• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Lan драјвер за ASUS M2N68-AM SE

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,174
1,746
Ми треба драјвер за мрежна која е интегрирана на оваа матична.

Од официјалната страна симнував, ама не функционира. Пробав и со драјвер за друга матична (M28N68-AM) и пак не сака. Пробував и со драјвери од nvidia страната, ама всушност тоа беа истите драјвери како од ASUS, така да и тие не работат.

LAN драјверот треба автоматски да се инсталира со чипсетот, ама не се инсталира. Во фолдерот каде што се драјверите за мрежната нема setup за да ги инсталирам, а директно преку Device Manager не пронаоѓа соодветен драјвер во фолдерот. Пробав и преку Device Manager директно да изберам .inf фајл, ама добивам предупредување дека драјверот нема информации за таков уред односно таа мрежна.

Барав по гугл, ама безуспешно. Доколку некој може да ми помогне, повелете :) Се работи за Windows XP SP3.

Едит:

Заборавив да спомнам дека ресетирав БИОС, и во БИОС кај мрежната има AUTO и Disabled, а ставено е на AUTO.
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
348
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
може скриншот од дивајс менаџер ?
 

Spamalot

Gaining Experience
13 јуни 2011
922
232
stom pri instalacija na driver vika deka napravata ili kontrolerot ne e najden, togas e crkanata mreznata 99 % :(
imav vakov slucaj pred nedela dena.
ako e pod garancija nosi ja na servis, inace kupi si nova mrezna, ne se skapi.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,174
1,746
Го средив во меѓувреме проблемот, но немав време да пишам.
Го инсталирав преку едно цд со драјвери за amd чипсет.

Може lock и реп + за помошта :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,696
Мислења
848,904
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно