Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Купување/Склопување компјутер

Статус
Затворена за нови мислења.

CloudConnected

Gaining Experience
18 февруари 2016
128
118
Скопје
CloudConnected додаде нов оглас:

Купување/Склопување компјутер - Проценка

Имам ПЦ кое наскоро ќе се сели на друга локација.
Ова се компонентите:

Case: Cooler Master MASTERBOX MB520 + PSU 500W

Cooler: Cooler Master - Hyper TX3 EVO

Motherboard: ASUS Prime B360M-K

CPU: Intel Core i5 8600K @ 3.60GHz up to 4.3GHz

GPU: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB

RAM: Kingston 16GB - 2x8GB DDR4

Storage:
SSD: Kingston 120GB A400
HDD: Toshiba 1TB DT01ACA100

Ова ПЦ е склопено со нови делови во 2019 година и севкупно чинеше околу 45.000 МКД.
Разбирам дека сега ситуацијата е поинаква и дека цените на компјутерските делови се поразлични од порано.

Конкретно,
имам буџет од 30.000 МКД и заинтересиран сум да купам добро сочуван/одржуван компјутер, без монитор (да не е користен за копање и слично) во овој ранг, според компонентите погоре, или, доколку имате време и добра воља, да ми помогнете да го склопиме со користени (во добра состојба) или во комбинација со нови. Не знам дали 30.000 се доволно/малку за конфигурација од овој ранг, или може и подобро. Бидејќи не се разбирам многу во проценка на вредност на ПЦ компоненти, доколку имате понуда или предлог, пишете тука директно во темата да дискутираме.
Благодарам.

Имам компјутер кој наскоро ќе се сели на друга локација.
Ова се компонентите:

Case: Cooler Master MASTERBOX MB520 + PSU 500W

Cooler: Cooler Master - Hyper TX3 EVO

Motherboard: ASUS Prime B360M-K

CPU: Intel Core i5 8600K @ 3.60GHz up to 4.3GHz

GPU: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB

RAM: Kingston 16GB - 2x8GB DDR4

Storage:
SSD: Kingston 120GB A400
HDD: Toshiba 1TB DT01ACA100

Овој компјутер е склопен со сите нови делови во 2019 година и севкупно чинеше околу 45.000 МКД.
Разбирам дека сега...

Видете го целиот оглас...
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.261
12.098
Скопје
androgaming.com
Го продаваш или бараш да купиш нешто слично на ова?

Реално за 30.000 тешко најмногу ради тоа што несакаш копана графичка.

1664915493685.png

Од Анхоч, потроши уште 4-5 иљади на копана графичка и напојување од некој 2.500-3000 на форумов. За на ново ти требаат барем уште 20.000
 
Последна промена:

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Кажи за шо ќе го користиш (дали за играње и кој игри во глобала), или за нешто друго, и кажи ни резолуција на монитор ако ти е за игри. Да знајме дали ти е побитен процесор или графичка, РАМ, итн.
 

CloudConnected

Gaining Experience
18 февруари 2016
128
118
Скопје
Кажи за шо ќе го користиш (дали за играње и кој игри во глобала), или за нешто друго, и кажи ни резолуција на монитор ако ти е за игри. Да знајме дали ти е побитен процесор или графичка, РАМ, итн.
Компјутерот би се користел за сурфање, малку или умерено за играње видео игри (пример Дота 2) и повеќе за неколку Adobe програми како Photoshop, After Effects/Premiere. Конкретно кажано, за балансирана употреба.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
За првите неколку работи и компир би ти вршел работа, но за фотошоп, афтер ефектс и премиер ти треба асална машина. Single core перформанси се битни за фотошоп додека сингл + мулти кор за афтер ефектс и премиер. Така шо зависно колку ти е битно да е „брза“ машината дури работиш во програмиве искрено ќе ти треба и јак процесор а и јака графичка.

Поентата е дека компјутер за балансирана употреба нема да врши работа во професионални апликации, освен ако се работи за онака као хоби користење и не ти смета да чекаш за да се извршат операции.

Значи без да се посветува многу фокус на професионалните апликации конфигурацијата која ја предложи @ARMac па во иднина да додадеш и графичка. Со оглед на буџетот не гледај многу копано не-копано туку гледај да биде од членови кои докажано продаваат зачувани и одржувани карти/хардвер - огромна препорака за @Pane24
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Screenshot_76.png
Ако не ти смета да порачаш од https://www.computeruniverse.net/en ова ти е најиделно според мене. 450 евра негде до МК ќе ти дојди ова со се царина. Ти останват уште 50 евра да си земиш куќиште од тука и напојување, иако можиш да ги порачаш од страната и се да си земиш од таму. Ќе мораш да земиш обично куќиште со кинеско напојување, ама ако сакаш поасолно за 20-30 евра плус ќе земиш куќиште индивидуално и посебно поубо напојување.

За парите нема да најдиш поарно. Плус ако сакаш Нвидиа поќе него АМД имаш GTX 1650 за истите пари. Иначе ако сакаш локално, спецификацијата погоре на ARMac ти е најдобро од наши продавници.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.216
4.200
Скопје
hackitfree.github.io
Се извинувам доколку не појаснив доволно добро. Не го продавам, туку барам слично на ова.
Не се играј со стар хардвер и нова картичка ??? :rolleyes: Нема логика - туку купи членот горе што ти предложи да ти врши работа следните 10 год - и картица ко ќе купиш да може да ја „тера„ (ако не си запознаен спор процесор ако имаш а скапа и добра графичка - ни 50%нема да ја искористува)
 

CloudConnected

Gaining Experience
18 февруари 2016
128
118
Скопје
Го продаваш или бараш да купиш нешто слично на ова?

Реално за 30.000 тешко најмногу ради тоа што несакаш копана графичка.

Погледнете го атачментот 117528

Од Анхоч, потроши уште 4-5 иљади на копана графичка и напојување од некој 2.500-3000 на форумов. За на ново ти требаат барем уште 20.000
Фала за предлогот. Поентата не е да се оди на скроз користени или скроз нови компоненти. Со лимитиран буџет мора да се направи компромис каде да се оди на ново, каде на користено. Тука имам мал проблем. Дали да одам на нова матична и процесор, а другите компоненти како графичка и напојување да ги купам користени. Прв пат сум во ваква ситуација да барам мислења и предлози околу склопување на компјутер така да го ценам секое мислење и предлог бидејќи тука има луѓе кои имаат искуство и знаење за овие работи, и сакаат искрено да помогнат со нивното излагање.
Мислењето е автоматски споено:

Погледнете го атачментот 117531
Ако не ти смета да порачаш од https://www.computeruniverse.net/en ова ти е најиделно според мене. 450 евра негде до МК ќе ти дојди ова со се царина. Ти останват уште 50 евра да си земиш куќиште од тука и напојување, иако можиш да ги порачаш од страната и се да си земиш од таму. Ќе мораш да земиш обично куќиште со кинеско напојување, ама ако сакаш поасолно за 20-30 евра плус ќе земиш куќиште индивидуално и посебно поубо напојување.

За парите нема да најдиш поарно. Плус ако сакаш Нвидиа поќе него АМД имаш GTX 1650 за истите пари. Иначе ако сакаш локално, спецификацијата погоре на ARMac ти е најдобро од наши продавници.
Фала за трудот и за предлогот, но сепак не би одел на оваа варијанта.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.375
7.302
Скопје
www.facebook.com
. Со оглед на буџетот не гледај многу копано не-копано туку гледај да биде од членови кои докажано продаваат зачувани и одржувани карти/хардвер - огромна препорака за @Pane24
Тошка фала за тагот и препораката.
Искрено немам веќе снага да се докажувам со новајли со копано и некопано.
Нека си земаат нова и нека си бидаат рајт и со мирна глава дека купиле некопана графичка, некопано напојување, некопана матична ,некопан процесор, некопан хдд/ссд/нвме. Само уште рамот остана некопан ( сеуште нема за него апликација за копање ) .
 

CloudConnected

Gaining Experience
18 февруари 2016
128
118
Скопје
Не се играј со стар хардвер и нова картичка ??? :rolleyes: Нема логика - туку купи членот горе што ти предложи да ти врши работа следните 10 год - и картица ко ќе купиш да може да ја „тера„ (ако не си запознаен спор процесор ако имаш а скапа и добра графичка - ни 50%нема да ја искористува)
Фала за советот. Да кажеме дека и стара/копана/гејмерска картица е прифатлива варијанта. Што треба да се земе во предвид? Колку долго е копана, дали е андер-овер клокувана, дали кулерите ладат ефикасно? Некој бенчмарк тест. Што најдобро може да даде индикација дека вреди да се купи одредена картица која е користена интензивно?
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Фала за советот. Да кажеме дека и стара/копана/гејмерска картица е прифатлива варијанта. Што треба да се земе во предвид? Колку долго е копана, дали е андер-овер клокувана, дали кулерите ладат ефикасно? Некој бенчмарк тест. Што најдобро може да даде индикација дека вреди да се купи одредена картица која е користена интензивно?
Дали има фабрички BIOS, и дали работат вентилаторите и темепратурата под stress test(full load), макар шо и да има мака се менват термални падој. Освен то нема да видиш на никаков бенч разлика од нова и стара, нормално зборам ако работи ко шо треба. Не се како коли, графичката најчесто или работи или не, нема деградирање на перформанси значајно во текот на животот освен ако не намалва клокој заради термален лимит, ама то се решава со нови падој.
 

CloudConnected

Gaining Experience
18 февруари 2016
128
118
Скопје
Тошка фала за тагот и препораката.
Искрено немам веќе снага да се докажувам со новајли со копано и некопано.
Нека си земаат нова и нека си бидаат рајт и со мирна глава дека купиле некопана графичка, некопано напојување, некопана матична ,некопан процесор, некопан хдд/ссд/нвме. Само уште рамот остана некопан ( сеуште нема за него апликација за копање ) .
Здраво Пане. Јас културно објаснив и побарав мислења предлози и понуди. Кој има воља да помогне. Еден од членовите тука топло те препорача како докажан продавач на компјутерски компоненти. Не знам дали го прочита оригиналниот пост. Буџетот за конфигурација ми е 30.000 (само куќиште, без монитор и други додатоци). Ако имаш да понудиш графичка картичка, напојување, пиши слободно.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.261
12.098
Скопје
androgaming.com
Фала за предлогот. Поентата не е да се оди на скроз користени или скроз нови компоненти. Со лимитиран буџет мора да се направи компромис каде да се оди на ново, каде на користено. Тука имам мал проблем. Дали да одам на нова матична и процесор, а другите компоненти како графичка и напојување да ги купам користени. Прв пат сум во ваква ситуација да барам мислења и предлози околу склопување на компјутер така да го ценам секое мислење и предлог бидејќи тука има луѓе кои имаат искуство и знаење за овие работи, и сакаат искрено да помогнат со нивното излагање.
Мислењето е автоматски споено:


Фала за трудот и за предлогот, но сепак не би одел на оваа варијанта.

Предлогот за новите компоненти е зошто тешко ќе најдеш нешто од 8ма до 12та генерација на старо, работава е нели да не земеш нешто постаро од тоа што си имал.

Рајзени има од време на време, ама обично се со јаки плочи. Провери по огласиве тука.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.216
4.200
Скопје
hackitfree.github.io
Фала за советот. Да кажеме дека и стара/копана/гејмерска картица е прифатлива варијанта. Што треба да се земе во предвид? Колку долго е копана, дали е андер-овер клокувана, дали кулерите ладат ефикасно? Некој бенчмарк тест. Што најдобро може да даде индикација дека вреди да се купи одредена картица која е користена интензивно?
За копана а добро одржувана имаш само еден проверен избор од каде да купиш - @Pane24 ! За другите не знам - јас имав купено од неги и никаков проблем немав. Цените му се најниски во МК и дечкото си ја чува опремата (која BTW скапо ја платил и купил на ново).
Како да познаеш лошо одржувана картица ? Па не сака да оверклокне меморија или ГПУ воопшто , нестабилно работи при правење бенчмарк, ако падовите се стари - загрева , фенови бучат итн ...
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.261
12.098
Скопје
androgaming.com
Јас горенаведениот процесор го газам веќе некое време, купен од жирафа кога беше на попуст за 8590 ден.
Прекрасно процесорче.

Највеќе се користи за игри и давинчи, понекогаш и за Virtualbox.

На него има копана картица RX 580 4gb купена од пане или гојдо не ми текнува точно. И тоа од првиот крах. Значи копана + малтретирана од мене за рендеринг и гејминг секој ден и нејќе ни да чуе да престане да работи. Само малце ми се 4гб ќе ја сменам за нешто појако.

Син ми исто гази RX480 4GB таа е сигурно од гојдо купена, ама он ја гази во права смисла. Значи пушта таму BeamNG drive со 120 модови, оно сирото се гуши со 20фпс ама картицата тера. Таа е дури и постара од мојата. И двете се копани мамето им е еб.но.

А не па сега кога ќе видиш оглас дека е редовно чистена, па пане е и фер ќе ти каже во каква состојба е.

За плочата што е cheap-o ич да не ти чуе. Подржува 3200Mhz XMP, ако некад ти затреба, има M2 слот за NvME, има подршка до 64гига рам. Пошто процесорот и онака не се оверклокува, не ти треба поскапа плоча.

Пред оваа конф. користев Ryzen 2700x со Gigabyte Aorus B450 elite која беше некоја класа над, ама ништо повеќе не вршеше работа барем за мене. Е изгледаше кул со RGB-то, имаше 4 слота за рам и добар IO шилд. Пошто јас не го клокав, другото баш и не го искористив (Power phases итн). Можев да поминам и со поефтина B450 плоча.

Нормално ако зимаш i7/i9 нема да го комбинираш со H510 плоча, ама за 11400Ф добра е.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Повели конбинација старо-ново.
1664958972189.png
До овде со се данок ќе те фати вкупно околу 26.000 ден. Ти остануваат 5к.
Продај ова :

PSU 500W
Motherboard: ASUS Prime B360M-K
CPU: Intel Core i5 8600K @ 3.60GHz up to 4.3GHz
GPU: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB
RAM: Kingston 16GB - 2x8GB DDR4

Со парите од продажбата + тие 5к (би требало да се ~18k) обрати се кај Пане за графичка, пожелно 3060.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Повели конбинација старо-ново.
Погледнете го атачментот 117535
До овде со се данок ќе те фати вкупно околу 26.000 ден. Ти остануваат 5к.
Продај ова :

PSU 500W
Motherboard: ASUS Prime B360M-K
CPU: Intel Core i5 8600K @ 3.60GHz up to 4.3GHz
GPU: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB
RAM: Kingston 16GB - 2x8GB DDR4

Со парите од продажбата + тие 5к (би требало да се ~18k) обрати се кај Пане за графичка, пожелно 3060.

Ја ко шо разбрав он нема да го продава стариот компјутер туку „ќе се сели на друга локација“. Што и да значи тоа мене ми имплицира дека ќе го даде некому или пак може е на член на фамилијата и ќе си го земат пошо им треба ним повеќе.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Ја ко шо разбрав он нема да го продава стариот компјутер туку „ќе се сели на друга локација“. Што и да значи тоа мене ми имплицира дека ќе го даде некому или пак може е на член на фамилијата и ќе си го земат пошо им треба ним повеќе.
Чумy толкав увод и детали за актуелна конфигурација,.... о wheel тогаш само на старо, вака нешто без таа графичка со некоја половна 580 8GB или нешто малце појако ако остане буџет.
 
Последна промена:

CloudConnected

Gaining Experience
18 февруари 2016
128
118
Скопје
Дечки, фала ви за предлозите и советите. Сепак тука престанувам со потрагата за склопување на ПЦ, барем засега. Работите се сменија во последните неколку денови и на крај испадна дека конфигурацијата која првично требаше да се сели, останува кај мене на неодредено.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.218
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно