• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Лаптоп батерии

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Случајно ми текна да побарам статии за тоа како да се продолжи животот на лаптоп батерија , еве што најдов статија

Што мислите вие? И дали е лоша идеја да се користи лаптоп за видео рендеринг ? или 48 часа нон стоп вклучен ?
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Искрено ни јас не се разбирам но затоа не е лошо да применуваме некои основни совети... Колку време имаше гаранција ?
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Искрено ни јас не се разбирам но затоа не е лошо да применуваме некои основни совети... Колку време имаше гаранција ?

Шест месеци мислам... Не сум сигурен, треба да проверам. Инаку од AMC го земав компјутерот.
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
dobra e statijava...ima vistina :)
kaj mene na prvo mesto e svetlinata na ekranot...kolku pozatemneta tolku poveke drzi;
na drugo mesto e ako WiFi i Bluetooth mi se disabled;
so drugite iskreno nemam zabelezano...nemam tolkavo iskustvo.

P.S. ali ova "Get yourself a more efficient laptop" e definitivno najdobar nacin da go prodolzis vekot na baterijata... :))))
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
Шест месеци мислам... Не сум сигурен, треба да проверам. Инаку од AMC го земав компјутерот.

6 meseci ? mnogu malce be ..... jas mojot go imam od 2002 ili 2003 , pa u6te se drzi , ina4e imam Compaq Evo n1020v , i baterijata mu trae okolu 4as i polovina vo rabota ,a okolu 4 4asa vo stand by ..... samo mn brzo se tro6i koga ke rezam cd/dvd ili pak koga ke mi bide uklu4en wireless , taka drzi ne6to pomalce od 1 4as ! ali sepak sum mn zadovolen :bravo:
 

biber

Intern
10 ноември 2007
37
0
За векот на батеријата најмногу улога има циклусот кој треба една батерија да го помине во тект на 48 часа. За овие 48 часа барем еднаш треба да се испразни до крај пред повторно да се стави на полнач-еден циклус, нешто слично како ка ј мобилните телефони. Втора битна работа, никогаш не го оставајте лаптопот вклучен на полнач ако батеријата е полна, а не го користите, и трето малку среќа да не е кинеска батерија така да што и да правите од овие две работи нема да ви помогне. :rolleyes:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.178
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно