• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Лаптоп со 1TB хард диск меморија

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Колку меморија ви е потребна за вашиот лаптоп?
Некои луѓе се задоволни и со 2-3GB, но, на некои пак не им достасуваат ни 250GB.

За вториот тип на луѓе е измислен Asus M70.

Новиот 17-инчен лаптоп на Asus во себе содржи мемориски простор од 1 terabyte (TB). Но освен огромниот хард диск, кој е единствен во светот вграден во лаптоп, M70 има и други подобрени перфоманси.

asusm70.jpg

Со него можете да изберете еден од повеќето достапни Intel Core 2 Duo процесори (T7500/T7700/T8100/T8300/T9300), ATI Radeon HD3650 со 1GB VRAM и Blu-ray драјв.

Што можете да посакате повеќе од еден лаптоп?

За жал, детали како времетраењето на батеријата, цената и кога ќе излезе на пазарот сеуште нема, но ова комјутерче сигурно ќе чини повеќе од нормално.

извор: идивиди
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Значи стварно претерваат. Кој ќе искористи толку меморија?:ermm: И батеријата колку ќе трај - 15 мин.?:)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Треба да направат нешто и во врска со батеријата. Како што ставиле 1 терабајт треба да измислат и батерија што ќе трае една недела на пример :LOL:
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
чекај, ова тарабајт меморија се однесува на хард или рам??
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Новиот 17-инчен лаптоп на Asus во себе содржи мемориски простор од 1 terabyte (TB). Но освен огромниот хард диск, кој е единствен во светот вграден во лаптоп, M70 има и други подобрени перфоманси.

Vaka ti pisuva gore pa razmisli malku...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Ммммм... Тера Рам.... Како тоа добро звучи....:tainstven::rolleyes:
Kje bide i toa.. ne se sekiraj.. Chitav ushte lani deka vo podgotovki bile Cd-a od po 1Tb memorija, a seti se do pred nekoja godina kako beshe сo flopi-te.. Imaa po 1.4 mb memorija .. Pa sporedi sega, pred nekolku godini 1.4 mb a mozhe da se uchekuva drugata godina i do 1 Tb cd-a..
Istoto se sluchuva i so ramot.. Pred nekolku godini, ako imashe 128 mb ram beshe zakon, a ne pak 256 mb.. Togash bi bil najpoznat vo maalo :)
Na deneshno vreme 2 Gb ram i ne e neshto mnogu znachajno..Taka da, ako ne za premnogu brzo vreme, za nekolku godini nishto chudno i 1 Tb ram da bide del od sekojdnevieto..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Ова повеќе ќе им користи на оние луѓе кои downloadираат музика и филмови ... или пак може да се искористи како филе сервер :D Замислете си... лаптоп сервер
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Доста ми е една 160-ка и нека брка работа.. Компјутеров на кој работам си е супер конфигурација а има само 40 ГБ хард.. тоа ми е мал хендикеп :D
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Доста ми е една 160-ка и нека брка работа.. Компјутеров на кој работам си е супер конфигурација а има само 40 ГБ хард.. тоа ми е мал хендикеп :D

abe neznam zs i 40 gb da vi se malku... jas imav do pred edna godina 40 pa mi ostanuvaa 15 giga prazni... koristi cedinja, dvd 4giga malku li e..napolni so imas da stavis i gotovo
 
M

Mr.Alien

Гостин
Значи стварно претерваат. Кој ќе искористи толку меморија?:ermm: И батеријата колку ќе трај - 15 мин.?:)

Како ќе се искористат? Паааа....торен...пардон, Рапидш....сакав да кажам Мегаупл....ај, батали. Мислете малку. Think Pink!
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Да имам едно вакво :p сигурно направиле нешто и окулу батеријата, знам дека има направено мибилен кој во stad-by може да стои 666 дена или во режим на разговори 7 дена нон-стоп, чудно но така тврди производителот, па логично би било и тука да стават некое такво чудо.:bravo:
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
335
Е кој ќе има корист од 1ТБ хард диск. Ни за целиот животен век на човекот нема да успее да го наполни со корисни работи. Ама е закон за некоја телевизиска компанија која мора да зачувува големи видео материјали. Ама за обичен човек ова е џабе фрлање на пари!:LOL::LOL:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
@pc.dealer_mkd

Како ќе се искористат? Паааа....торен...пардон, Рапидш....сакав да кажам Мегаупл....ај, батали. Мислете малку. Think Pink!

