1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Лаптоп како Wireless рутер

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Tunee, 23 Јануари 2011.

 1. Tunee

  Tunee
  Intern

  209
  4
  19 Јануари 2010
  Пред некој ден го видов ова :

  Дали некој го пробал ова ? Дали навистина работи ? :)
   
 2. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  да функционира, само што јас не успеав да го подесам под XP под вин7 ми работеше без проблем
   
 3. Tunee

  Tunee
  Intern

  209
  4
  19 Јануари 2010
  Tогаш со ова можам дома да имам интернет и на двата лаптопа без свич или рутер. :D Дали ќе функционира на Windows Vista ? Едниот лаптоп ми е Windows 7, а другиот Windows Vista.. на компјутерот не ми треба :p
   
 4. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  ако го конфигурираш правилно би требало да функционира
   
 5. krema

  krema
  Professor

  10,000
  9,643
  24 Јуни 2009
  Машко
  ке функционира, ама примарниот ПЦ кој што ке дели интернет ке мора да ти биде вклучен нон-стоп :ua:
   
 6. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  многу јасно

  направи си самиот споредба, рутерот дали дава интернет кога е исклучен?
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,000
  9,643
  24 Јуни 2009
  Машко
  така и мислев, но не е исто да ти е уклучен 24/7 компјутерот само за да ти дели интернет, значи имаш дополнителна бучава и поголема потрошувачка на струја, за разлика рутерот воопошто не бучи, не троши којзнае колку струја и плус не сум сретнал до сега некој да исклучува рутер после работа со интернет или пак мрежа.
  Според мене варијантата да се купи просечно рутерче од 20 до 30 евра е подобра инвестиција отколку нон стоп уклучен компјутер само како да дели интернет, ова е мое мислење и немора да значи дека е најправилното.

  поздрав
   
 8. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Kako i da e se naoga ova koga nemame ruter ili switch taka da kako opcija e ubavo da go znaeme
   
 9. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  аха супер си работи јас го користам меѓу леопард и вин7. т.е. еден другар дома има кабелски жичен интернет со модем, па јас кога ќе отидам кај него со мојот лаптоп секогаш правиме ад-хоц за да имам и јас интернет.
   
 10. Tunee

  Tunee
  Intern

  209
  4
  19 Јануари 2010
  Па да и јас за тоа ќе го користам понекогаш.. кога ќе дојде некој кај мене на гости да играме cs или слично :D:D
   
 11. alekmit

  alekmit
  Intern

  5
  0
  27 Март 2011
  Видео надзор

  Ве молам некој нека ми помогне за совет во следниов случај:Имено имам обична web videocam марка:Soyntec(Шпанска)има одлична HD резолуција.Сакам да ја поставам во работна просторија за видео надзор.Камерата е поврзана со десктоп компјутер.На кој начин ке мозам да ја гледам од друг компјутер (или од мобилен смарт фон) односно од дома или од лап топ во движење.Однапред ви благодарам.
   

Сподели

Вчитување...