• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Лан помош

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Вака значи имам лаптоп кој е директно поврзан со кабловски моторола модем преку УСБ и е мрежно поврзан со десктоп компјутер.

Локалната мрежа си работи добро , но проблемот е кај интернет делењето.На лаптопот имам зоне аларм фиревал е наместен да ја преими приватната локална конекција и да и дели интернет сигнал.Исто така Интернет конекцијата на лаптопот ми е ставена на шер со локалната мреза.

Незнам стварно со е проблемот но немозам никако на десктопот да добијам добар сигнал...
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Mislam deka Zone Alarm firewall zeza,za ova prasanje e tezok.Mislam deka koga se instalira zone te prasuva dali da bide shared ili private(public kompjuterot) i mislam deka od tuka se zavisi dali ke mozes da delis internet ili ne.Probaj da se setis sto si odbral
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Mislam deka Zone Alarm firewall zeza,za ova prasanje e tezok.Mislam deka koga se instalira zone te prasuva dali da bide shared ili private(public kompjuterot) i mislam deka od tuka se zavisi dali ke mozes da delis internet ili ne.Probaj da se setis sto si odbral
dozvoliv so zone alarm pristap ja imam Ip adresata vnesena vo TRUSTED... neznam so e rabotava
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
ok e go resiv problemot.Ustvari i nemalo problem odkoga go iskluciv desktop kompjuterot i potoa po 2 saata go vkluciv mi pojavi i internet konekcija.. a ja cudi se celo sabajle :D treba nekogas id a se otkazes koga ne odi...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,043
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно