1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Купување таблет од aliexpress.com

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Tolkuvac, 28 Мај 2014.

1. Tolkuvac

Tolkuvac
    Intern

33
    2
    22 Мај 2014
    Машко
    Здраво.
    Сакам да прашам дали некој има нарачувано таблет од aliexpress.com.Гледам дека цените им се многу поевтини отколку кај нас,а станува збор за Samsung,Lenovo и слични брендови на производи.Некои цени се речиси на пола од кај нас.Овој модел на пример кај нас би чинел многу повеќе www.aliexpress.com/item/10-1-inch-2-gb-32-gb-quad-core-RK3188-processor-GPS-bluetooth-wireless-HDMI-OTG/1883687171.html
    Пишува дека е оригинал на Samsung???

2. psyside

psyside
    Rising Star

25,406
    25,849
    4 Септември 2008
    ?????

Уште ли не ви дојде памет?

Купи си Nexus 2012, и не се замарај со Aliexpress, за ништо освен геџети, и ситна електроника.

На tomaso и DrMTR им се допаѓа ова.
  3. omegaRED

omegaRED
    Unstoppable

2,287
    2,597
    13 Септември 2011
    Машко
    Проект менаџер
  4. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,289
    6,401
    27 Март 2014
    Kategoricno NE ! Iako se poeftini, tie sto gi gledas tamu se kopija na lenovo, Samsung itn itn.. Znaci seto toa sto go gledas tamu e kopija na lenovo, samsung itn.. Znaci ne se originali, kopii se.

5. kirev

kirev
    Unstoppable

5,323
    3,719
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Не. Нит е оригинал, нит ќе трае. И тука имаш ефтини, ако веќе мораш. Нексус нов/половен... Два имам плус кинез од Али. Погоди кој седи на маса и фаќа прашина?

На Tolkuvac му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Tolkuvac

Tolkuvac
    Intern

33
    2
    22 Мај 2014
    Машко
    Ок,фала.Така и мислев.Некако не ми наликуваа на оригиналите.Гледам ми препорачуваш Nexus 2012 или Asus MemoPad HD7? Што мислиш за овој таблет http://set.com.mk/Laptops/Tablets/ASUS-MEMO-Pad-ME301T-1B010A-Blue-Black39906
    Во Сет ми покажаа дека малку е изгребан на задната маска затоа е таа цена 8 990 денари,инаку би бил околу 13 000.Во сите продавници вакви им биле изгребани и не биле паѓани туку такви се донесени ?!?!

7. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,360
    14 Јули 2009
    Тоа е при транспорт кога ги фрлале кинезите во камион како кромпири не би го купил може има друго оштетено

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  8. omegaRED

omegaRED
    Unstoppable

2,287
    2,597
    13 Септември 2011
    Машко
    Проект менаџер
    За тие пари е добар, но како што кажа и @Dark HaCkeR може да е оштетено и нешто друго. Ист процесор со Nexus 7 2012, така да од таа страна е ок. Колку ти е буџет? Ако можеш барај Nexus 7 2013. 7 инчи е одлична големина.

9. kirev

kirev
    Unstoppable

5,323
    3,719
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Нексус половен или нов 2012 или 2013. Имаш овде мислам од ефто. Мене ми се двата од форумов. Гледам и по Пазар3/Реклама5 ама никад не сум купувал а еден другар зема Нексус 10/32 за 200€ и душа му вади без проблем. И стар Мекбук Про и тој му се погоди. Нексусот е ооооодличен (куцам на 7 2013, а 10-ката се пуни) а претходно имав два LDK од Анхоч (и пробав Аинолаинолаинол) плус кинезче за $50. Другар зема Pipo од Али, ене го назад на поправка... Нексус (а стар ајфонџија сум :)

На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
  10. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,454
    1,888
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Лично искуство.

Пред скоро 2 години, купив таблет од Aliexpress, нонејм, плус дополнителна тастатура со кејс. Ако се добро сеќавам, со попуст од 20%, вкупно ми излезе некои 3.500 мкд. Перфектно ме служеше цела година и го продадов за 4.000 мкд.

Веќе скоро една година, без проблеми го служи и вториот корисник. Баш пред неколку дена го видов и го прашав, рече дека е презадоволен.

Мое мислење за Aliexpress е, пред да купиш нешто, прво треба добро да го прочиташ описот на продуктот (ако треба и повеќе пати), па да го контактираш продавачот доколку имаш дополнителни прашања (јас секогаш имам :D ).

Ова е чисто информативно, не е со намера да убедувам некој на нешто.

11. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,773
    4,328
    20 Февруари 2011
    Машко
    Nexus 7 2012/13, Или Мемо пад.

Го имам Нексус 7 2012, еве векје 6 месеци и повекје топ ме служи башка апдејти секогаш први стигнуват кај нексус.

12. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,289
    6,401
    27 Март 2014
    Tebe ti se pogodil izgleda. Sansite da odberes dobar kineski tablet, se epten mali i jas ne bi rizikuval. Podobro neka zeme poloven Nexus, Acer , Asus itn otkolku da mu se moli sekoj den uste kolku ke raboti tabletot.

13. Boldozer

Boldozer
    On your way to fame

1,147
    564
    2 ноември 2012
    Батали нексусот, почекај да излезе Xiaomi Mipad со нвидиа тегра к1 тоа ке те тера до века само уште да си купиш едно кулерче и да го залепиш на него, шала настрана или пак ако не ти се чека купи нвидиа тегра ноут 7 исто така добар таблет само нексусот има бољи екран. Заклучок почекај да излезе не би требало да е 12000+ денари за верзијата со помалку меморија имаш одличен екран,2гб рам, 8мп камера задна + 5мп предна, андроид 4.4.2, слот за мемориска а за перформанси не треба да се зборува.

14. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,289
    6,401
    27 Март 2014
    ^^ mislis deka ako ima 200 e na raspolaganje, ke prasiva za tablet od AliExpress ? :)

На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Trixx

Trixx
    Gaining Experience

118
    128
    16 Јануари 2011
    Тоа значи дека се REFURBISHED , т.е. поправани па повторно пуштени во продажба. Пола од таблетите во СЕТ се refurbished, само што они тоа не го кажуваат и ги продаваат како нови ! Така да, никако не го зимај, ризикот да се расипе повторно или да има скриена мана е многу поголем отколку кај нов таблет, а во случајов ни цената не е како за refurbished производ.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kirev

kirev
    Unstoppable

5,323
    3,719
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
  17. Phenomen2

Phenomen2
    Баниран/a

145
    71
    6 Мај 2014
    Машко
    имам и јас прашање на оваа тема, колку според вас вреди нексус 7 2012 користен некои 10 месеци, без никакви козметички оштетувања (нема гаранција од америка е донесен) ?
    и дали некој може да ми каже како да нарачам од амазон ваков таблет, цената му е некаде 100 евра глеам, ама никој не дава шипинг то македонија

18. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,360
    14 Јули 2009
    Мислам дека амазон не испорачува електроника по пошта

19. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,060
    1,550
    25 Јануари 2008
    Машко
    1. Amazon.co.uk испорачва и до маледонија преку федекс.Другарче си го порача киндле основниот модел и го "израдваја" од царина.Си плати царина лежарина данок само мислам дека неплати.На крајот му дојде како нексус на старо да платил а киндлот само за книги читање го бива.
    2. Он топик не се исплати ефтин таблет а ги има во сет од 4-5000денари асер икониа леново а1000, ама не вредат за парите.апдејти на софтвер заборај а и на апликации фв јутуб ќе кочи ненормално ќе те нервира.Собери си за нексус7 на старо или мемопад од асус.

Последна промена: 29 Мај 2014
  20. lynx

lynx
    Unstoppable

3,363
    3,056
    4 Септември 2008
    Јас пред 2 години имам нарачано од Кина таблет и немаше проблеми, тогаш ме кошташе 3000 и нешто денари. Моделот беше од Ainol уште кога луѓето не знаеа за нив се додека не ги донесе Анхоч, а кинески таблети во нашите дуќани по слични цени не се наоѓаа. Тераше година дена, си ја заврши работата и на крај од X причини цркна.

Мој совет ти е, во моментов со овој избор на таблети тука и со овие релативно ниски цени не вреди да нарачуваш. Цените паднаа, а изборот се зголеми, плус имаш гаранција и можеш да ги видиш на лице место на квалитет и перформанси.

Инаку јас имам Asus MemoPad HD7 8G и истиот за парите е премија, така да тоа ти е добар избор во однос цена/перформанси.

21. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,850
    2,435
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Би било добро да не купуваш од aliexpress а би било уште подобро да не купуваш играчки од типот на таблет.

Слични теми
  1. Kapkata
    Одговори:
    13
    Прегледи:
    2,257
  2. igor_xxxx
    Одговори:
    16
    Прегледи:
    1,801
  3. linksys