• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

l33t talk [Pascal]

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Од пуста досада... Еве едно програмче многу лесно направено за конверзија на обични реченици во 1337 реченици :p

Код:
program LeetTalk;
var
 main:ARRAY[1..26] of Char;
 l33t:ARRAY[1..26] of Char;
 input:String;
 J,K:Integer;
begin
 Write('Vneseteja rechenicata za konverzija: ');
 ReadLn(input);
 for J:=1 to length(input) do
  input[J]:=UpCase(input[J]);

 { popolnuvame obichnata azbuka : }
 main[1]:='A'; main[2]:='B'; main[3]:='C'; main[4]:='D'; main[5]:='E'; main[6]:='F'; main[7]:='G'; main[8]:='H';
 main[9]:='I'; main[10]:='J'; main[11]:='K'; main[12]:='L'; main[13]:='M'; main[14]:='N'; main[15]:='O'; main[16]:='P';
 main[17]:='Q'; main[18]:='R'; main[19]:='S'; main[20]:='T'; main[21]:='U'; main[22]:='V'; main[23]:='W'; main[24]:='X';
 main[25]:='Y'; main[26]:='Z';

 { popolnuvame l33t azbukata =) }
 l33t[1]:='4'; l33t[2]:='8'; l33t[3]:='('; l33t[4]:='D'; l33t[5]:='3'; l33t[6]:='#'; l33t[7]:='6'; l33t[8]:='H';
 l33t[9]:='|'; l33t[10]:='J'; l33t[11]:='K'; l33t[12]:='1'; l33t[13]:='M'; l33t[14]:='N'; l33t[15]:='0'; l33t[16]:='P';
 l33t[17]:='&'; l33t[18]:='R'; l33t[19]:='$'; l33t[20]:='7'; l33t[21]:='U'; l33t[22]:='V'; l33t[23]:='W'; l33t[24]:='X';
 l33t[25]:='Y'; l33t[26]:='2';

 { zamenuvame }
 for J:=1 to length(input) do
  for K:=1 to 26 do
   if input[J]=main[K] then
    input[J]:=l33t[K];

 WriteLn(input);

end.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Aleks nemase li nesto slicno vo Pascal vaka:

main:ARRAY[a..z] of char

zasto gledam cela azbuka si ja staval..

ne sum siguren sum zaboravil pascal ama mi se cini deka imase nesto takvo isto kako i za interpunkciski znaci [~..!] :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Identifyer not found враќа ... за множества мислам дека може така... а нели на ARRAY[x..y] се декларира колку елементи ќе има низата...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Да ... за декларирање може мислам супер метод е ете сега го знам... :)

Ама во горната програма нема да може, оти при заменување се работи со реден број на елементи од низа... и ако се направи како што Александар вика, еве ми дава грешка :

"Error: Incompatible types: got "LongInt" expected "Char""
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Прво ќе декларираш низа leet:

Код:
leet['A'..'Z']:ARRAY of char
После ќе ја наполниш листата се вредностите за leet:

Код:
leet['A']:='4'; leet['B']:='8'.......
И на крај заменувањето:

Код:
for J:=1 to length(input) do
  input[J] := leet[input[J]];
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
aleksandar_te, работи и така... 10x =)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,858
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно