1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Лаптоп батерии - искуства

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Futurelakimens, 19 Јануари 2019.

 1. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  620
  292
  12 Април 2017
  Машко
  Гледам дека нема суште тема за искуства со времетраењето на батерии на лаптопи, затоа сакам да заопчнам тема, за сите што купуваат лаптопи да можат да знаат колку издржува батеријата на лаптопот кој сакаат да го купат. По интернет има рецензии за многу латпопи, но до сега не сум видел за ефтин/среден лаптоп, како што се кај нас Lenovo 320 и слични модели. Еве јас прв ќе почнам:

  HP Envy 13 (Ah0024nn) - i7-8550U | 8GB DDR3 | MX150 | 512GB NVME | 1080P(120hz)
  Батеријата е тестирана на оперативниот систем инсталиран од HP, Windows 10 Home
  Времетраење: ~4 часа
  Времетраење на battery saver со процесорот лимитиран на 10 вати: 5-6 часа
  Времетраење на игра(Dota 2) - ~1.5 час
   
 2. Fensa#08

  Fensa#08
  Intern

  13
  2
  14 Јануари 2017
  Машко
  Јас имам лошо искуство со ХП батерии, два лаптопа имам, на двата ми рикнаа батериите.Сега барам на последниот да му земам нова(HP ProBook 4540s) зошто сум често во движење и многу замарање ми е со каблите на секое да се замарам.

  Е сеа проблем број 2, каде да најдам батерија (ХП официјалниот дистрибутер бара 60евра) со понормална цена.Овие кинескиве на нет ми се несигурни.АКо има некој позитивно искуство нека препорача :)
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  7,940
  7,585
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сите се кинески батерии само што едните се помалку кинески а другите повеќе кинески.
  Ако планираш да го користеш на батерија тогаш земи си оригинал.
   
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  620
  292
  12 Април 2017
  Машко
  Тоа е. Јас имам друг лаптоп дома(фамилијарен), батерија држи околу 2 минути и 34 секунди, али тој е Асус.. Незнам дали е до тоа што се постари лаптопи, али мојата цркна на почетокот на третата година..

  Пребарај на Ебај, сигурно има некој шо продава за поефтино, но како што кажа крема, ризик е. Или ќе платиш 60 или ќе ризикуваш да платиш малку повеќе од 60.

  Знам што е проблемот, скоро видов еден лаптоп како нашиов фамилијарен огласан на форумов и продаден за 4-5000, без никаков дефек, купен скоро 40,000.
   
 5. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  391
  141
  14 ноември 2016
  Машко
  60 евра? Дај не зезај, на eBay ги има оригинални по $20-25 , отвори види.
   
 6. krema

  krema
  Professor

  7,940
  7,585
  24 Јуни 2009
  Машко
  Оригинални од Галичник.
   
  На GGTT1 и Fensa#08 им се допаѓа ова.
 7. damil

  damil
  Gaining Experience

  550
  443
  2 Јануари 2015
  Машко
  И јас барам за 4530s. Ако има некој препорака од кај да се купи нека пише.
   
 8. Fensa#08

  Fensa#08
  Intern

  13
  2
  14 Јануари 2017
  Машко
  Па и оргиналите се кинески, тука лежи проблемот.Да знам дека се океј и квалитетни, одма зимам ама и тие се ризик.
   
 9. Fensa#08

  Fensa#08
  Intern

  13
  2
  14 Јануари 2017
  Машко
  Де сподели линк од тие батерии, имам гледано и на еbay, aliexpress, amazon и што не, ама секаде доминираат кинеските.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  7,940
  7,585
  24 Јуни 2009
  Машко
  Баш заради тоа реков дека едните се повеќе а другите помалку кинески.
  Квалитетно и евтино нема да најдеш.
   
 11. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  620
  292
  12 Април 2017
  Машко
  HP ProBook 4540s battery | eBay
   
  На Fensa#08 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...