• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Лаптоп поврзување со Телевизор. ПОМОШ!

goranzdr

Intern
25 септември 2007
7
0
Дали некој знае да го приклучи лаптоп со телевизор, јас пробав со VGA излезот од лаптопот и го прикличив телевизорот на(SCART) ама нема слика, дали има некој решение??? - Благодарам
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Дали на лаптопот имаш s-video излез? (Тоа е слично како PS2 портот за маус, само пластиката во среде е хоризонтална, а не вертикална)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во тој случај погледни што ти постираше bakrac. Единствено решение, поради некомпатибилноста на ТВ сигналот со сигналот од компјутерската графика.
А ако немаш попаметна работа и сакаш сам да правиш таков конвертер, еве ти еден занимлив линк каде што шематски е објаснето како тоа се прави.
http://tacashi.tripod.com/elctrncs/vga2tv/vga2tv.htm
 

goranzdr

Intern
25 септември 2007
7
0
имам кабел, од едната страна е VGA, a од другата е SCART, ама пак нема сигнал(слика)!?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Да не имаш телевизор од касниот мезозоик? Тие знаат да прават проблеми и да не покажат слика, дури ни од видео излез...
 

goranzdr

Intern
25 септември 2007
7
0
па се надавам дека е, иначе кога ке притиснам Fn + F4 покажува кратко треперење на Тв.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Види во БИОС-от, има мени за конфигурирање на ТВ излезот...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.183
Мислења
895.514
Членови
31.918
Огласи
354
Најнов член
Kikirekovi
На врв Дно