1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Купување од eBay

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од newpain01, 25 Мај 2008.

1. newpain01

newpain01
    Intern

248
    0
    24 Јануари 2008
    Ме интересира дали eBay поддржува други начини на плаќање освен PayPal. Работата е што најдов лаптоп на eBay, пратив мејл до споственикот и тој ми ја кажа цената која е 1000 долари помала од реалната. Ми побара име и адреса и ми кажа дека ке ги даде моите податоци на eBay и тие ќе ме известат како треба да платам. Откако му дадов податоци ми стигна мејл од ([email protected]) пишува:
    The seller (***), started the transaction over the eBay using Standard Purchase Protection Program.
    We know that we learn all our eBay member to use services like pay pal as a secure way of payment in this case the seller is unable to receive the payment through pay pal so we find Western Union as the faster way for you to complete the payment. We have verified the seller and you can be sure that you are full protected in case that something goes wrong. In this case you can use Western Union as a secure way of payment.

btw. продавачот е од Англија и ми кажа дека цената на лаптопот е евтина затоа што во сега брзо отворил продавница и има промотивни цени. лаптопот доаѓа и со гаранција и е нов, неотворен.
    Е сега незнам колку е сигурно ова плаќање преку Western Union. Таму пишува дека откако јас ќе платам парите одат во eBay и додека не потврдам дека производот е во добра состојба нема да му ги дадат на продавачот, а има и 30 дена период за враќање. Некако работава ми е сумњива, па затоа ја отворис темава. Ако некој има некое искуство со нешто слично или некакво знаење, нека пише. поздрав

2. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,748
    286
    18 Мај 2007
    Хм.... ај провери дали IP адресата од каде што е пратен маилот е навистина од eBay... За секој случај т.е.

3. newpain01

newpain01
    Intern

248
    0
    24 Јануари 2008
    како да проверам?

4. newpain01

newpain01
    Intern

248
    0
    24 Јануари 2008
    зборував со eBay Live Support и еве што ми рекоа:
    Thanks for confirming, I understand your point that the item is not in your won item and also you were not the winning bidder for the item, in such case there is no legitimate transaction between you and the seller..
    and you should not send the payment for the item..:)):))

5. fuUuUzZzZy

fuUuUzZzZy
    Mr. Sensei

4,836
    824
    14 Декември 2007
    Машко
    Game developer, VFX Artist
    LoL.. No Comment.

6. psybaron

psybaron
    Intern

745
    48
    10 Април 2007
  7. ''TcM>>

''TcM>>
    Intern

961
    39
    6 Јануари 2008
    Машко
    auch. Si se spasil brat, toa mozam da ti go kazam :)

8. posteri2002

posteri2002
    Intern

10
    0
    4 Февруари 2008
    Fishing

Ebay NIKOGAS ne praca takvi poraki
    Ako ti prati nekakva poraka vo nea ce stoi tvoeto ime i prezime so koe si registriran
    Si go nasol laptopot na aukcija a ne si naddaval tuku si mu se javil direktno na prodavacot
    sto ne e legitimna transakcija megju vas dvajca sto e najgolema greska spored ebay
    (tie mora da zemat provizija za transakcijata )
    Na site aukcii ebay potencira da ne se placa preku Western Union tuku preku Pay Pal zatoa sto e posigurno
    (Pay Pal e od ebay)
    Ako sakas da proveris za email adresata odi na http://www.iconix.com/?source=eb
    ili polesno stavi ja search na google i..
    Your search - [email protected] - did not match any documents.
    ne izleguva nikakov podatok
    Ne e od ebay!
    Napisi go tuka negoviot eBay account da vidime sto prodava fiserot.

9. fuUuUzZzZy

fuUuUzZzZy
    Mr. Sensei

4,836
    824
    14 Декември 2007
    Машко
    Game developer, VFX Artist
    Си мислам во моментов.. Колку ли измами постојат вака секојдневно.. Само колку луѓе се обидуваат да заработат на овај начин, а посебно колкава е бројката на тие што секојдневно се измамени, и на кои залудно им се губат парите само поради нивното незнаење за ваквиот црн бизнис..
    ц ц ц ц ..

10. newpain01

newpain01
    Intern

248
    0
    24 Јануари 2008
    во право си:ermm: ама како и да е немаше толку лесно да ги дадам парите:p
    досега 2 пати имам купувано од eBay и се поминало без проблем:D, ама сега...:))
    btw продавачот ми прати мејл да се увери дека ќе ја извршам уплатата:)):)):)), но му вратив дека зборував со help службата на eBay и тој е пријавен за измама.:))

11. newpain01

newpain01
    Intern

248
    0
    24 Јануари 2008
    само што ми стигна мејл од eBay и во него пишува:

Thank you for writing eBay in regard to the email you received from a
    seller soliciting a transaction.

There are a few signs to help you determine if a sale is
    legitimate. For example, eBay does not contact you to arrange payment
    for an item. When you win an item, we merely send you an email telling
    you that you've won the auction and need to get in touch with the seller
    to finalize your purchase. If you receive an email claiming to be from
    eBay that directs you to pay the seller or an eBay agent via Western
    Union or MoneyGram, we strongly recommend that you not follow through
    with the transaction. Other signs of a fraudulent email include
    statements that eBay inspected the vehicle or that eBay will hold the
    payment. eBay does not inspect items, hold payment for buyers, or have
    warehouses where items are stored.

In addition, we do not recommend the use of instant cash wire transfer
    services such as Western Union and MoneyGram, and we ask that users
    decline sending payment in cases where these are the only methods of
    payment offered by the seller. Generally, if payment is sent using an
    instant cash wire transfer service and the item is not delivered as
    promised, no recourse is available for recovering funds. In most cases,
    an escrow service should be used when purchasing high dollar value
    items. More information on the benefits and risks of individual payment
    methods can be found at:

http://pages.ebay.com/help/pay/payment.html

12. stefan007

stefan007
    Intern

395
    2
    27 Јуни 2007
    A da prasam nesto nadvor od ova? Kako odi isporakata, na primer sakam da kupam eden laptop, plakam preku paypal i sto odi potoa??? Dali ima isporaku tuka vo MK, kolku se zima za postarina na primer ako laptopot e vo amerika ili kanada, ke izleze poskupa postarina nego samiot laptop

13. posteri2002

posteri2002
    Intern

10
    0
    4 Февруари 2008
    испорака

На дното на страницата за наддавање пишува

Shipping and handling Services available
    Check item description and payment instructions or contact seller for details.

Ships to
    Worldwide
    На некои страници е наведена поштарината за одредени земји
    На некои ќе мораш да контактираш со продавачот од кога ќе добиеш на наддавањето
    Се испорачува и во Македонија но за лаптоп е многу ретко надвор од САД
    Shipping cannot be calculated for your area. You can contact the seller for additional shipping costs and services.

Само не знам како ќе платиш со Pay Pal ..за Македонија нема.

14. newpain01

newpain01
    Intern

248
    0
    24 Јануари 2008
    имаше некоја фирма која прави нарачки на лаптопи од УСА, несум баш сигурен како се викаше. ти само им кажуваш каков лаптоп сакаш, плаќаш минимална сума за да бидат сигурни дека ќе го земеш и тие си го порачуваат и кога ќе стигне (отприлика за месец) си ја доплаќаш останатата сума и си го зимаш лаптопот. :D

15. stefan007

stefan007
    Intern

395
    2
    27 Јуни 2007

Imam rodnini vo Hrvatska pa ke gi pratam parite preku banka na nivna smetka a ti ke platat preku paypal toa ne e problem. Za isporakata mi bese zbor.

16. posteri2002

posteri2002
    Intern

10
    0
    4 Февруари 2008
    Во менито Shipping to USA одбери Македонија и тоа ќе ти важи за сите други пребарувања и ќе видиш кој испорачува за Македонија
    Ако не е прецизирано побарај информација од продавачот дали испорачува за Македонија со редовна пошта со минимално осигурување
    Пробај да платиш со картичка од унибанка ако не се бара pay pal/

17. vasildb

vasildb
    Intern

209
    5
    17 Април 2007
    Знам дека е стара темава, ама не ме карајте.

Забележав дека ако се купува од Ebay, тогаш shipping address е таа што ми е напишана на PayPal акаунтот. Е сега, јас имам PayPal акаунт, ама не ми е напишана мојата адреса, пошто нели Македонија не е поддржана од нив.

Можам некако да направам да ми го испратат тоа што ќе го купам на мојата адреса, различна од таа на PayPal?

Претпоставувам дека би можел да го контактирам продавачот и да се договорам со него, но дали има некаква опција на Ebay каде што може да се направи ова, значи да биде различна адресата од PayPal.

18. cecko777

cecko777
    Intern

5
    0
    30 Септември 2008
    дали некој има искуство со продаване на ebay или некоја друга веб страна

19. sikie

sikie
    Intern

13
    0
    3 Јануари 2009
    Како кушуваш од ебај имаш пејпал картива акаунт или нешто! Сакам да земам ИксБокс ама ми бара пејпал а у овој слушај немам! Ај ако може кажи како оди тоа!

20. AlexM

AlexM
    On your way to fame

955
    519
    14 Јануари 2009
    Знам дека темата е стара и прашањето ми е офтопик но има врска со ebay и да не отворам нова тема ќе прашам тука а и гледам членот vasildb поставил исто прашање но нема одговор.Па ако знае некој молам нека одговори.

Долго време имам paypal но не сум го користел за купување поради таа фрка што ја нема Македонија и сум регистиран под Словенија,значи нереално место на живеење.
    Зборот ми е 99% од продавачите поддржуваат плаќање преку paypal кулку што знам.Е сега кога ќе платам јас преку paypal дали ќе има проблем со доставата на прозиводот или нема врска тоа на ebay со податоците на paypal, на ebay сите податоци ми се точни.Незнам дали ги мешам работите,сум немамл никаков искуство од онлајн купување.
    За прозиводот што сакам да го купам продавачот доставува во Македонија.Тоа го проверив.Но дали ќе имам проблем со плакањето бидејќи имам грешни инф. на Paypal? Тоа ме интересира.
    Најчесто Paypal го користам за онлајн трансакции,депозит по казина итн. Со тоа досега сум немал проблем.

21. overrated

overrated
    Intern

191
    4
    8 Мај 2008
    Машко
    нема да имаш никаков проблем, некои продавачи ги праќаат пакетите на ebay адресата, некои на paypal, јас обично секогаш кога порачувам, веднаш по плаќањето му пуштам порака на продавачот и ја потврдувам мојата адреса и досега скоро 2 години несум имал никаков проблем, а барем 2-3 пати во месецот порачувам нешто.

1 person likes this.
  22. AlexM

AlexM
    On your way to fame

955
    519
    14 Јануари 2009
    Другар фала многу за одговорот.Ми требаше ова :) Фала поздрав.

23. krale

krale
    Practice makes perfect

2,300
    1,360
    6 Февруари 2009
    Потврдено дека нема да имаш проблем. Адресата на shipping ја внесуваш во ebay, каде што си пишуваш Македонија.

Во случај на спор, сите трансакции преку пејпал ти се осигурани.

24. ice_cream

ice_cream
    Intern

15
    0
    15 Април 2009
    Дали има некој порачувано од ebay скии ? Или пак некој производ со чудни димензии? Како оди испораката во смисол на оштетување? И дали трошоците за достава се пресметуваат само според далечината или и според тежината на пакетот?

25. krale

krale
    Practice makes perfect

2,300
    1,360
    6 Февруари 2009
    На секое купување од ebay, продавачот си одредува цена за испорака. Некои наплатуваат по тежина, други нудат бесплатно, трети... има разни опции, ама зависи од продавач до продавач.

Околу оштетување си има исто така и осигурување кое може да го купиш (некои продавачи го нудат бесплатно).

Сподели

Вчитување...