HDMI порт и Mini Display Port, го имам тестирано, супер си работат два монитори. Мислам дека е во право @SapunK , провери го кабелот.
 

Nikola_sr

Intern
3 септември 2007
287
21

  • USB-C 3.2 Gen 2 (Thunderbolt™ 4, DisplayPort™ 1.4, Power Delivery 3.0)
  • HDMI™ 2.0
Јас колку што читам од овој линков што ми го прати имаш две порти за видео. Можеби кабелот што го користиш не носи видео :)
Мора да има две порти за видео. Јас користам Lenovo Legion Y530 (1050 Ti) од 2018, на уредот има HDMI порт и Mini Display Port, го имам тестирано, супер си работат два монитори. Мислам дека е во право @SapunK , провери го кабелот.


Поздрав,

Мислам дека дадов грешен линк
еве повторно :

 
Последна промена:

SapunK

Gaining Experience
12 септември 2019
71
109
Скопје
Единствено да земеш widescreen па да си го поделиш на два, друго не ми текнува.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

infamous21

Intern
23 октомври 2011
8
4
Постојат и УСБ 3.0 докинг станици, меѓутоа јас не сум користел а и незнам колку се достапни на нашиов пазар.
Еве еден пример:
https://www.amazon.com/Plugable-Uni...tion-Dual-Monitor-Hdmi-Ethernet/dp/B07BFJSYFM

Јас го имам истиов проблем па го земав во предвид кога бирав монитор, се одлучив за ultra wide и воопшто не зажалив.

Испратено од Redmi Note 8 Pro преку IT.mk форум апликација
 

Nikola_sr

Intern
3 септември 2007
287
21
Постојат и УСБ 3.0 докинг станици, меѓутоа јас не сум користел а и незнам колку се достапни на нашиов пазар.
Еве еден пример:
https://www.amazon.com/Plugable-Uni...tion-Dual-Monitor-Hdmi-Ethernet/dp/B07BFJSYFM

Јас го имам истиов проблем па го земав во предвид кога бирав монитор, се одлучив за ultra wide и воопшто не зажалив.

Испратено од Redmi Note 8 Pro преку IT.mk форум апликација
Ти благодарам за сугестијата,

Зедов


И само што го тестирав, работи перфектно, нема сецкање.

Инаку работи на USB 3.0 или USB-C

Се инсталира драјвер соодветен официјален од нивната веб страна и све е перфектно.


Се надевам дека помогнав и на друг кој има ваков сличен специфичен проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.561
Мислења
926.164
Членови
33.173
Огласи
1.281
Најнов член
Marko221
На врв Дно