• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

LAN - Antenna

  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Сакам да направам антена (оваа е добра: Click)
Со таа антена сакам да го поврзам мојот компјутер со компјутерот на другарот... оддалечени сме некаде 300-350 метри, и само сакам да сме во ЛАН, не да делиме интернет.
И ако може со оваа антена да се направи тоа, дали едниот компјтуер треба да е како репетитор нешто, и ако треба, може да даде предлог, или да ми даде линк какво би требало да е.

Ако може да се реализира ова, добро, ако не, не е важно, бидејќи не сум запнал да го направам, е да, и од прилика колку ќе ме чинат тие делови што ги има на сликата.

Фала однапред
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Епа... Прво се вика CANTENNA и е за wlan (wireless). Следно, кје треба да се направи нормална мрежа помеѓу драва компјутери мислам дека има во windows xp нешто за креирање на wireless мрежа... И јас ја имам истата направено и ме чинеше некаде околу 200ден. со конектори и слично ама не успеав да најдам rp-sma конектор и целиот проект пропадна ..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,543
Мислења
859,054
Членови
29,942
Најнов член
taurusmk
На врв Дно