1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Купување SSD во јануари/февруари 2017

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од manovj, 22 Јануари 2017.

Тагови:
 1. manovj

  manovj
  Gaining Experience

  70
  72
  15 ноември 2014
  Во потрага сум по SSD од 250GB, читав по форумов ваму-таму и ништо не разбрав, вакво SSD, такво SSD, „еј абе не ти чини тоа друго земи“, „во онаа продавница ова имаш“, „нексио??“. Гледав 850 Evo 250GB и никаде го немаат, Анхоч, Сет, Мебиус. Барам некое слично, со слична цена, може и на SATA, може и на PCIe, а ако најдете М.2, ако може да ми дадете и адаптер од М.2 во PCIe или SATA. Фала многу однапред.
   
 2. Arioth

  Arioth
  Gaining Experience

  259
  324
  2 Април 2011
  Samsung 850 Evo имаш во ДД Ком.
   
 3. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Последна акција што ја забележав од ДДкомци 850ка EVO 256GB за 7000ден. Јеботе акција.
  За тие пари би ти предложил да си порачаш 961ката EVO 256GB од flexxmemory.
  Перформансите се неспоредливи и обезбеден си со брзо SSD за следните 5-10 години.

  Да беше акција од 5-6000ден да те замисли, ама оваа акција реално гледано е кланица, со оглед на тоа со какви цени настапува новата 960/961 серија на Самсунг.
   
  На sostius и psyside им се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,638
  9,315
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ај бе не се потресувајте. ДДКом немаат Самсунг на лагер. Ако објавиле информација тоа важело за тие неколку саата додека имало кај увозниците.
   
  На sostius и DennyMK им се допаѓа ова.
 5. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
  Во Анхоч треба да дојдат нареднава недела или за ~5 дена, само не знам кои модели, а за цената 850 Evo 250GB секаде ќе биде околу 7500 ден. не би се надевал на пониска.
   
  На vladealfagv му/ѝ се допаѓа ова.
 6. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,065
  1,375
  17 Јуни 2009
  Машко
  Хммм како е можно 7500 денари да е 850 Evo 250GB, јас во 2015 платив 6200 за тоа ССД. Наместо цената да падне за оваа година и пол таа порасна, или можеби ценава е за некоја подобра и понова верзија.
   
 7. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
  Нема доволно количини NAND (се повеќе се ставаат во лаптопи од повеќе сегменти, смартфоните да не ги зборам) и кај нас се качи ДДВ за SSD од 5% на 18% од бизарни причини.
   
  На viksa86 и filipkir им се допаѓа ова.
 8. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,157
  4 Јули 2013
  Најдобронамерно не се занесувајте со 850ево 250гб да зимате за 7-7.5к. Мислам сваќам ссдто е стварно добро, но повеќе не е најдобро за парите. Барајте си други алтернативи или половно.
   
  На DennyMK и Astraion им се допаѓа ова.
 9. manovj

  manovj
  Gaining Experience

  70
  72
  15 ноември 2014
  Реално, не ми се дава бубрег за SSD, до 6000ден ми е буџетот, 6500ден преку сила.
   
 10. pacerMK

  pacerMK
  Gaining Experience

  108
  160
  28 Декември 2015
  Машко
  Студент
  850 ево имаш и во зоте брос мислам


  Испратено од Домашен преку IT.mk форум апликација
   
 11. Synchrony

  Synchrony
  Gaining Experience

  37
  94
  14 Јули 2016
  Машко
  A-Data SP550 240GB во Мебиус. На 26-ти декември кога прашував беше 5320 денари, моментално не ми го отвара сајтот нивни меѓутоа не би требало да е драстично зголемена цената. Сосема солидно SSD за парите за просечен корисник.
   
  Последна промена: 23 Јануари 2017
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
  само од флексмемори земајте, најдобри цени имаат.
   
 13. manovj

  manovj
  Gaining Experience

  70
  72
  15 ноември 2014
  Само што разбрав дека Z77 матични не подржуваат бутирање од PCIe SSD, така да може да не бегаме од темата многу, ми треба SSD на SATA од 250GB од македонска продавница до 6500ден.
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,743
  27,422
  4 Септември 2008
  Така е, SM961 е далеку подобро за горе доле иста цена.
   
  На Astraion и STEFF им се допаѓа ова.
 15. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Сигурен си?

  Мојава P67 има во BIOS опсија first boot device да биде PCIe.

  Инаку знам дека има разлика во тоа дали SSD-то е NVME или AHCI(Sata) па да неможе да бутира од него поточно:
  - Sata протокол на M2 слот
  - NVME протокол на M2 слот
  - Sata протокол на Sata слот

  Можно е да не бутира ако имаш соодветен порт ама матичната незнае да го зборува соодветниот протокол.
   
 16. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Па ете предлог.
  Или Corsair од Нексио за слична сума.
   
 17. manovj

  manovj
  Gaining Experience

  70
  72
  15 ноември 2014
  Се одлучив за Adata SP550 240GB од ДДСторе за 4900ден, во Мебиус е 5600ден. Corsair во Нексио немаат од 240GB а во Зотеброс 850 Evo 250GB ми рекоа 150EUR.
   
  На Necromancer и Synchrony им се допаѓа ова.
 18. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,181
  2,703
  21 Јануари 2011
  Машко
  си вреди 850 за тие пари па и поскапо да е
   
 19. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Дупло поскапо и со помала гаранција баш и не вреди. Се занесоа малку со Самсунг SSD-ата.
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,743
  27,422
  4 Септември 2008

  Цените рипна од скоро заради голема побарувачка на глобално ниво, дури и поефтините SSD-а поскапеа - во моментов најдобар избор за парите е SM961. 850 EVO е стариот шампион за парите, новиот е 961.

  Друго, Sandisk Extreme Pro е исто така подобро од 850 EVO но тешко се наоѓа.
   
 21. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  4900 платил за SP550 240GB кое знам дека е со три години гаранција од ITD. Можеби не е подобро од Евото или некое друго попремиум, ама 8-9.000 за Ево со ист капацитет и две години гаранција не е подобро. Знам дека рипнаа цените, затоа и постот погоре. ЅМ961 го нема кај нас засега како што знам.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,743
  27,422
  4 Септември 2008
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  Двојно и повеќе поспоро, за 2K помалце, не ми изгледа на некоја значајна заштеда, ама ќе врши работа - сите модерни SSD-а се ок горе доле, се додека не ги напнеш малце, или помине ореден период. Сепак се согласувам дека 2.000 до 2.500 разлика не е за занемарување.
   
  На olikomerc и Necromancer им се допаѓа ова.
 23. Arioth

  Arioth
  Gaining Experience

  259
  324
  2 Април 2011
  Луѓе, дај не претерувајте какви 9000ден за Ево-то. Јас го купив пред 10 дена во ДД Ком за поалку од 7000ден. Дај малку реално кажувајте ги цените.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...