1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Купување таблет од aliexpress.com

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Tolkuvac, 28 Мај 2014.

 1. Tolkuvac

  Tolkuvac
  Intern

  33
  2
  22 Мај 2014
  Машко
  Здраво.
  Сакам да прашам дали некој има нарачувано таблет од aliexpress.com.Гледам дека цените им се многу поевтини отколку кај нас,а станува збор за Samsung,Lenovo и слични брендови на производи.Некои цени се речиси на пола од кај нас.Овој модел на пример кај нас би чинел многу повеќе www.aliexpress.com/item/10-1-inch-2-gb-32-gb-quad-core-RK3188-processor-GPS-bluetooth-wireless-HDMI-OTG/1883687171.html
  Пишува дека е оригинал на Samsung???
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,010
  26,720
  4 Септември 2008
  ?????

  Уште ли не ви дојде памет?

  Купи си Nexus 2012, и не се замарај со Aliexpress, за ништо освен геџети, и ситна електроника.
   
  На tomaso и DrMTR им се допаѓа ова.
 3. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,282
  2,646
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,306
  6,428
  27 Март 2014
  Kategoricno NE ! Iako se poeftini, tie sto gi gledas tamu se kopija na lenovo, Samsung itn itn.. Znaci seto toa sto go gledas tamu e kopija na lenovo, samsung itn.. Znaci ne se originali, kopii se.
   
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не. Нит е оригинал, нит ќе трае. И тука имаш ефтини, ако веќе мораш. Нексус нов/половен... Два имам плус кинез од Али. Погоди кој седи на маса и фаќа прашина?
   
  На Tolkuvac му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tolkuvac

  Tolkuvac
  Intern

  33
  2
  22 Мај 2014
  Машко
  Ок,фала.Така и мислев.Некако не ми наликуваа на оригиналите.Гледам ми препорачуваш Nexus 2012 или Asus MemoPad HD7? Што мислиш за овој таблет http://set.com.mk/Laptops/Tablets/ASUS-MEMO-Pad-ME301T-1B010A-Blue-Black39906
  Во Сет ми покажаа дека малку е изгребан на задната маска затоа е таа цена 8 990 денари,инаку би бил околу 13 000.Во сите продавници вакви им биле изгребани и не биле паѓани туку такви се донесени ?!?!
   
 7. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Тоа е при транспорт кога ги фрлале кинезите во камион како кромпири не би го купил може има друго оштетено
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 8. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,282
  2,646
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  За тие пари е добар, но како што кажа и @Dark HaCkeR може да е оштетено и нешто друго. Ист процесор со Nexus 7 2012, така да од таа страна е ок. Колку ти е буџет? Ако можеш барај Nexus 7 2013. 7 инчи е одлична големина.
   
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Нексус половен или нов 2012 или 2013. Имаш овде мислам од ефто. Мене ми се двата од форумов. Гледам и по Пазар3/Реклама5 ама никад не сум купувал а еден другар зема Нексус 10/32 за 200€ и душа му вади без проблем. И стар Мекбук Про и тој му се погоди. Нексусот е ооооодличен (куцам на 7 2013, а 10-ката се пуни) а претходно имав два LDK од Анхоч (и пробав Аинолаинолаинол) плус кинезче за $50. Другар зема Pipo од Али, ене го назад на поправка... Нексус (а стар ајфонџија сум :)
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 10. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,475
  1,925
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Лично искуство.

  Пред скоро 2 години, купив таблет од Aliexpress, нонејм, плус дополнителна тастатура со кејс. Ако се добро сеќавам, со попуст од 20%, вкупно ми излезе некои 3.500 мкд. Перфектно ме служеше цела година и го продадов за 4.000 мкд.

  Веќе скоро една година, без проблеми го служи и вториот корисник. Баш пред неколку дена го видов и го прашав, рече дека е презадоволен.

  Мое мислење за Aliexpress е, пред да купиш нешто, прво треба добро да го прочиташ описот на продуктот (ако треба и повеќе пати), па да го контактираш продавачот доколку имаш дополнителни прашања (јас секогаш имам :D ).

  Ова е чисто информативно, не е со намера да убедувам некој на нешто.
   
 11. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Nexus 7 2012/13, Или Мемо пад.

  Го имам Нексус 7 2012, еве векје 6 месеци и повекје топ ме служи башка апдејти секогаш први стигнуват кај нексус.
   
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,306
  6,428
  27 Март 2014
  Tebe ti se pogodil izgleda. Sansite da odberes dobar kineski tablet, se epten mali i jas ne bi rizikuval. Podobro neka zeme poloven Nexus, Acer , Asus itn otkolku da mu se moli sekoj den uste kolku ke raboti tabletot.
   
 13. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,130
  588
  2 ноември 2012
  Батали нексусот, почекај да излезе Xiaomi Mipad со нвидиа тегра к1 тоа ке те тера до века само уште да си купиш едно кулерче и да го залепиш на него, шала настрана или пак ако не ти се чека купи нвидиа тегра ноут 7 исто така добар таблет само нексусот има бољи екран. Заклучок почекај да излезе не би требало да е 12000+ денари за верзијата со помалку меморија имаш одличен екран,2гб рам, 8мп камера задна + 5мп предна, андроид 4.4.2, слот за мемориска а за перформанси не треба да се зборува.
   
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,306
  6,428
  27 Март 2014
  ^^ mislis deka ako ima 200 e na raspolaganje, ke prasiva za tablet od AliExpress ? :)
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Trixx

  Trixx
  Gaining Experience

  118
  128
  16 Јануари 2011
  Тоа значи дека се REFURBISHED , т.е. поправани па повторно пуштени во продажба. Пола од таблетите во СЕТ се refurbished, само што они тоа не го кажуваат и ги продаваат како нови ! Така да, никако не го зимај, ризикот да се расипе повторно или да има скриена мана е многу поголем отколку кај нов таблет, а во случајов ни цената не е како за refurbished производ.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 17. Phenomen2

  Phenomen2
  Баниран/a

  145
  71
  6 Мај 2014
  Машко
  имам и јас прашање на оваа тема, колку според вас вреди нексус 7 2012 користен некои 10 месеци, без никакви козметички оштетувања (нема гаранција од америка е донесен) ?
  и дали некој може да ми каже како да нарачам од амазон ваков таблет, цената му е некаде 100 евра глеам, ама никој не дава шипинг то македонија
   
 18. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Мислам дека амазон не испорачува електроника по пошта
   
 19. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,028
  1,541
  25 Јануари 2008
  Машко
  1. Amazon.co.uk испорачва и до маледонија преку федекс.Другарче си го порача киндле основниот модел и го "израдваја" од царина.Си плати царина лежарина данок само мислам дека неплати.На крајот му дојде како нексус на старо да платил а киндлот само за книги читање го бива.
  2. Он топик не се исплати ефтин таблет а ги има во сет од 4-5000денари асер икониа леново а1000, ама не вредат за парите.апдејти на софтвер заборај а и на апликации фв јутуб ќе кочи ненормално ќе те нервира.Собери си за нексус7 на старо или мемопад од асус.
   
  Последна промена: 29 Мај 2014
 20. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,085
  4 Септември 2008
  Јас пред 2 години имам нарачано од Кина таблет и немаше проблеми, тогаш ме кошташе 3000 и нешто денари. Моделот беше од Ainol уште кога луѓето не знаеа за нив се додека не ги донесе Анхоч, а кинески таблети во нашите дуќани по слични цени не се наоѓаа. Тераше година дена, си ја заврши работата и на крај од X причини цркна.

  Мој совет ти е, во моментов со овој избор на таблети тука и со овие релативно ниски цени не вреди да нарачуваш. Цените паднаа, а изборот се зголеми, плус имаш гаранција и можеш да ги видиш на лице место на квалитет и перформанси.

  Инаку јас имам Asus MemoPad HD7 8G и истиот за парите е премија, така да тоа ти е добар избор во однос цена/перформанси.
   
 21. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,891
  2,468
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Би било добро да не купуваш од aliexpress а би било уште подобро да не купуваш играчки од типот на таблет.
   
Слични теми
 1. Kapkata
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  2,274
 2. igor_xxxx
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,827
 3. linksys
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  1,959
 4. daceee90
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,505
Вчитување...

Сподели

Вчитување...