1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

лаптоп нема звук кога е поврзан со TV

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од xristijanGTI, 25 Март 2020.

 1. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Здраво дечки, се работи за нов лаптоп Lenovo S145-15IIL не го пренесува звукот преку хдми туку само преку звучниците на лаптопот пробав и со апдејт на драјвери за графичката, аудио драјвери ништо. Воопшто не го појавува ни во Sound > HDMI Devices како тука на постариов лаптоп. Пробано со 2 различни кабли исто.

  снд.png


   
 2. Најдобар одговор:
  Пост #13 од PeGi998, 25 Март 2020
 3. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  539
  368
  22 Март 2016
  Машко
  Ако имаш 2 порт на хдми во телевизорот пробај и во него.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На xristijanGTI му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Десен клик на Dell P2418D и Enabled. Пак десен клик и Set as default

  EDIT
  Да видов, пробај

  1. Друг кабел
  2. Друг ОС (Live Ubuntu)
  3. Друг ТВ

  Ако нејќе рекламирај го одма.
   
  Последна промена: 25 Март 2020
  На xristijanGTI и it_boy им се допаѓа ова.
 5. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Сликата е ставена од друг лаптоп како треба да е, а на овој не дава ништо во случајов треба да е Samsung таков телевизор имам
   
 6. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,029
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Драјвер на графичка стави.
   
  На kirems му/ѝ се допаѓа ова.
 7. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  440
  247
  18 Март 2015
  Машко
  Види драјвер за мониторот. Некои ДЕЛЛ монитори си имаат засебен драјвер.

  Ако нејќе тоа, пробај со исти кабел и друг лаптоп
   
 8. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Се работи за телевизор Samsung сликата беше за пример како треба да дава а не дава на овој лаптоп
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако си го отстранил кабелот како дефект може да е до драјвер. Пробај со нивниот прво, па ако работи инсталирај од интел.

  https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/vqs1020f0asu.exe
   
  На xristijanGTI му/ѝ се допаѓа ова.
 10. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Пробав со официјалните не сака, пробав од интел мануал да го спуштам вика дека не го поддржува, као демек само официјални од леново може, се пробано џабе не сака, и со дду бришев инсталирав...а моментално ми треба мн лаптопот пошто карантин па серии, филмови да се гледаат. :)
   
 11. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,029
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Кико а со графичка проба ли ? Со драјверите од графичката односно ако имаш посебна графика ?
   
 12. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Се е пробано Панта иначе интегрирана е графичката.
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да знаеш само дека тоа HDMI аудио како од сликата, понекад нема да се појави додека не се воспостави линк со ТВ-то. Така да пробај изгаси го и упали го ТВ-то додека е уклучен лаптопот, исто и со Windows key + P Second display only.

  Пошто нема пинови HDMI-то како аналагно аудио (се се дигитални TMDS, clock и 29 мислам hotplug) не би требало да има случај некој пин да не фаќа, а да имаш перфектна слика.

  Еве кај мене исто го нема додека не ставам кабел.

  upload_2020-3-25_21-41-54.png
   
 14. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  78
  116
  3 oктомври 2018
  Машко
  Да го пробаш ова на сликава. Тетин ми имаше ист таков проблем со леново лаптоп и вака го решив. Проблем е некој во ХДМИ драјверот кога биосот е во Legacy мод. УЕФИ го решава проблемот. Screenshot_2020-03-25-22-57-05-505_com.android.chrome.jpeg

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
  boro1, ARMac и на xristijanGTI им се допаѓа ова.
 15. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Конечно, сменив биос од Legacy во UEFI бришење на драјвери, инсталирање од ново и сеа нема гајле све е како што треба и звук си има и во девајсес ги дава.
   
  На PeGi998 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Добро е да се знае ова ама зошто побогу си инсталирал виндовс во legacy :cry:
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...