1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Лаптоп од INet?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од PetelkoPetelkov, 22 oктомври 2019.

1. PetelkoPetelkov

PetelkoPetelkov
    Intern

8
    2
    10 Септември 2015
    Машко
    Поздрав до сите,

во план ми е да си набавам нов лаптоп и се одлучив за Lenovo кој го имаат во INet (кои викаат дека се официјален застапник за Lenovo). Е сеа фората е што они не се продавница туку се дистрибутер и за да го набавам посакуваниот лаптоп ме препраќаат кај нивен партнер (кој е на иста адреса со нив и веб сајтот е со 99% ист дизајн), на кого треба да се уплати фактура. Дали некој имал искуство со INet, колку се сигурни, и како би одел овој процес на уплата преку фактура (не сум имал никогаш искуство) и дали може да оди преку картичка?

Фала ви однапред.

На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. moongose

moongose
    Unstoppable

1,905
    2,146
    19 Јули 2013
    Инет е фирма која што постои 20+ години. Порано беа застапници за IBM, пред леново да им го купи делот за компјутери. Сигурни се 100%. За детаљите околу уплата прашај во фирмата како се можеш да платиш.

На RoninMK, damil, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
  3. Kazaam

Kazaam
    Gaining Experience

130
    78
    20 Септември 2013
    Машко
    Ако те препратиле на lenovoonline ми личи дека се малтене иста фирма (канцеларијата им е во истатите простории во кои се и Инет).

На PetelkoPetelkov му/ѝ се допаѓа ова.
  4. PetelkoPetelkov

PetelkoPetelkov
    Intern

8
    2
    10 Септември 2015
    Машко
    Ме препратија на ics.com.mk, кои се со истата адреса и у принцип истиот сајт. Претпоставувам отвориле фирма со која можат да се бават со продажба на физички лица за да не загубат купци.

5. gokica

gokica
    Модератор

8,397
    10,188
    13 Јуни 2009
    Една од фирмите на кои им верувам максимално. Одамна не сум купил од кај нив но ги паметам како неверојатно професионални и услужливи.

Ако тие ти посочиле партнер, ќе му платиш нему и ќе си го добиеш лаптопот.

Zippo, omegaRED и на PetelkoPetelkov им се допаѓа ова.
  6. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

621
    1,267
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    Топла препорака и од мене. 2 тастатури и монитор купени од нив последниве година/две. Претходно и два компјутери купени додека беа застапници на IBM.

За сервис и гаранција исто така да ги пофалам.

На PetelkoPetelkov и RoninMK им се допаѓа ова.
  7. Ile bocev

Ile bocev
    Gaining Experience

250
    183
    15 ноември 2015
    Машко
    Во ред се инет. Нема да те зезнат

На PetelkoPetelkov му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,592
    4,502
    23 Јуни 2015
    Машко
    +1 за Инет имаш и од мене.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  9. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

516
    559
    15 Септември 2012
    Машко
    Немаат регистрирано малопродажба, продавница, гранап... Ти даваат про-фактура, уплаќаш на нивна сметка во банка, им носиш доказ дека е платено или чекаат до 15:30 да ги видат парите на сметка и ти го даваат производот што си го купил... Ништо нелегално. Само механизам за заштита од неплаќачи...

10. Astro

Astro
    Guru

6,094
    8,393
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Шо лаптопче би земал?
    Јас од таму имам купено неколку иљади Леново лаптопи, десктопи, сервери.

11. smole

smole
    Unstoppable

2,995
    3,385
    18 Април 2007
    Не е само механизам за заштита од неплаќачи, помалце замарање е да немаш фискална т.е. да не работиш со кеш пари, само со жирални пари.

На Bravo и Astro им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...