Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Квалитет на материјали - телефони и лаптопи

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
1.058
1.343
Не знам дали некој од вас некогаш имал контакт со Асус од овие ефтиниве или дали не дај Боже пробал да го отвори?
Тогаш ќе ви стане јасно дека кинеските играчки се предпоследен најлош производ од пластика.
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
186
183
Не знам дали некој од вас некогаш имал контакт со Асус од овие ефтиниве или дали не дај Боже пробал да го отвори?
Тогаш ќе ви стане јасно дека кинеските играчки се предпоследен најлош производ од пластика.

Кажи кој лаптоп за таа цена нема пластика. Леново да не е од подобри материјали изработен? Или HP?
 

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
407
599
Кажи кој лаптоп за таа цена нема пластика. Леново да не е од подобри материјали изработен? Или HP?
Ама не сега, за 20к треба да е од carbon fiber лаптопот, како може тоа пластика да е....? Никако да разбират луѓе дека не секој производ е наменет за ИТ ентузијасти, како што и пишав таму на зделката, препорачувајте на некој што само му треба лаптоп за да пишува документи. Мислите дека еден обичен корисник знае разлика меѓу пластика и метална конструкција, сакат само нешто што ќе им врши работа, ниту ќе приметат дека лаптопот тешко се отвара, крцка и слично.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.215
652
Мислите дека еден обичен корисник знае разлика меѓу пластика и метална конструкција, сакат само нешто што ќе им врши работа, ниту ќе приметат дека лаптопот тешко се отвара, крцка и слично.
А зошто обичниот корисник не би знаел за разликата меѓу пластика и метална конструкција? Не викам дека понудата е лоша, но кај нас во Македонија многу малце се обрнува внимание на добрата изработка.
 

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
407
599
А зошто обичниот корисник не би знаел за разликата меѓу пластика и метална конструкција? Не викам дека понудата е лоша, но кај нас во Македонија многу малце се обрнува внимание на добрата изработка.
Не дека не знае, туку не му е гајле. Продадов лаптопи 2 години, на скоро никој (освен луѓе што се во ИТ) не му беше гајле конструкцијата дали била пластика или метална. На луѓето им требат лаптопи/уреди што не се многу скапи, и ќе им вршат работа за наредните 2-3 години. За да земеш лаптоп со добра изработка треба да фрлаш уште 100-200€ за исти перформанси, а тоа за обичен корисник не вреди никако, бидејќи знаеме како се живи овде и какви се платите. Значи едноставно, за некој што зема лаптоп за да гледа вести и филмови, или само да пишува документи, нема никаква разлика дали е пластика или метална, тој ќе го користи за многу лесни едноставни работи, и нормално дека ќе сака за најмалку пари да купува.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.373
7.300
Скопје
www.facebook.com
За да земеш лаптоп со добра изработка треба да фрлаш уште 100-200€ за исти перформанси, а тоа за обичен корисник не вреди никако, бидејќи знаеме како се живи овде и какви се платите.
Затоа па тој што сака да има квалитетен лаптоп и со редовно одржување може да си го има 3-4 години плус наспорти тој со послаб квалитет.
Овоа важе за тие што не сакаат да мењаат секоја година лаптоп и што ке платат плус 100-200е повеќе за да го имаат 4-5 години.
 

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
407
599
Затоа па тој што сака да има квалитетен лаптоп и со редовно одржување може да си го има 3-4 години плус наспорти тој со послаб квалитет.
Овоа важе за тие што не сакаат да мењаат секоја година лаптоп и што ке платат плус 100-200е повеќе за да го имаат 4-5 години.
Да ама ова е тешко да им се објаснува на поголемиот дел на луѓе, има доста што мислат дека да исчистиш лаптоп/компјутер е непотребна работа и добар лаптоп не треба да се чисти. Знам дека звучи глупо ова во ИТ Форум, ама за жал ова ми е лично искуство што сум слушнал од разни луѓе (што немат баш некоја ИТ култура).
 

Jedah

Unstoppable
6 ноември 2007
1.221
2.028
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
Да ама ова е тешко да им се објаснува на поголемиот дел на луѓе, има доста што мислат дека да исчистиш лаптоп/компјутер е непотребна работа и добар лаптоп не треба да се чисти.
И како ќе го исчисти кога 90% од лаптопине испод 25.000 се таблети со физичка тастатура со Onboard RAM, скапана 2cell батерија која рикина за 6 месеци и скриен вентилатор кој за да го исчистиш треба да одштрафиш 20 штрафа одоздола, да ја извадиш тастатурата, со pry tool да испукаш 30 жлебови по страните за да ја одвоиш пластиката, да откачиш 6 флет каблиња од тач, power дугме и што ти не за да пристапиш до ебан вентилатор.
И тоа некој сам ќе го направи?
Ќе го однесе на сервис и ќе му речат 1500ден. чистење.

Е замисли сега колку ќе го чини десктопот да го фрли в багажник да одштрафи 2 штрафа за плекот од страна и да го издува со воздушен компресор во некоја авто перална?
Па ете ако нема услови за тоа макар ете и со правосмукалка да го помине дома или да прежали боциче компресиран воздух од 200ден.
 

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
407
599
И како ќе го исчисти кога 90% од лаптопине испод 25.000 се таблети со физичка тастатура со Onboard RAM, скапана 2cell батерија која рикина за 6 месеци и скриен вентилатор кој за да го исчистиш треба да одштрафиш 20 штрафа одоздола, да ја извадиш тастатурата, со pry tool да испукаш 30 жлебови по страните за да ја одвоиш пластиката, да откачиш 6 флет каблиња од тач, power дугме и што ти не за да пристапиш до ебан вентилатор.
И тоа некој сам ќе го направи?
Ќе го однесе на сервис и ќе му речат 1500ден. чистење.

Е замисли сега колку ќе го чини десктопот да го фрли в багажник да одштрафи 2 штрафа за плекот од страна и да го издува со воздушен компресор во некоја авто перална?
Па ете ако нема услови за тоа макар ете и со правосмукалка да го помине дома или да прежали боциче компресиран воздух од 200ден.
Мислам дека малце ги мешаш работите. Друго е десктоп, друго е лаптоп. Десктоп не можеш да ставаш у ранец и да тргаш за некаде. Мислам дека многу нормално е еднаш годишно да се чисти за 1,500ден, ќе штедиш многу повеќе на време. Аман молим те не правај вакви споредби меѓу лаптоп и десктоп, не беше муабетов кој е полесно да се чисти, туку дали луѓето општо мислат на тоа кога купуват лаптоп. И по мое искуство не, не гледат 99% од луѓето дали е пластика или не. Ниту прашуват повеќето каков материал е користен на лаптопот, само дали ќе работи Office на лаптопот и тоа е тоа.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Мислам дека малце ги мешаш работите. Друго е десктоп, друго е лаптоп. Десктоп не можеш да ставаш у ранец и да тргаш за некаде. Мислам дека многу нормално е еднаш годишно да се чисти за 1,500ден, ќе штедиш многу повеќе на време. Аман молим те не правај вакви споредби меѓу лаптоп и десктоп, не беше муабетов кој е полесно да се чисти, туку дали луѓето општо мислат на тоа кога купуват лаптоп. И по мое искуство не, не гледат 99% од луѓето дали е пластика или не. Ниту прашуват повеќето каков материал е користен на лаптопот, само дали ќе работи Office на лаптопот и тоа е тоа.

Малопродажба не мислат, не мислат ни фирмите како Асус, ХП, Делл, Леново кога продаваат на поединци. Епл е исклучок.

Големопродажба, таму кај што чучат парите - ееее тука мислат. Мислат тие кои се платени за тоа кога набавуваат машини на регуларен ротационен период. Да речеме, најчесто 3 или 5 години.

Кога ќе набавиш 500-1000 парчиња одреден тип на лаптопи, важно е дали се стига до вентилатор, рам и SSD само преку задниот капак или треба и од другата страна да расштрафиш тастатура, palmrest итн.

Затоа што во такви фирми за да доставиш рам/смениш ссд/ исчистиш лаптоп не идеш во овластен сервис. Затоа и е таа пракса дека брендирани компјутери смеат да се отвараат и модифицираат. Тоест немаат лепенка како нашите фирми што правеа.

Имаш и on-site сервис ама тоа е веќе друго, за средни претпријатија.

Јас искрено лаптоп од 20к не очекувам да работи 7 години. Барем не во иста состојба како кога бил нов. Најголем проблем со сегашните и ефтини и скапи лаптопи се интерните батерии. После години експлатација итекако знаат да отечат, да скршат и пластики а понекогаш и екран. Не стално, некогаш престануваат да работат и тоа е тоа, ама 10% од нив отекуваат како бумбар, и на скапи и на ефтини. Почесто на ефтини.

Батерија од лаптоп Dell Precision 7720 на кој набавна цена му била ~5000 eur. Ова е полу-интерна батерија. Removable си е, ама е под капак. Оваа конкретно исвитка алуминиум и направи беља на електрониката под нејзе за NFC, fingerprint sensor и еден SATA порт.

1662557557502.png
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
894
1.201
Ја имам асус више од 10 години, додуша последнава година не го користам. Али никаков проблем сум немал, ниту еднаш не е отворен и никогаш не ми загревал освен батеријата што ми откажа после 2 години. Нез зошто толку ремет добива Асус кога коска им се лаптопите.
 

SA

Баниран/a
20 август 2022
28
33
Ја имам асус више од 10 години, додуша последнава година не го користам. Али никаков проблем сум немал, ниту еднаш не е отворен и никогаш не ми загревал освен батеријата што ми откажа после 2 години. Нез зошто толку ремет добива Асус кога коска им се лаптопите.

taka e koskasi se asus i mojot e top asus nz so hejtaat site tuka ..
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.567
3.105
Неготино
Мојот се разглоби за 2 години, батеријата откажа буквално од некористење 2 месеци. Си држеше убаво, на наредно палење скрос отидена батеријата.
K550JX.
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
391
382
Битола
Значи ако споредиме најевтин модел на лаптоп од пред 10- 12 години и некој нов во тој ценовен ранг , значи зборуваме за " low буџет " лаптоп можам да кажам од она што сум го видел дека се' поново што направија е пофушарско . Значи имаме неквалитетна пластика , лепени процесори , рамови , дисплеј тиња итн. Хдд да смениш со Ссд е страшно колку шрафови да извадиш и да не искиниш флетови итн. Едноставно се што е поново е пофушарско - понеквалитетно. Ова не е само за лаптопи . Видете и прочитајте што се случива со евтината бела техника, тв ,мобилни ,па и автомобили. Тоа е вистината ама старите работи времето ги зема . И реалноста е таа што не можиме сите да си дозволиме да купуваме хи- енд класи па ќе задоволиме со поевтинките уреди.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.673
1.400
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
И како ќе го исчисти кога 90% од лаптопине испод 25.000 се таблети со физичка тастатура со Onboard RAM, скапана 2cell батерија која рикина за 6 месеци и скриен вентилатор кој за да го исчистиш треба да одштрафиш 20 штрафа одоздола, да ја извадиш тастатурата, со pry tool да испукаш 30 жлебови по страните за да ја одвоиш пластиката, да откачиш 6 флет каблиња од тач, power дугме и што ти не за да пристапиш до ебан вентилатор.
И тоа некој сам ќе го направи?
Ќе го однесе на сервис и ќе му речат 1500ден. чистење.

Е замисли сега колку ќе го чини десктопот да го фрли в багажник да одштрафи 2 штрафа за плекот од страна и да го издува со воздушен компресор во некоја авто перална?
Па ете ако нема услови за тоа макар ете и со правосмукалка да го помине дома или да прежали боциче компресиран воздух од 200ден.
Во право си за чистењето знае да биде напорно за секого а не пак за обичен корисник, пример мојот лаптоп Dell n5110
 

Jedah

Unstoppable
6 ноември 2007
1.221
2.028
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
Мислам дека малце ги мешаш работите. Друго е десктоп, друго е лаптоп. Десктоп не можеш да ставаш у ранец и да тргаш за некаде. Мислам дека многу нормално е еднаш годишно да се чисти за 1,500ден, ќе штедиш многу повеќе на време. Аман молим те не правај вакви споредби меѓу лаптоп и десктоп, не беше муабетов кој е полесно да се чисти, туку дали луѓето општо мислат на тоа кога купуват лаптоп. И по мое искуство не, не гледат 99% од луѓето дали е пластика или не. Ниту прашуват повеќето каков материал е користен на лаптопот, само дали ќе работи Office на лаптопот и тоа е тоа.
Не ги мешам работите него не го поставуваш прашањето дали некому стварно му треба лаптоп по секоја цена?!
Тоа ми беше поентата, наместо да се купи десктоп компјутер со сите предности што ги нуди се купуваат ѓубре лаптопи од помодарство и се очекува да траат 10години и да прават разно разни чуда
Па за време на Корона кризата ко беше со тоа Oнлајн предавања, Zoom, Microsoft Teams, Home office, се испродадоа еден куп фушарски лаптопи со Celeron N4020 процесор кои ако манеш (2115Х20)+209:4-2X10=...... 5 минути ќе заглави дур ги искалкулира
Е такви од по 14.000ден се качија на 20~25.000ден и ги изнакупија све, маф ги направија.
Домаќинства кои последно купиле Kомпјутер во 2004год. од Comtrade преку Телеком плаќани 4 години на сметка.
Ja трубам Десктоп Десктоп Десктоп Декстоп Десктоп Десктоп.... не бре брате идат и купуваат лаптоп затоа што го сака да шета со лаптопот од дневна во спална и од кујна на тераса. Јако маде. Комфорот на интегрирана камера и такви некои работи.

Ај тоа после 6 месеци ми иде назад и ми вика дететно бара GTAV да ја игра. Абе нешто многу бучи - Го оставале на ќебиња, опрчени на кревет легнати на стомак Нетфликс по 8 сати а тоа лаптопчето кутрото фучи збира влакна од тоа прекривачот леле мајко.. Па ебете се в газ! 3000ден чистење и промена паста! и НЕ! не може да игра ГТА5. Да си му купиш на син ти Плејстешн

Друго што...... пластики та пластики сте се запнале.......
Kој да мисли кога купува лаптоп
Ене го еднион горе купил K550JX другион Dell Inspirion n5110 и што понатаму да се објаснуваме.....

Asus K серијата сега поново X серијата е low level budget piece of shit
Значи денеска оди во Анхоч и купи го најакиот
ASUS X515 од 40.000денари со:
i7-1065G7
15.6-inch, FHD (1920 x 1080) , IPS-LED Backlit, 250nits
16GB DDR4 SO-DIMM
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD

и ти пак ќе го имаш истото срање ко некој што купил Celeron® N5100, 4GB on Board, 15.6-inch, HD (1366 x 768) и 500GB 2.5" HDD затоа што build материјалите се исти. само што на едниот му стаиле алуминиумска решетка а на другиов се одважиле да пуштат едно бакарно цевче плус. Пластиката иста, тачпадот ист, портовите исти, исто се.

Затоа што секој бренд има серија на лаптопи.
ASUS X Series (Intel) M Series (AMD)
ASUS Vivobook
ASUS Zenbook
ASUS TUF /ROG


HP 250/650 (Intel) 255/655 (AMD) сега по ново Еssentials series HP14/HP15 почнуваат итн... 14 (Intel) / 14s (Ryzen) 15 (Intel) 15s (Ryzen) итн... итн...
HP Pavilion
HP Envy
HP Omen
Одиш во Сетек и го купуваш HP 15-dw3142nia (Natural Silver )
и мислиш си купил добар лаптоп?
Не бре бато ти си купил ЃУБРE! со тастатура која се витка на притисок или тачпад на кој не можеш со прст да поминеш а да не го детектира како клик.
Ќе си купиш Envy или Pavilion и ќе видиш како изгледа Лаптоп а не лоша пластика со мирис на подрумон полн леѓени, цедалчиња и саксии во Базаро

DELL исто...
Inspirion
Vostro
Latitude
XPS

Значи вие мислите ако сте купиле лаптоп од 600евра тоа по автоматизам треба да е подобро од тој дигитронот од 200евра
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.093
Мислења
974.368
Членови
35.399
Најнов член
smartonetech
На врв Дно