• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ладење за laptop

• Ја почнал/а темата

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Неколку месеци веќе мигриран сум на laptop и се е ОК ама ми смета вентилаторчето. Нормалното компјутерче му купив други вентилатори и буквално може да спиеш покрај него и да не ти смета...хард дикот се слуша само кага рабтиш на него..

На laptop ов хард дискот е бесшумен ама од време на време се вклучува вентилаторот и тоа смета. Немам никаква контрола над него (разгледав) и неможе да го направам да работи на некоја мала брзина постојано туку бучи па се гаси наизменично.

Ај некој со вакво искуство нека ми даде некоја идеја (хардверска)...софтверски е оптимизирано...процесорот е испод пола тактот скоро цело време... и графичката изгледа дека реагира ако е во laptop режим.

Единствено што не сум сигурен е што имам најверојатно драјвер за десктоп варијанта на графичката наместо мобилити варијантата.....ама не верувам дека ќе добијам нешто со тоа...

Еве што добив кога го ставив laptop на отворен прозор од сабајле на -14 ... на пиковите дува..после гледате опаѓа константно..ама не мислам да настинам :tainstven:

AMD+ATI

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,551
Мислења
820,334
Членови
28,213
Најнов член
vanadi