1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Купување на AC рутер или Speedport Plus од Телеком?

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од cyberbaze, 23 Април 2019.

Јас би:

1. Купил рутер

4 глас/а
    80.0%
  2. Користел од Телеком

1 глас/а
    20.0%
  1. cyberbaze

cyberbaze
    Gaining Experience

123
    83
    20 Јуни 2009
    Прелистувајќи ја страната на Телеком наидов на овој линк:

Makedonski Telekom

Станува збор за Speedport Plus уред кој има поддршка за AC wireless.

Дали некој има искуство со овој уред?

За корисник на Телеком што би било подобра варијанта, купување на AC рутер кој би се поврзал на модемот на Телеком или upgrade на новиот рутер?

Цената е 59 денари месечно, а бесплатно е првите два месеци.

Затоа што јас не верувам дека на нашиот пазар е достапен квалитетен AC рутер со цена под 3000 денари аналогно на тоа би било повеќе од 4 години користење на уредот од телеком :)

Најчесто рутерите се со 1/2 години гаранција, а овој другиот е на „товар“ на телеком за оддржување.

Ме интересираат вашите мислења на темата.

2. Astro

Astro
    Guru

5,813
    7,852
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Цената на рутерот од Телеком изнесува 2800 денари (48 рати пута 59 денари). За 3500 некаде имаш Асус и TPLink рутери кои саглам испорачуваат АС перформанси. Јас би одел со таа варијанта, некако ствариве што Телеком пробува да ги убута ми се мачка во вреќа. Може ќе преде, може ќе гребе.

3. dashbog

dashbog
    Intern

122
    27
    24 Јуни 2008
    Машко
    А да си пробаш 2 месеци бесплатно па ќе видиш како е. Ако не ти чини откажи го.

4. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

600
    620
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    А со кој памет прво го понудиле на спориов интернет место на брзава оптика... Еве за мене значи нема опција го ставам сега за сега..

5. dashbog

dashbog
    Intern

122
    27
    24 Јуни 2008
    Машко
    Најверојатно рутерите што ги имаат се АДСЛ а не за оптика. Во блиска иднина ќе има и за оптиката.

Сподели

Вчитување...