1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Купување со кредитна?

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Forumko, 8 Декември 2008.

1. Forumko

Forumko
    Intern

351
    3
    14 oктомври 2008
    Дали доколку купам хостинг со кредитна картица која што ќе истече после 3-4 месеци од купувањето, дали со тоа ке ми го скинат и хостингот?

2. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,292
    24,787
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Нема да ти го скинат.Ти со картичката плаќаш и они си зимаат пари колку што треба после тоа немаат никаква врска сокартичката.Ако е така како што викаш ти ондак ако купиш телевизор по 3 месеци ќе ти го земат.
    П.С зборам за плаќање со картичка али во кеш

3. Forumko

Forumko
    Intern

351
    3
    14 oктомври 2008
  4. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    214
    27 oктомври 2007
    Машко
    Мала препорака, од безбедносни причини не користи кредитна картичка, користи дебитна и стави онолку пари колку што ти се потребни за да си го купиш хостингот.

5. Forumko

Forumko
    Intern

351
    3
    14 oктомври 2008
    A zs so ima vrska? Pa na kreditnata neli mozam da stavam tocno tolku kolku ke potrosam?

6. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    214
    27 oктомври 2007
    Машко
    Да можеш да ставиш ама на кредитна можеш и да одиш во минус. Затоа се вика кредитна откако ќе немаш средства земаш кредит условно кажано. Ако евентуално некој успее да ги земе информациите за картичката ќе ти стигне фактура со огромен минус, што верувај ми не е интересно :) . Со дебитна не можеш да одиш во минус кога ќе стигнеш до 0.

7. Forumko

Forumko
    Intern

351
    3
    14 oктомври 2008
    Axaaaaaa... e sega sfativ okay. A nesto drugo da prasav, dali otkako ke go kupam hostingot, informaciite od kreditnata karticka ostanuvaat na serverot ili ne? Bidejki imam slusnato otkako ke kupam so taa kreditna site informacii od nea ke ostanat nekade vo serverot ili tie ke mi gi pratat inf. na email?

8. Taurus

Taurus
    Модератор

2,294
    917
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Има различни системи кои "посредуваат" при трансакцијата. Многу често информациите за картичката ги дознаваат само банките додека продавачот дознава само информација од кого се парите и за што се без некои посеталности...

Иначе знам еден, пред неколку години што користеше софтвер за прибирање на податоци од кредитни картици. Софтверот работеше на тој начин што му се впишуваа броеви од кредитни картички (лупнати на памет) и тој пребаруваше на интернет и даваше информации доколку налеташе на таков број. Имаше многу грешки ама и многу од податоците што ги даваше беа точни и можеа да се употребат за нарачки и кај многу од нив тоа функционираше.
    Од тогаш имам речено дека нема никогаш да користам кредитна картичка, само дебитна.

9. Forumko

Forumko
    Intern

351
    3
    14 oктомври 2008
    Vo ovoj slucaj jas sakam da kupam hosting od lunarpages dali ima sansi nekako da ja utnam rabotata so kartickata ?

10. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,292
    24,787
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Другар а зашто не си платиш со пари сигурна работа да не те боли глава утре дали ќе те заебат или не.

11. Forumko

Forumko
    Intern

351
    3
    14 oктомври 2008
    A ti shto mislis so shto ke platam so danok vo krv? khh mislam deka sakas da kazes "zosto ne si kupes od makedonskive hosting provajderi" ?

12. sojic

sojic
    Intern

435
    23
    29 Април 2007
    Јас користам кредитна/дебитна на интернет, купувам хостингзи, домени, скајп (moneybookers) и уште некои други глупости, никогаш не сум имал проблеми, нити се плашам дека ќе ми ја пробијат (ја користам на проверени, сигурни сајтови).

Ако сајтот нема httpS тоа е најчесто некој преварантски сајт.

13. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,992
    504
    14 Април 2007
    Машко
    да да многу пазете на тоа s доколку е кредитна картичка
    ај па да се надаме од 2009 ке сме на листата на paypal:cool:

14. Forumko

Forumko
    Intern

351
    3
    14 oктомври 2008
    @sojic
    Mislam deka ti kazuvase deka imas hosting od lunarpages? Pa vaka, od sigurnost da prasam sakam da kupam hosting od tamu ama nemam kreditna/debitna e sega ke pozajmam od eden drugar i preku negovata ke kupam a ke mu dadam kolku pari treba, i dali nekade moze da ostanat informaciite od kreditnata kartica? Dali na email ili na serverot nekako dali mozat da ostanat tragi od informaciite za kreditnata?

15. spektrumZX

spektrumZX
    Intern

199
    16
    31 oктомври 2008
    Не мислеше да ти каже да си купиш од мк провајдери.
    Туку, освен плаќање со некој тип картичка имаш и плаќање директно преку банковните сметки, од сметка на сметка. За ова мораш да имаш своја сметка од која ќе дадеш налог за трансакција на пари до сметка која ти го продава продуктот. Ова напишано изгледа малку тешко но во банка би требало сето тоа да ти го завршат за многу кратко време, зборам и доколку немаш своја сметка, значи и да ти отворат.
    Јас лично така користев за да си префрлам пари на moneybookers.

16. Forumko

Forumko
    Intern

351
    3
    14 oктомври 2008
    Okay ne sum znael za toa ... fatal1ty_ izvini :)

@sojic
    cekam odgovor za pogornoto prasanje :D

17. sojic

sojic
    Intern

435
    23
    29 Април 2007
    Извини за ненавремен одговор... нешто у гужва сум овие денови.

Траги од картичката ќе останат таму кај нив.... Гарант нема да ја злоупотребат картичката.

Јас имам купено хостинг за 2 години, а у меѓувреме картичката ми „истече“ (и помина рокот). Сега имам нова картичка и за продолжувње на хостингот ќе треба да пишам нова картичка (иста картичка само CVV2 се разликува).

Е сега... треба да го проверам следново сценарио:
    Купуваш хостинг за година дена, а картичката трае повеќе... Дали после година дена автоматски ќе ти го продолжат хостингот или ќе треба сам да го продолжиш???

18. Forumko

Forumko
    Intern

351
    3
    14 oктомври 2008
    E za ova poslednovo ne veruvam deka sami ke si dozvolat...

19. reng

reng
    Intern

683
    19
    13 Август 2007
    Ако имаш 18 год. може да си извадиш дебитна картичка Виза. Со нејзе колку што знам може да купуваш на интернет. Ќе си ставиш пари колку што сакаш, во првите 3 години картичката ја добиваш бесплатно зависи од банката нели. Немаш некои посебни трошоци, а може да купуваш на интернет, еве нека ме поправи некој ако грешам.

20. kicedz007

kicedz007
    Баниран/a

215
    10
    7 Декември 2008
    Еве јас ќе те поправам. Можда тој ќе си купи што си сака, ама како производот ќе му го донесат дома (не зборувам за хостинг)? Ќе го скинат на царина, ќе го скинат овде, онде и на крај исто како да го купил овде или пак поскапо. Затоа не сакам купување преку интернет. Инаку за хостинг е ОК. Ми се допаѓа тоа, и ако сака некој нека го користи.

21. Forumko

Forumko
    Intern

351
    3
    14 oктомври 2008
    Kako mozat da te skinat? Nemozaaat... Koga kupuvas so kartica preku net treba adresata na koja sakas da bide dostaven proizvodot da bide ista i so adresata od karticata sfakas? :)

22. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,992
    504
    14 Април 2007
    Машко
    скинат мисли ке го одерат со пари
    а кога купуваш преку нет не мора иста адреса да е се зависи како си се договориш со купецот
    сум купувал преку ebay со друга картичка

23. eldiablo

eldiablo
    Баниран/a

820
    48
    21 oктомври 2008
    Јас платив Ads removal на една хостинг компанија (многу одамна) со кредитна картица, меѓутоа добив и некој бонус можности, и после една година автоматски извршија трансакција од околу $12 долари (т.е одземаа) од мојата кредитна картица. Потоа ми пратија е-маил порака каде што пишуваше дека трансакцијата е успешно извршена и дека ова е всушност претплата (Subscription), и можам да се откажам од истата. (Cancel subscription)

Логично следство е доколку во картицата нема пари, или е укината тогаш нема успешно да се изврши трансакцијата и нема да продолжиш со користењето на хостингот.

Во пораката убаво пишуваше дека можам да се откажам од хостингот и парите ќе ми бидат вратени. Јас учтиво ги замолив, и секако парите ми беа вратени (во рок од 1-2 дена). Меѓутоа ова важи само за одредена сума на пари. Во спротивно оваквиот тип на вршење трансакции т.е ставање поголема сума на пари на кредитната картица може да се окарактеризира како (народски кажано) „перење пари“, и секако од банката стопира овакви трансакции (до одредена сума, како што кажав веќе).

Поздрав.

24. stancafe

stancafe
    Intern

58
    0
    27 oктомври 2008
    kupiv od vexxhost super zadovolen, mozes da plakas so kreditna ili preku moneybooker. SUPER i evtino

25. art-dizajn

art-dizajn
    Intern

54
    0
    10 Декември 2008
    Jas kupuvam redovno so visa electron od uni banka od http://mk.buyhostnow.com i dosega nemam nikakov problem.
    500 mb. disk + free domain 11,5 $ godisno.

cool e

Сподели

Вчитување...