• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

LAN Messenger

  • Ја почнал/а темата
  • #5

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
На школо одете за да учете... а не да си муабетете на часови :):p
Професорите се таму за да не учат, а ние за да им го правиме животот потежок :D

бтњ Што им значи на Софтпефиа: Free for non
Бесплатно е или трајл?

А дечки, не ми давајте ДЕМО или ТРАЈЛ, ако има бесплатни верзии, супер.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,761
1,261
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Најбоља опција (според мене) е Pidgin со local link xmpp, т.е. jabber.

Во pidgin додаваш нов account и ставаш protocol „Bonjour" ... ова е стандарден протокол и е имплементиран и во iChat за MacOSX и во други клиенти.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,735
Мислења
863,570
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно