1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Лаптоп од INet?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од PetelkoPetelkov, 22 oктомври 2019.

 1. PetelkoPetelkov

  PetelkoPetelkov
  Intern

  8
  2
  10 Септември 2015
  Машко
  Поздрав до сите,

  во план ми е да си набавам нов лаптоп и се одлучив за Lenovo кој го имаат во INet (кои викаат дека се официјален застапник за Lenovo). Е сеа фората е што они не се продавница туку се дистрибутер и за да го набавам посакуваниот лаптоп ме препраќаат кај нивен партнер (кој е на иста адреса со нив и веб сајтот е со 99% ист дизајн), на кого треба да се уплати фактура. Дали некој имал искуство со INet, колку се сигурни, и како би одел овој процес на уплата преку фактура (не сум имал никогаш искуство) и дали може да оди преку картичка?

  Фала ви однапред.
   
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,945
  2,182
  19 Јули 2013
  Инет е фирма која што постои 20+ години. Порано беа застапници за IBM, пред леново да им го купи делот за компјутери. Сигурни се 100%. За детаљите околу уплата прашај во фирмата како се можеш да платиш.
   
  На RoninMK, damil, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  129
  80
  20 Септември 2013
  Машко
  Ако те препратиле на lenovoonline ми личи дека се малтене иста фирма (канцеларијата им е во истатите простории во кои се и Инет).
   
  На PetelkoPetelkov му/ѝ се допаѓа ова.
 4. PetelkoPetelkov

  PetelkoPetelkov
  Intern

  8
  2
  10 Септември 2015
  Машко
  Ме препратија на ics.com.mk, кои се со истата адреса и у принцип истиот сајт. Претпоставувам отвориле фирма со која можат да се бават со продажба на физички лица за да не загубат купци.
   
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,406
  10,246
  13 Јуни 2009
  Една од фирмите на кои им верувам максимално. Одамна не сум купил од кај нив но ги паметам како неверојатно професионални и услужливи.

  Ако тие ти посочиле партнер, ќе му платиш нему и ќе си го добиеш лаптопот.
   
  Zippo, omegaRED и на PetelkoPetelkov им се допаѓа ова.
 6. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  621
  1,267
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Топла препорака и од мене. 2 тастатури и монитор купени од нив последниве година/две. Претходно и два компјутери купени додека беа застапници на IBM.

  За сервис и гаранција исто така да ги пофалам.
   
  На PetelkoPetelkov и RoninMK им се допаѓа ова.
 7. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  253
  190
  15 ноември 2015
  Машко
  Во ред се инет. Нема да те зезнат
   
  На PetelkoPetelkov му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,517
  23 Јуни 2015
  Машко
  +1 за Инет имаш и од мене.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 9. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  528
  565
  15 Септември 2012
  Машко
  Немаат регистрирано малопродажба, продавница, гранап... Ти даваат про-фактура, уплаќаш на нивна сметка во банка, им носиш доказ дека е платено или чекаат до 15:30 да ги видат парите на сметка и ти го даваат производот што си го купил... Ништо нелегално. Само механизам за заштита од неплаќачи...
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Шо лаптопче би земал?
  Јас од таму имам купено неколку иљади Леново лаптопи, десктопи, сервери.
   
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,416
  18 Април 2007
  Не е само механизам за заштита од неплаќачи, помалце замарање е да немаш фискална т.е. да не работиш со кеш пари, само со жирални пари.
   
  На Bravo и Astro им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...