1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Лаптоп како Wireless рутер

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Tunee, 23 Јануари 2011.

1. Tunee

Tunee
    Intern

209
    4
    19 Јануари 2010
    Пред некој ден го видов ова :

Дали некој го пробал ова ? Дали навистина работи ? :)

2. masterficx

masterficx
    Gaining Experience

1,356
    348
    5 Јули 2009
    да функционира, само што јас не успеав да го подесам под XP под вин7 ми работеше без проблем

3. Tunee

Tunee
    Intern

209
    4
    19 Јануари 2010
    Tогаш со ова можам дома да имам интернет и на двата лаптопа без свич или рутер. :D Дали ќе функционира на Windows Vista ? Едниот лаптоп ми е Windows 7, а другиот Windows Vista.. на компјутерот не ми треба :p

4. masterficx

masterficx
    Gaining Experience

1,356
    348
    5 Јули 2009
    ако го конфигурираш правилно би требало да функционира

5. krema

krema
    Professor

8,955
    8,708
    24 Јуни 2009
    Машко
    ке функционира, ама примарниот ПЦ кој што ке дели интернет ке мора да ти биде вклучен нон-стоп :ua:

6. masterficx

masterficx
    Gaining Experience

1,356
    348
    5 Јули 2009
    многу јасно

направи си самиот споредба, рутерот дали дава интернет кога е исклучен?

7. krema

krema
    Professor

8,955
    8,708
    24 Јуни 2009
    Машко
    така и мислев, но не е исто да ти е уклучен 24/7 компјутерот само за да ти дели интернет, значи имаш дополнителна бучава и поголема потрошувачка на струја, за разлика рутерот воопошто не бучи, не троши којзнае колку струја и плус не сум сретнал до сега некој да исклучува рутер после работа со интернет или пак мрежа.
    Според мене варијантата да се купи просечно рутерче од 20 до 30 евра е подобра инвестиција отколку нон стоп уклучен компјутер само како да дели интернет, ова е мое мислење и немора да значи дека е најправилното.

поздрав

8. Fearless

Fearless
    Gaining Experience

750
    181
    22 Јули 2009
    Машко
    Kako i da e se naoga ova koga nemame ruter ili switch taka da kako opcija e ubavo da go znaeme

9. DaciSS

DaciSS
    Gaining Experience

949
    287
    3 Јануари 2008
    Машко
    Systems and Network Administrator
    аха супер си работи јас го користам меѓу леопард и вин7. т.е. еден другар дома има кабелски жичен интернет со модем, па јас кога ќе отидам кај него со мојот лаптоп секогаш правиме ад-хоц за да имам и јас интернет.

10. Tunee

Tunee
    Intern

209
    4
    19 Јануари 2010
    Па да и јас за тоа ќе го користам понекогаш.. кога ќе дојде некој кај мене на гости да играме cs или слично :D:D

11. alekmit

alekmit
    Intern

5
    0
    27 Март 2011
    Видео надзор

Ве молам некој нека ми помогне за совет во следниов случај:Имено имам обична web videocam марка:Soyntec(Шпанска)има одлична HD резолуција.Сакам да ја поставам во работна просторија за видео надзор.Камерата е поврзана со десктоп компјутер.На кој начин ке мозам да ја гледам од друг компјутер (или од мобилен смарт фон) односно од дома или од лап топ во движење.Однапред ви благодарам.

Сподели

Вчитување...