• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ладење за мајнинг риг

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
Здраво
Може ли некој да ми даде совет за ладење на графички карти со кулер.
Дали имаа некој кулер што не бучи ,звуци да не вадии?
Брз 7000Rpm доволно ли е да олади една карта?
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
857
orgrimar
7000 рпм е доволно да го слушнат на 200 метра од картата а дали е доволно да ја излади зависи од дијаметарот и формата на лопатките т.е протокот на воздух
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,546
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Остај го ти гамон, јас ќе ти кажам трик што ми го кажа @Pane24 - се што ти треба е парен број на графички во ригот. Значи треба да имаш 2,4 или 6, никако 3 или 5...

Се што треба да направиш е кулерите на првите 3 да вртат во една насока, а кулерите на вторите 3 да вртат во спротивната насока. Така ќе имаш +7000 RPM и -7000RPM и тоа ќе се анулира на нула и станува бесшумно. Впрочем слушалките на Sony WCH1000MX3 со Active Noise Cancellation работат на сличен принцип.

Дополнително, разгледај ги новите електрични кулери (не на воздух). Како и електричните автомобили, тие се бесшумни...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,233
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Брз 7000Rpm доволно ли е да олади една карта?
Зависи колку е брз...Дечково во втора половина од видеово објаснува детално за брзината :

А за пола карта можеш и со бсвен 7000Rpm.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Имам неколку индустриски Lanberg AC вентилатори, со околу 6000 rpm. Работат на AC струја од штеќер, 500 grama еден. Околу 7 кила комплет со mount.

Со поклоп за 19" рак, 4 вентилатори со термостат+он/офф лед копче, би ги дал за 100 евра (нови). Се слушаат во просек како мотор кога ќе збрчи на рекорд.


Ампутира прсти без проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,353
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно