Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Лан мрежа

Rusin

Intern
28 април 2007
37
0
Сите муабети за Лан мрежите тука. Сеа ми треба една информација. Сакаме со еден другар да се поврземе. Ама финтата е шо ја живеам на 11 кат, а он е на приземје. Така да знае ли некој цена на бежичен Лан, или пак цена на Лан кабел од 40тина метри?
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Zavisi za sto vi treba da se umrezite. Wireless-ot znae da zakoci i da imate problemi. Za kabel ne znam tocno, no mislam deka so 3-40 evra ke zavrsis rabota. Ne zaboravaj, za 2 pc-ja, ti treba crosower kabel
 

Rusin

Intern
28 април 2007
37
0
Ни треба за да играме игри нормално, и за msn. Инаку фала за инфото. Сеа ако можеш уште некоја информација да ми дадеш сеа кога знаеш за што ни треба.
 

Acid

Intern
17 април 2007
45
36
www.kajgana.com
Ни треба за да играме игри нормално, и за msn. Инаку фала за инфото. Сеа ако можеш уште некоја информација да ми дадеш сеа кога знаеш за што ни треба.
Ќе пуштате/делите интернет или не?
Како и да е, купете си свич (околу 1000-1200 ден.), купете си кабли, поврзете ги каблите (едниот крај во мрежна, другиот во свичот) и тоа е тоа. После отворете Properties на LAN и наместете си IP адреси (Use the following IP address).

На твојот компјутер во LAN
IP: 192.168.1.1
subnet: 255.255.255.0
default gateway: остави празно

На неговиот
IP: 192.168.1.2
subnet: 255.255.255.0
default gateway: 192.168.1.1

Тоа е тоа, ако ви треба само за игри...

Ако ви треба за интернет, речиси истата постапка - но наместо свич (во зависност од интернетот) би ви препорачал рутер.
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Имате две опции пц-со-пц врска или пц-со-уред врска, за пц-со-пц треба да земете било9 каков кабел од класата cat и џекчиња за штекање и да ги врзете со crosscable шема и да го делите интернетот преку некое пц кое ќе гори како прокси, односно ќе биде прокси, другата варијатна ви е да си земете свич за 800-900 или ако сакате квалитет левел 1 од анхоч за 1000ка некаде и да стаиш ип адресите на автоматик и ДХЦП-то од модемот да си ја врши работата(важи за кабелски), ако користиш било што друго посебно ако е од мтнет земи си рутерче некое зашо заебаваат многу порано кога ние имавме адсл ни праќаа нимда вирус нонстоп од мтнет.За да се гледате во мрежа обавезно ќе подесите иста работна група(workgroup).
 

Rusin

Intern
28 април 2007
37
0
Фала многу! Ќе се снајдеме сеа, ќе се договориме нешто, инаку не верувам дека ќе делиме интернет, за игри само ќе ни треба најверојатно.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Сите муабети за Лан мрежите тука. Сеа ми треба една информација. Сакаме со еден другар да се поврземе. Ама финтата е шо ја живеам на 11 кат, а он е на приземје. Така да знае ли некој цена на бежичен Лан, или пак цена на Лан кабел од 40тина метри?

Mrezen kabel UTP Cat 5e cini nekade okolu 20-25 den metro a konektorite cinat 15 den eden da vi zemat i nekoj denar za izrabotkata vie presmetajte kolku vi treba.Nemojte so wireless mnogu ste visinski daleku a vo ista zgrada
 

gandra

Intern
5 јуни 2007
11
0
Кабелот 1м=20 ден
конекторите 1=15 ден (но некаде ти ги дават и гратис)
 

nozo

Intern
9 април 2007
85
4
www.feitfun.com.mk
Како што разбрав се работи за поголема далечина.Па незнам до колку метри на кабелот нема да имаш загуби.Ако е многу долг тогаш ке ти се успори мрежата
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
најевтино ќе им биде со најобичен кабел. Симнете ја брзината на 10mbps ако имате проблеми со сигналот.
 

budaletin

Intern
25 јуни 2007
15
0
препорачувам од лично искуство да употрбиш кабел UTP ili FTP cat 5e,разликата е во цена ама и во квалитетот нормално.со UTP глеј до 40-50 метра а со FTP можеш и до 100 метра да пуштиш кабел.Wireless за во зграда не го препорачувам зашто си во вертикала, а така е полошо да направиш стабилна конекција.
 

LoSkO

Intern
26 август 2007
29
0
препорачувам од лично искуство да употрбиш кабел UTP ili FTP cat 5e,разликата е во цена ама и во квалитетот нормално.со UTP глеј до 40-50 метра а со FTP можеш и до 100 метра да пуштиш кабел.Wireless за во зграда не го препорачувам зашто си во вертикала, а така е полошо да направиш стабилна конекција.

ako e FTP kabelot odi i do 140-150 metri ja ti garantiram imas u Set Nexans kabel za nekade okulu 22 den. metro super kabel so dobra izolacija posto ke go ostavis nadvor ali ne ti garantiram deka ke ti trgne ako idete na varijanta PC-PC najdobro e da staite nekoj HUB.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
препорачувам од лично искуство да употрбиш кабел UTP ili FTP cat 5e,разликата е во цена ама и во квалитетот нормално.со UTP глеј до 40-50 метра а со FTP можеш и до 100 метра да пуштиш кабел.Wireless за во зграда не го препорачувам зашто си во вертикала, а така е полошо да направиш стабилна конекција.

УТП кабел работи добро до 100 метри.
Колку пократок тоа подобро, ама до 100 м работи ок.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Како сто кажа budaletin wifi не се препорачува во зграда поради многу те зидови и невертикалното зрачење. свич не ти треба (освен ако не делите интернет) туку само кабел и ништо друго
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Како сто кажа budaletin wifi не се препорачува во зграда поради многу те зидови и невертикалното зрачење. свич не ти треба (освен ако не делите интернет) туку само кабел и ништо друго

Хоризонталноста/Вертикалноста на зрачењето зависи од типот на антената и насоката на која ќе се усмери.

Подобро решение дефинитвно за во зградата во конкретниов пример е користење на кабел, но проблемот може да се реши , доколку се има линија на видливост и со две усмерени антени една во друга, ставени на тераса. Во овој случај, ѕидовите не би играле никаков проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.120
Мислења
975.000
Членови
35.427
Најнов член
bojan.janicevic
На врв Дно