Јас пред 2 месеца земав 500 гига екстерен, па еве дојде ден и него да морам да го чистам (требаше да земам тера :lut2:)...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Е кој ќе има корист од 1ТБ хард диск. Ни за целиот животен век на човекот нема да успее да го наполни со корисни работи.
:isplashen:

Сигурен си? Ако имаш интернет пакет од 120 ГБ месечно и ако си љубител на музика, клипови, филмови, добри игри и сл., за многу брзо време ќе го наполниш хардот од 1ТБ. ;)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
335
:isplashen:

Сигурен си? Ако имаш интернет пакет од 120 ГБ месечно и ако си љубител на музика, клипови, филмови, добри игри и сл., за многу брзо време ќе го наполниш хардот од 1ТБ. ;)

100% сум сигурен дека нема јас ни за 30 години да го наполнам со корисни работи (под поимот корисни подразбирам на вредни слики кои вреди да се зачуваат за наредните генерации, исто така и клипови и разни игрици) а инаку ако дојде време да го форматираш, а на него имаш важни податоци, и хддто ти е фулл, како ќе можеш да снимиш... да кажеме 800ГБ?? на цедиња? или ако дојде време да го продадеш.... а btw музика не слушам...:tainstven:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
100% сум сигурен дека нема јас ни за 30 години да го наполнам со корисни работи

За тебе не знам, можеби не ти треба толку голем хард диск, но за мене знам дека за неколку месеци ќе го наполнам.

ако дојде време да го форматираш, а на него имаш важни податоци, и хддто ти е фулл, како ќе можеш да снимиш... да кажеме 800ГБ??

Во таков случај ќе ми требаат 100-тина DVD+R DL (dual layer 8.5GB) за да ги префрлам податоците на DVD. На пример, 10 дена по 10 дискови и готово. Завршена работа :)

Како и да е, со оглед на тоа што моментално имам преку 8000 песни, преку 60 филмови (DVD и Divx), не знам колку слики и клипови, видео спотови, документарци .... еден ваков хард диск и тоа како ќе ми заврши работа. Барем ќе го растеретам режачот на одредено време. :))
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
Abe ovaj laptop ima li Delete kop4e ?
A na desen klik na file ili folder imas opcija "Delete" ?
I dali na Recycle Bin imas opcija "Empty Recycle Bin" ?
hhh
i da imas nema da ti pritreba hehe ;)
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
A sto e so prviot vgraden hard disk sto go napravile. Toj imal samo 10 megabajti memorija, i duri gi kritikuvale deka stavile 10 megabajti memorija, i vikale "koj li so zdrav pamet ke koristi 10 milioni bita memorija." lol A zosto, pa normalno togas za toa vreme 10 mega bile mnogu, nesto slicno kako ova. Ali nisto cudno, barem spored mene, deka vo idnina i ovoj tera bi ni bil malce.. :))
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
335
Abe ovaj laptop ima li Delete kop4e ?
A na desen klik na file ili folder imas opcija "Delete" ?
I dali na Recycle Bin imas opcija "Empty Recycle Bin" ?
hhh
i da imas nema da ti pritreba hehe ;)

Јас мислам дека мора да има делете копче затоа што ако фатиш некој вирус во апликација и ќе мораш да го избришеш. Или имаш некои важни податоци, а ти доаѓаат гости кај тебе дома. А без делете копчето, наместо да го бришеш, ќе мораш да правиш формат (ако нема делете копче), а формат на 1ТБ хард диск... трае... тууу... мноогу време:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.151
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно