• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Лаптоп меморија

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Одамна не се занимавам со хардвер, па простете за (можеби) почетничкото прашање:

Имам лаптоп кој има SO-DIMM DDR333 меморија. Дали можам да ја сменам со (поголема) DDR400 (бидејќи е поевтина).
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Nikakov problem nemas ako ja smenis, no dokolku maticnata ne ja podrzuva taa brzina, ke ja namali na 333mhz. Vo sekoj slucaj, mozes:bravo:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не би рекол....

Мораш да земеш в предвид дека има и матични плочи кои воопшто не поддржуваат DDR400 (кај постарите модели на лаптопови), па 400-тката може воопшто и да не ја препознае. Бидејќи не наведе точно кој модел на лаптоп го имаш, не можам да проверам и да ти кажам. Затоа најсигурно ти е да го однесеш лаптопот во фирмата каде што намераваш да купиш меморија, па на лице место, со вградување, да се провери поддржува ли или не.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Dell Latitude D600. Ќе проверам деновиве па ќе кажам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,498
Мислења
821,869
Членови
28,042
Најнов член
Puffy
На врв Дно