1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Купување со кредитна?

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Forumko, 8 Декември 2008.

 1. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  Дали доколку купам хостинг со кредитна картица која што ќе истече после 3-4 месеци од купувањето, дали со тоа ке ми го скинат и хостингот?
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,586
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Нема да ти го скинат.Ти со картичката плаќаш и они си зимаат пари колку што треба после тоа немаат никаква врска сокартичката.Ако е така како што викаш ти ондак ако купиш телевизор по 3 месеци ќе ти го земат.
  П.С зборам за плаќање со картичка али во кеш
   
 3. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
 4. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Мала препорака, од безбедносни причини не користи кредитна картичка, користи дебитна и стави онолку пари колку што ти се потребни за да си го купиш хостингот.
   
 5. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  A zs so ima vrska? Pa na kreditnata neli mozam da stavam tocno tolku kolku ke potrosam?
   
 6. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Да можеш да ставиш ама на кредитна можеш и да одиш во минус. Затоа се вика кредитна откако ќе немаш средства земаш кредит условно кажано. Ако евентуално некој успее да ги земе информациите за картичката ќе ти стигне фактура со огромен минус, што верувај ми не е интересно :) . Со дебитна не можеш да одиш во минус кога ќе стигнеш до 0.
   
 7. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  Axaaaaaa... e sega sfativ okay. A nesto drugo da prasav, dali otkako ke go kupam hostingot, informaciite od kreditnata karticka ostanuvaat na serverot ili ne? Bidejki imam slusnato otkako ke kupam so taa kreditna site informacii od nea ke ostanat nekade vo serverot ili tie ke mi gi pratat inf. na email?
   
 8. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Има различни системи кои "посредуваат" при трансакцијата. Многу често информациите за картичката ги дознаваат само банките додека продавачот дознава само информација од кого се парите и за што се без некои посеталности...

  Иначе знам еден, пред неколку години што користеше софтвер за прибирање на податоци од кредитни картици. Софтверот работеше на тој начин што му се впишуваа броеви од кредитни картички (лупнати на памет) и тој пребаруваше на интернет и даваше информации доколку налеташе на таков број. Имаше многу грешки ама и многу од податоците што ги даваше беа точни и можеа да се употребат за нарачки и кај многу од нив тоа функционираше.
  Од тогаш имам речено дека нема никогаш да користам кредитна картичка, само дебитна.
   
 9. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  Vo ovoj slucaj jas sakam da kupam hosting od lunarpages dali ima sansi nekako da ja utnam rabotata so kartickata ?
   
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,586
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Другар а зашто не си платиш со пари сигурна работа да не те боли глава утре дали ќе те заебат или не.
   
 11. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  A ti shto mislis so shto ke platam so danok vo krv? khh mislam deka sakas da kazes "zosto ne si kupes od makedonskive hosting provajderi" ?
   
 12. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  Јас користам кредитна/дебитна на интернет, купувам хостингзи, домени, скајп (moneybookers) и уште некои други глупости, никогаш не сум имал проблеми, нити се плашам дека ќе ми ја пробијат (ја користам на проверени, сигурни сајтови).

  Ако сајтот нема httpS тоа е најчесто некој преварантски сајт.
   
 13. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  да да многу пазете на тоа s доколку е кредитна картичка
  ај па да се надаме од 2009 ке сме на листата на paypal:cool:
   
 14. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  @sojic
  Mislam deka ti kazuvase deka imas hosting od lunarpages? Pa vaka, od sigurnost da prasam sakam da kupam hosting od tamu ama nemam kreditna/debitna e sega ke pozajmam od eden drugar i preku negovata ke kupam a ke mu dadam kolku pari treba, i dali nekade moze da ostanat informaciite od kreditnata kartica? Dali na email ili na serverot nekako dali mozat da ostanat tragi od informaciite za kreditnata?
   
 15. spektrumZX

  spektrumZX
  Intern

  199
  16
  31 oктомври 2008
  Не мислеше да ти каже да си купиш од мк провајдери.
  Туку, освен плаќање со некој тип картичка имаш и плаќање директно преку банковните сметки, од сметка на сметка. За ова мораш да имаш своја сметка од која ќе дадеш налог за трансакција на пари до сметка која ти го продава продуктот. Ова напишано изгледа малку тешко но во банка би требало сето тоа да ти го завршат за многу кратко време, зборам и доколку немаш своја сметка, значи и да ти отворат.
  Јас лично така користев за да си префрлам пари на moneybookers.
   
 16. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  Okay ne sum znael za toa ... fatal1ty_ izvini :)

  @sojic
  cekam odgovor za pogornoto prasanje :D
   
 17. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  Извини за ненавремен одговор... нешто у гужва сум овие денови.

  Траги од картичката ќе останат таму кај нив.... Гарант нема да ја злоупотребат картичката.

  Јас имам купено хостинг за 2 години, а у меѓувреме картичката ми „истече“ (и помина рокот). Сега имам нова картичка и за продолжувње на хостингот ќе треба да пишам нова картичка (иста картичка само CVV2 се разликува).

  Е сега... треба да го проверам следново сценарио:
  Купуваш хостинг за година дена, а картичката трае повеќе... Дали после година дена автоматски ќе ти го продолжат хостингот или ќе треба сам да го продолжиш???
   
 18. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  E za ova poslednovo ne veruvam deka sami ke si dozvolat...
   
 19. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Ако имаш 18 год. може да си извадиш дебитна картичка Виза. Со нејзе колку што знам може да купуваш на интернет. Ќе си ставиш пари колку што сакаш, во првите 3 години картичката ја добиваш бесплатно зависи од банката нели. Немаш некои посебни трошоци, а може да купуваш на интернет, еве нека ме поправи некој ако грешам.
   
 20. kicedz007

  kicedz007
  Баниран/a

  215
  10
  7 Декември 2008
  Еве јас ќе те поправам. Можда тој ќе си купи што си сака, ама како производот ќе му го донесат дома (не зборувам за хостинг)? Ќе го скинат на царина, ќе го скинат овде, онде и на крај исто како да го купил овде или пак поскапо. Затоа не сакам купување преку интернет. Инаку за хостинг е ОК. Ми се допаѓа тоа, и ако сака некој нека го користи.
   
 21. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  Kako mozat da te skinat? Nemozaaat... Koga kupuvas so kartica preku net treba adresata na koja sakas da bide dostaven proizvodot da bide ista i so adresata od karticata sfakas? :)
   
 22. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  скинат мисли ке го одерат со пари
  а кога купуваш преку нет не мора иста адреса да е се зависи како си се договориш со купецот
  сум купувал преку ebay со друга картичка
   
 23. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Јас платив Ads removal на една хостинг компанија (многу одамна) со кредитна картица, меѓутоа добив и некој бонус можности, и после една година автоматски извршија трансакција од околу $12 долари (т.е одземаа) од мојата кредитна картица. Потоа ми пратија е-маил порака каде што пишуваше дека трансакцијата е успешно извршена и дека ова е всушност претплата (Subscription), и можам да се откажам од истата. (Cancel subscription)

  Логично следство е доколку во картицата нема пари, или е укината тогаш нема успешно да се изврши трансакцијата и нема да продолжиш со користењето на хостингот.

  Во пораката убаво пишуваше дека можам да се откажам од хостингот и парите ќе ми бидат вратени. Јас учтиво ги замолив, и секако парите ми беа вратени (во рок од 1-2 дена). Меѓутоа ова важи само за одредена сума на пари. Во спротивно оваквиот тип на вршење трансакции т.е ставање поголема сума на пари на кредитната картица може да се окарактеризира како (народски кажано) „перење пари“, и секако од банката стопира овакви трансакции (до одредена сума, како што кажав веќе).

  Поздрав.
   
 24. stancafe

  stancafe
  Intern

  58
  0
  27 oктомври 2008
  kupiv od vexxhost super zadovolen, mozes da plakas so kreditna ili preku moneybooker. SUPER i evtino
   
 25. art-dizajn

  art-dizajn
  Intern

  54
  0
  10 Декември 2008
  Jas kupuvam redovno so visa electron od uni banka od http://mk.buyhostnow.com i dosega nemam nikakov problem.
  500 mb. disk + free domain 11,5 $ godisno.

  cool e
   

Сподели

Вчитување...