Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Лан кабел близу до струен кабел

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.570
1.699
Сакам да пуштам лан кабел до соби во стан, по можност да не отворам премногу молерска работа :) Струјниот кабел е воден во канали (т.е. грклан) и се мислам дали мрзливо да пуштам ЛАН кабел (CAT 5e) покрај струјниот. Колку што прогуглав не е по пропис, треба да се со некоја дистанца барем 10 cm за да нема интерференца помеѓу. Има ли некој со слично искуство во пракса, т.е. едниот да е до другиот кабел и да има некаков проблем со уреди, паѓање на пакети и сл.
 
20 јуни 2008
573
613
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Сакам да пуштам лан кабел до соби во стан, по можност да не отворам премногу молерска работа :) Струјниот кабел е воден во канали (т.е. грклан) и се мислам дали мрзливо да пуштам ЛАН кабел (CAT 5e) покрај струјниот. Колку што прогуглав не е по пропис, треба да се со некоја дистанца барем 10 cm за да нема интерференца помеѓу. Има ли некој со слично искуство во пракса, т.е. едниот да е до другиот кабел и да има некаков проблем со уреди, паѓање на пакети и сл.
Баш сега ми реновираат и мајсториве гледам сите кабли едно до друго ги пуштаат. Каков ќе биде резултатот не знам.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
cat 6A нема да има никаков проблем, а ни cat6 ако не е некоја огромна должина
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.570
1.699
Имав идеја да го пуштам позади лајсни или во канали, од тој аспект мислев дека потенок кабел полесно ќе го собере, а имам и еден куп конектори кои не се за CAT 6 и по таа логика купив CAT 5e. Должина по конекција не би требало да е поголема од 10-15 метри.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
пр денес пријател дојде со 5 кабли готови купени 15м должина со приклучоци, 3 cat5e i 2cat 5 само 1 работеше на 1гб и тоа обичен цат5. Никогаш не се знае кај каблите кој и како ги правел, затоа ако се вградува нека биде најскап и најдебел за да не се копа по 2-3 пати.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.261
12.098
Скопје
androgaming.com
Не само што ми поминува ефтин УТП гембирд кабел заедно со струја, него во ист канал и уште два ефтини мрежни кабли што носат HDMI сигнал од XBOX до TB преку конвертор. Никакви проблеми.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Дома сум со cat5e utp и фуче гигабит.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
2.083
3.088
Струмица
Чим Телеком фураат Кат5е за Магента, немаш мака.

Реновирав спратот, ставив ламинат и сакав МДФ лајсни ама заради нерамните ѕидови и подот, монтерот од Лав Комерц ми предложи од оваа ПВЦ лајсна (маде ин Џермани), флексибилна е горе и доле а на средината се вади пластиката и имаш канал за кабли, а и евтина е 50ден метро. Бела боја ставив кај мене.

Едит: бидејќи менував и електрична инсталација, сите кабли ги возиме низ плафон, конструкција со гипс табли, а овие канали ќе се најдат за некои аудио кабли или евентуално ЛЕД траки.
 

Атачменти

 • 1664374514340.png
  1664374514340.png
  62,9 KB · Прегледи: 46
 • 1664374537405.png
  1664374537405.png
  1,3 MB · Прегледи: 46
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.070
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно