1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем Лаптоп се гаси после 3 секунди

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од silver90, 28 ноември 2019.

 1. silver90

  silver90
  Intern

  6
  10
  11 ноември 2019
  Машко
  Се работи за лаптоп PackardBell (Z5WT3), од кога ке се уклучи се гаси после 3-5 секунди, се уклучуваат сијаличките и почнува да работи кулерот . Пред некод ден го расклопив исчистив од прашина потоа кога го склопив работеше 2 дена без проблем и повторно настана истиот проблем да се гаси поле 3-5 секунди, потоа му сменив нова рам меморија пак проработе на 2-3 дена и после повторно се повтори истиот проблем со гасењето.
  Што би можел да биде проблемот, како би можел да го пронајдам, некој да помогне
  Еве и кратко видео: Streamable - free video publishing
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,286
  3,575
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Problem so procesorot ili so chipset.
   
 3. krema

  krema
  Professor

  9,816
  9,505
  24 Јуни 2009
  Машко
  Прегрева процесорот.
   
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,661
  6,960
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Зашто само нагаѓате од ракав? Не приметувате дека после првата иницијализација на HDD се гаси лаптопот? Ќе се караме :)
   
  На farkizz и krashot им се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  9,816
  9,505
  24 Јуни 2009
  Машко
  Малку е збунувачки објаснето, мислев дека отпосле се палат сијаличките и почнува да врти кулерот.

  Чим е пробано со друга меморија и пак исто, може проверка да се направи и со друг HDD.

  Без ќотек брат :)
   
 6. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  483
  176
  14 ноември 2016
  Машко
  На батерија или на адаптер го тераш директно?
   
 7. silver90

  silver90
  Intern

  6
  10
  11 ноември 2019
  Машко
  Вака момци, сменив HDD од друг лаптоп и истото се случува.
  Исто така пробав да го уклучам само на адаптер без батерија, само на батерија и на адаптер со батерија во него повторно истото се јавува. Го испитав адаптерот тој работи.

  Кога го одвоив кулерот од матичната плоча, на кулерот кај што е означено со црвено не е термална паста туку е нешто како гума и испукано е. Ова го заприметив па да не прави ова проблем можеби така и треба да е, нека каже некој на форумов има луге што се разбираат добро. phKFZ4V.jpg
   
 8. krema

  krema
  Professor

  9,816
  9,505
  24 Јуни 2009
  Машко
  Thermal pad е тоа, и треба да се замени штом веќе си дошол до него.
   
 9. sickjcoe28

  sickjcoe28
  Gaining Experience

  73
  67
  26 Декември 2018
  Машко
  BIOS chip ti e toa na slikata. Nema veza toa
  1. Mozno e da ne ti e dobro pricvrsten CPU so heatsinkot.
  2. Maticnata da pri kraj
   
 10. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  334
  283
  21 Мај 2017
  Машко
  Не би требало термален да е проблемот, ептен брзо се гаси, и без ладење треба неколку секунди да загрее па да угаси овде инстантно гаси.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,255
  296
  1 Мај 2008
  Мислам дека може да се извади термалново перниче и да се стави термална паста. Сепак прво треба да се види дали допира/колку е блиску ладилникот до процесорот. И дали ладилникот допира и други компоненти на плочата.

  Ако ладилникот го допира само процесорот, и не допира никакви други компоненти на плочата, тогаш слободно стави му термална паста.

  Направи го прво овој чекор, па ако не се среди проблемот тогаш ќе бараме друго чаре. Иако сум 95% сигурен дека проблемот ти е поради прегревање, судејќи според состојбата на термалното перниче (скинато и потемнето).

  @sickjcoe28 тоа не е биос чип туку процесор кој што е директно залемен на матичната плоча.
   
  Последна промена: 29 ноември 2019
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,661
  6,960
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Другар, без навреда ама немаш знаење како понатаму да се справиш со проблемот што го имаш, и решението е многу веројатно дека нема да го најдеш на форуми. И мене да ми е пред очи, веројатно и јас доста би се помачил да го најдам дефектот. Однеси си на некој сервис и биди искрен кога ќе ја опишуваш историјата на лаптопот и она што си го правел со него.
  Најдобронамерен совет.
   
  На kirems, mrkela2009, farkizz и уште 6 други им се допаѓа ова.
 13. USERNAMEBS

  USERNAMEBS
  Intern

  1
  0
  22 ноември 2018
  Машко
  Мене ми изгледа како проблем со графичката. Пробај со фен загреј ја убаво графичката. Ако се вклучи, тоа би било привремено решение. Не сум чул за трајно решение за овој проблем.
   
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,255
  6,386
  27 Март 2014
  Баба Ванѓа поправање лаптоп на форум. Директ сервис и тоа стручен по можност за да не предизвика штета додека да дијагностицира каде е проблемот.
   
  itstheigyg, Daniel86 и на Peceto им се допаѓа ова.
 15. silver90

  silver90
  Intern

  6
  10
  11 ноември 2019
  Машко
  Каде би ми препорачале стручен сервис да го однесам лаптопов ?

  Каде можам да купам термал пад на неколку места прашав и не најдов ?
  Фала момци
   
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,716
  3,157
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ќе го однесиш кај маестро @Daniel86
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Entony

  Entony
  Intern

  16
  3
  6 Декември 2018
  Машко
  Истиот проблем го имам и јас ама за PC.Филм неможам да гледам нити некоја игра со појака графика да играм.Прегрева :)
   
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,067
  6,040
  21 Јануари 2009
  Да, баш истиот го имаш.
   
  Entony, Маша и на -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 19. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  475
  469
  15 Септември 2014
  bekrija
  vo rerna 250 stepeni 15 min i ke raboti mislam, imase po forumov kako treba
   
 20. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  334
  283
  21 Мај 2017
  Машко
  Со какво вино се служи?
   
  На kirems и TATA_MATA им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...