1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

LAN помеѓу два компјутера во UBUNTU.

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од super_hacker, 1 Март 2009.

 1. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Значи никако неможам да направам LAN мрежа со обичен мрежен кабел помеѓу два компјутера на кои има УБУНТУ. Кога ќе поврзам, по некое време ми се јавува Disconnected - Дека конекцијата неможе да се воспостави. Каде грешам? Што треба да подесам за да работи? Ми треба хитно за File Sharing.
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,903
  26,242
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Пробај Вака да го конфигурираш.
   
 3. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Пробав и тоа. Useless. Го конфигурирав тоа, ама нема никаква врска со конекција воспоставување. Тоа е само FILE SHARING. Работата е дека воопшто не сака конекција да воспостави. :ua:
  П.С. фала за брзиот одговор.
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  287
  18 Мај 2007
  LAN сакаш или SAMBA ? Одлучи се ...

  И кажи како правеш па да видеме каде грешеш не сме видовити.
   
 5. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Абе како и да е, јас кога ќе ги поврзам компјутерите ми се појавува горе Disconnected. Е сега неможам ни IP да видам за да го конектирам со другиот компјутер преку САМБА ете на пример. Како да знам како да ги конектирам? Од каде IP-то? Зошто Disconnected?
   
 6. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  287
  18 Мај 2007
  Кабелот нечини.
   
 7. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  А како со него се конектирам на интернет? А како со него порано можев да конектирам Њиндоњс и Mac OS X преку Самба?
   
 8. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  287
  18 Мај 2007
  Може да ја објасниш целата постапка што ја правеш? Каде пишува дисконектед ... итд..
   
 9. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Eпа вака. Ги поврзувам двата компјутери. Горе кај Network Manager Applet-от, ми се појавува демек се конектира, па после некое време се јавува дека неможе да биде воспоставена конекција - Disconnected. А на интернет кога си се конектирам, се конектира нормално и пиши Connection Estabilished.
   
 10. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  287
  18 Мај 2007
  Ставаш ИП адреси ?
   
 11. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Nope. Треба? Како?
   
 12. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  287
  18 Мај 2007
 13. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  А после како ќе вратам старата конфигурација за да можам на интернет да се конектирам?
   
 14. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  287
  18 Мај 2007
  Што интернет имаш ?
   
 15. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Кабелски - Телекабел
   
 16. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  287
  18 Мај 2007

Сподели

Вчитување...