• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Лаптоп до 20к за ученик (онлајн настава)

  • Ја почнал/а темата
  • #1
28 мај 2019
32
11
Понуди за лаптоп до 20к кој го има во мк (имаше тема ваква сите се испродадени) итно е секоја помош добредојдена.
За женско е такада немора силен gpu да има (ако воопшто има)
Фала однапред
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,541
2,816
Gaston's setup  
Audio
AR
Уште постои темата:
 

Mechanic

Intern
2 мај 2016
114
41
Наскоро, овој, малку е над буџетот ама барем зимаш
Processor AMD A4-9125


:)
:):)
:):):)
Што е толку магично кај A4-9125?
Па за истите пари пред месец дена го зедовме овој Леново со Intel Core 3-1005G1, 8 гб рам, 256ссд и 2 години гаранција за разлика од HP со година. И барем според оваа споредба оваа и3ка е подобра од овој амд.

проблемот е што многу рано му текнало на членот да бара лаптоп, поминав пред 4 денови низ продавниците по друго и гледам празни се рафтовите.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
240
174
Господин Авид ретко кога е сериозен, затоа "магично" :)
Што е толку магично кај A4-9125?
Па за истите пари пред месец дена го зедовме овој Леново со Intel Core 3-1005G1, 8 гб рам, 256ссд и 2 години гаранција за разлика од HP со година. И барем според оваа споредба оваа и3ка е подобра од овој амд.

проблемот е што многу рано му текнало на членот да бара лаптоп, поминав пред 4 денови низ продавниците по друго и гледам празни се рафтовите.
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
589
1,174
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Види во ддком од тие refurbished. Било кој i3 и нагоре со 4-8 гига рам ќе ти брка работа. Алтернативно, телефон, таблет...
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,610
2,121
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
Intel 660p 500GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Што е толку магично кај A4-9125?
Па за истите пари пред месец дена го зедовме овој Леново со Intel Core 3-1005G1, 8 гб рам, 256ссд и 2 години гаранција за разлика од HP со година. И барем според оваа споредба оваа и3ка е подобра од овој амд.

проблемот е што многу рано му текнало на членот да бара лаптоп, поминав пред 4 денови низ продавниците по друго и гледам празни се рафтовите.
Магијата е во годината, а тоа е 2017, година кога тој процесор е излезен на продажба, другото мислам дека можеш да го сватиш понатака ...
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
6,901
8,119
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
Corsair VX 450W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Deepcool Steam Castle
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Dell
Audio
E sea....
Monitor
Benq GW2480E IPS
OS
Windows 10 Pro
Епа АМД 4000 - АМД А4

Толку му треба на народов.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,567
11,892
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
АУДИ А4

АМД А4

АМДИ А4? :eek:
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,610
2,121
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
Intel 660p 500GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
На стодвазерзпет херци работи тој процесор. Одличен е!
За 29.000 денарос:

" The AMD A6-9225 is an entry-level chip from the Stoney-Ridge APU series for notebooks (7th APU generation), which was announced mid 2018. Compared to the 2 years older A4-9220, the A4-9225 offers a 100 MHz higher CPU clock. It integrates two CPU cores (one Excavator module with 2 integer and on FP unit) clocked between 2.6 - 3 GHz. It also includes a Radeon R4 GPU, probably with 192 shaders at 655 MHz, as well as a single-channel DDR4-2133 memory controller, H.265 video engine and chipset with all I/O ports."

.

Или преведено технички еднојадрен процесор произведен 2018 (но технолошки датира од 2016-та) кој е 2х поспор дури и од Core2 10 генерации поназад ...
На моите им имав купено ваков лаптоп пред 3 години, ни ССД не го вади од кал до толку е спор процесорот ...
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
643
566
Тоа значи дека јако извиканата фирма, фирмиште, бајка за секој купувач, намерник, наивко во вакви мрачни времиња мисли и работи неуморно да ги снабди дечињата, учениците, студентите да не останат неписмени, да им поможи на родителите да ги потрошат лесно заработените миљони, и да ги спаси од идните проблеми, нервози и дополнителни конзумации на лекарства за смирување.

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,541
2,816
Gaston's setup  
Audio
AR
Тоа значи дека јако извиканата фирма, фирмиште, бајка за секој купувач, намерник, наивко во вакви мрачни времиња мисли и работи неуморно да ги снабди дечињата, учениците, студентите да не останат неписмени, да им поможи на родителите да ги потрошат лесно заработените миљони, и да ги спаси од идните проблеми, нервози и дополнителни конзумации на лекарства за смирување.

Sent from my MI 4W using Tapatalk
Извиканата фирма е:
а. HP
б. AMD
в. Анхоч

Штета што не може poll да се убаци сред топик...
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,054
7,727
Скопје
Шо е багов, како се протнал за оваа цена овој лаптоп со оглед на моменталнава ситуација?

 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
862
541
Неврленд
Шо е багов, како се протнал за оваа цена овој лаптоп со оглед на моменталнава ситуација?

Мождата газдата на нептун имал страшен кошмар со Свети Петар , па да си ја растерете совеста решил да продаде барем еден лаптоп по стара цена.
Who knows...?! :rolleyes:
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
643
566
Шо е багов, како се протнал за оваа цена овој лаптоп со оглед на моменталнава ситуација?

Јас не би го купил, попрво би побарал 4 месеци проверена роба за исти пари Продадено - Laptop Lenovo IdeaPad S145: Ryzen 3 3200U, 8GB DDR4, 512GB NVMe, RX Vega 3, 15.6" Full HD

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,054
7,727
Скопје

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,619
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно