• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

LAN конектор помал од кабелот

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
636
599
кабелот што е во ѕид не би требало да се утне, најминимално размотување на жичките, местење на соодветни места, притискање и толку

е овие што треба да ги правиш со џекови се батхрт и бараат искуство

со среќа
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кога ги купуваа и местеа мајсторите бев на пат. Барав најдобра мрежа низ станов која е фјучерпруф. Затоа ставиле CAT6 кабли.

Значи да барам такви конектори сега. Ако не ти е мака пиши кој е редоследот.

Иначе жиците се во парови завиткани во засебна фолија. Сина и бела во една фолија. Жолта и бела во друга фолија итн.
Мајсторите или биле приучени или сакале да те заколат со кеш. Категорија 6 кабли се ставаат само ако се многу долги 100+ метра или ако проаѓаат во близина на индустриски машини кои создаваат многу силни магнетни полиња. Во стан нема никаква смисла Категорија 6 кабел, тотален нонсенс. Ем ти направиле проблем ем си платил три пати повеќе. Можеле да стават Enhanced Cat 5 и да завршат работа како професионалци, али ете.

Единствено разумно решение во ситуацијава е да ги терминираш каблите со соодветни Категорија 6 утичници и за тоа ти треба соодветен алат. Ако го немаш алатот нема да можеш да завршиш работа, башка комбинацијата на жиците не е иста како кога монтираш RJ45 конектор. Ако не најдеш чаре или луѓе барај ме ќе завршиме работа.
Мислењето е автоматски споено:

Ти благодарам. Шест конектори ми требаат. Ај ќе земам од Логинг ако има. Него дали се користи иста клешта?
Не пипај тоа, само ти треба дозна за на крајот кај рутерот и ти требаат понатаму печ кабли.
 
Последна промена:

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
555
444
Cat 6 се става и за подобар проток додека cat 5 максимално што може да извади е 100 Mbps додека cat 6 1000 Mbps,така да таман си се каблите

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
152
166
Cat 6 се става и за подобар проток додека cat 5 максимално што може да извади е 100 Mbps додека cat 6 1000 Mbps,така да таман си се каблите

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Cat 5e е 1Gbps до 100м.
Cat6a и нагоре е 10Gbps до 100м.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #30

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,750
11,226
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Да дефинитивно не се каам што се Cat6 каблите.

Ќе стојат во ѕид до наредно обновување на инсталација кое ќе биде по многу години. Со развој на интернет и неговите брзини можеби ќе има потреба.

Ќе се среди сигурен сум. Само да најдам време да се посветам на ова и да се договорам со Астро или ако тој тогаш не може воопшто со човек кој е вичен да го реши проблемот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ceco

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
152
166
Да дефинитивно не се каам што се Cat6 каблите.

Ќе стојат во ѕид до наредно обновување на инсталација кое ќе биде по многу години. Со развој на интернет и неговите брзини можеби ќе има потреба.

Ќе се среди сигурен сум. Само да најдам време да се посветам на ова и да се договорам со Астро или ако тој тогаш не може воопшто со човек кој е вичен да го реши проблемот.
Од Легранд купи си cat6 модули за ѕидна арматура 5.75US $ 4% OFF|76561 Legrand typ Für Cat6 Keystone Jack Modular RJ45 Stecker Frankreich jack|Computer Cables & Connectors| - AliExpress
Овие се местат без алат.

Во Скопје Легранд се позади Веро 2 во Тафталиџе.

Откако ќе ги наместиш, после нив крајната врска ќе ја направиш со patch кабел.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
555
444
Како и да е Cat 6 е подобар избор додека ја користам cat 7 разликата во квалитет е небо и земја мегу cat 5e и cat 6, Cat 8 >Cat 7 >Cat 6> Cat 5e
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
184
153
Како и да е Cat 6 е подобар избор додека ја користам cat 7 разликата во квалитет е небо и земја мегу cat 5e и cat 6, Cat 8 >Cat 7 >Cat 6> Cat 5e
А за ЛЕД осветлувањето користиш 3х2.5 или 3х4 кабли??
Cat6 е подобар но и непотребен избор за денешните просечни потреби. Подобро да имаш ребресто црево во ѕид па ако некогаш имаш потреба (за 10тина години) може и да го смениш.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно