• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Купување од eBay

 • Ја почнал/а темата
 • #1

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Ме интересира дали eBay поддржува други начини на плаќање освен PayPal. Работата е што најдов лаптоп на eBay, пратив мејл до споственикот и тој ми ја кажа цената која е 1000 долари помала од реалната. Ми побара име и адреса и ми кажа дека ке ги даде моите податоци на eBay и тие ќе ме известат како треба да платам. Откако му дадов податоци ми стигна мејл од ([email protected]) пишува:
The seller (***), started the transaction over the eBay using Standard Purchase Protection Program.
We know that we learn all our eBay member to use services like pay pal as a secure way of payment in this case the seller is unable to receive the payment through pay pal so we find Western Union as the faster way for you to complete the payment. We have verified the seller and you can be sure that you are full protected in case that something goes wrong. In this case you can use Western Union as a secure way of payment.

btw. продавачот е од Англија и ми кажа дека цената на лаптопот е евтина затоа што во сега брзо отворил продавница и има промотивни цени. лаптопот доаѓа и со гаранција и е нов, неотворен.
Е сега незнам колку е сигурно ова плаќање преку Western Union. Таму пишува дека откако јас ќе платам парите одат во eBay и додека не потврдам дека производот е во добра состојба нема да му ги дадат на продавачот, а има и 30 дена период за враќање. Некако работава ми е сумњива, па затоа ја отворис темава. Ако некој има некое искуство со нешто слично или некакво знаење, нека пише. поздрав
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм.... ај провери дали IP адресата од каде што е пратен маилот е навистина од eBay... За секој случај т.е.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
зборував со eBay Live Support и еве што ми рекоа:
Thanks for confirming, I understand your point that the item is not in your won item and also you were not the winning bidder for the item, in such case there is no legitimate transaction between you and the seller..
and you should not send the payment for the item..:)):))
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
зборував со eBay Live Support и еве што ми рекоа:
Thanks for confirming, I understand your point that the item is not in your won item and also you were not the winning bidder for the item, in such case there is no legitimate transaction between you and the seller..
and you should not send the payment for the item..:)):))
LoL.. No Comment.
 

posteri2002

Intern
4 февруари 2008
10
0
www.geocities.com
Fishing

Ebay NIKOGAS ne praca takvi poraki
Ako ti prati nekakva poraka vo nea ce stoi tvoeto ime i prezime so koe si registriran
Si go nasol laptopot na aukcija a ne si naddaval tuku si mu se javil direktno na prodavacot
sto ne e legitimna transakcija megju vas dvajca sto e najgolema greska spored ebay
(tie mora da zemat provizija za transakcijata )
Na site aukcii ebay potencira da ne se placa preku Western Union tuku preku Pay Pal zatoa sto e posigurno
(Pay Pal e od ebay)
Ako sakas da proveris za email adresata odi na http://www.iconix.com/?source=eb
ili polesno stavi ja search na google i..
Your search - [email protected] - did not match any documents.
ne izleguva nikakov podatok
Ne e od ebay!
Napisi go tuka negoviot eBay account da vidime sto prodava fiserot.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Си мислам во моментов.. Колку ли измами постојат вака секојдневно.. Само колку луѓе се обидуваат да заработат на овај начин, а посебно колкава е бројката на тие што секојдневно се измамени, и на кои залудно им се губат парите само поради нивното незнаење за ваквиот црн бизнис..
ц ц ц ц ..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Си мислам во моментов.. Колку ли измами постојат вака секојдневно.. Само колку луѓе се обидуваат да заработат на овај начин, а посебно колкава е бројката на тие што секојдневно се измамени, и на кои залудно им се губат парите само поради нивното незнаење за ваквиот црн бизнис..
ц ц ц ц ..
во право си:ermm: ама како и да е немаше толку лесно да ги дадам парите:p
досега 2 пати имам купувано од eBay и се поминало без проблем:D, ама сега...:))
btw продавачот ми прати мејл да се увери дека ќе ја извршам уплатата:)):)):)), но му вратив дека зборував со help службата на eBay и тој е пријавен за измама.:))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
само што ми стигна мејл од eBay и во него пишува:

Thank you for writing eBay in regard to the email you received from a
seller soliciting a transaction.

There are a few signs to help you determine if a sale is
legitimate. For example, eBay does not contact you to arrange payment
for an item. When you win an item, we merely send you an email telling
you that you've won the auction and need to get in touch with the seller
to finalize your purchase. If you receive an email claiming to be from
eBay that directs you to pay the seller or an eBay agent via Western
Union or MoneyGram, we strongly recommend that you not follow through
with the transaction. Other signs of a fraudulent email include
statements that eBay inspected the vehicle or that eBay will hold the
payment. eBay does not inspect items, hold payment for buyers, or have
warehouses where items are stored.

In addition, we do not recommend the use of instant cash wire transfer
services such as Western Union and MoneyGram, and we ask that users
decline sending payment in cases where these are the only methods of
payment offered by the seller. Generally, if payment is sent using an
instant cash wire transfer service and the item is not delivered as
promised, no recourse is available for recovering funds. In most cases,
an escrow service should be used when purchasing high dollar value
items. More information on the benefits and risks of individual payment
methods can be found at:

http://pages.ebay.com/help/pay/payment.html
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
A da prasam nesto nadvor od ova? Kako odi isporakata, na primer sakam da kupam eden laptop, plakam preku paypal i sto odi potoa??? Dali ima isporaku tuka vo MK, kolku se zima za postarina na primer ako laptopot e vo amerika ili kanada, ke izleze poskupa postarina nego samiot laptop
 

posteri2002

Intern
4 февруари 2008
10
0
www.geocities.com
испорака

На дното на страницата за наддавање пишува

Shipping and handling Services available
Check item description and payment instructions or contact seller for details.

Ships to
Worldwide
На некои страници е наведена поштарината за одредени земји
На некои ќе мораш да контактираш со продавачот од кога ќе добиеш на наддавањето
Се испорачува и во Македонија но за лаптоп е многу ретко надвор од САД
Shipping cannot be calculated for your area. You can contact the seller for additional shipping costs and services.

Само не знам како ќе платиш со Pay Pal ..за Македонија нема.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
A da prasam nesto nadvor od ova? Kako odi isporakata, na primer sakam da kupam eden laptop, plakam preku paypal i sto odi potoa??? Dali ima isporaku tuka vo MK, kolku se zima za postarina na primer ako laptopot e vo amerika ili kanada, ke izleze poskupa postarina nego samiot laptop
имаше некоја фирма која прави нарачки на лаптопи од УСА, несум баш сигурен како се викаше. ти само им кажуваш каков лаптоп сакаш, плаќаш минимална сума за да бидат сигурни дека ќе го земеш и тие си го порачуваат и кога ќе стигне (отприлика за месец) си ја доплаќаш останатата сума и си го зимаш лаптопот. :D
 

posteri2002

Intern
4 февруари 2008
10
0
www.geocities.com
Во менито Shipping to USA одбери Македонија и тоа ќе ти важи за сите други пребарувања и ќе видиш кој испорачува за Македонија
Ако не е прецизирано побарај информација од продавачот дали испорачува за Македонија со редовна пошта со минимално осигурување
Пробај да платиш со картичка од унибанка ако не се бара pay pal/
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Знам дека е стара темава, ама не ме карајте.

Забележав дека ако се купува од Ebay, тогаш shipping address е таа што ми е напишана на PayPal акаунтот. Е сега, јас имам PayPal акаунт, ама не ми е напишана мојата адреса, пошто нели Македонија не е поддржана од нив.

Можам некако да направам да ми го испратат тоа што ќе го купам на мојата адреса, различна од таа на PayPal?

Претпоставувам дека би можел да го контактирам продавачот и да се договорам со него, но дали има некаква опција на Ebay каде што може да се направи ова, значи да биде различна адресата од PayPal.
 

cecko777

Intern
30 септември 2008
5
0
дали некој има искуство со продаване на ebay или некоја друга веб страна
 

sikie

Intern
3 јануари 2009
13
0
во право си:ermm: ама како и да е немаше толку лесно да ги дадам парите:p
досега 2 пати имам купувано од eBay и се поминало без проблем:D, ама сега...:))
btw продавачот ми прати мејл да се увери дека ќе ја извршам уплатата:)):)):)), но му вратив дека зборував со help службата на eBay и тој е пријавен за измама.:))
Како кушуваш од ебај имаш пејпал картива акаунт или нешто! Сакам да земам ИксБокс ама ми бара пејпал а у овој слушај немам! Ај ако може кажи како оди тоа!
 

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
969
540
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
Знам дека темата е стара и прашањето ми е офтопик но има врска со ebay и да не отворам нова тема ќе прашам тука а и гледам членот vasildb поставил исто прашање но нема одговор.Па ако знае некој молам нека одговори.

Долго време имам paypal но не сум го користел за купување поради таа фрка што ја нема Македонија и сум регистиран под Словенија,значи нереално место на живеење.
Зборот ми е 99% од продавачите поддржуваат плаќање преку paypal кулку што знам.Е сега кога ќе платам јас преку paypal дали ќе има проблем со доставата на прозиводот или нема врска тоа на ebay со податоците на paypal, на ebay сите податоци ми се точни.Незнам дали ги мешам работите,сум немамл никаков искуство од онлајн купување.
За прозиводот што сакам да го купам продавачот доставува во Македонија.Тоа го проверив.Но дали ќе имам проблем со плакањето бидејќи имам грешни инф. на Paypal? Тоа ме интересира.
Најчесто Paypal го користам за онлајн трансакции,депозит по казина итн. Со тоа досега сум немал проблем.
 

overrated

Intern
8 мај 2008
191
4
нема да имаш никаков проблем, некои продавачи ги праќаат пакетите на ebay адресата, некои на paypal, јас обично секогаш кога порачувам, веднаш по плаќањето му пуштам порака на продавачот и ја потврдувам мојата адреса и досега скоро 2 години несум имал никаков проблем, а барем 2-3 пати во месецот порачувам нешто.
 

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
969
540
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
нема да имаш никаков проблем, некои продавачи ги праќаат пакетите на ebay адресата, некои на paypal, јас обично секогаш кога порачувам, веднаш по плаќањето му пуштам порака на продавачот и ја потврдувам мојата адреса и досега скоро 2 години несум имал никаков проблем, а барем 2-3 пати во месецот порачувам нешто.
Другар фала многу за одговорот.Ми требаше ова :) Фала поздрав.
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Потврдено дека нема да имаш проблем. Адресата на shipping ја внесуваш во ebay, каде што си пишуваш Македонија.

Во случај на спор, сите трансакции преку пејпал ти се осигурани.
 

ice_cream

Intern
15 април 2009
15
0
Дали има некој порачувано од ebay скии ? Или пак некој производ со чудни димензии? Како оди испораката во смисол на оштетување? И дали трошоците за достава се пресметуваат само според далечината или и според тежината на пакетот?
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Дали има некој порачувано од ebay скии ? Или пак некој производ со чудни димензии? Како оди испораката во смисол на оштетување? И дали трошоците за достава се пресметуваат само според далечината или и според тежината на пакетот?
На секое купување од ebay, продавачот си одредува цена за испорака. Некои наплатуваат по тежина, други нудат бесплатно, трети... има разни опции, ама зависи од продавач до продавач.

Околу оштетување си има исто така и осигурување кое може да го купиш (некои продавачи го нудат бесплатно).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,818
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно