1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Купување компјутерски делови од aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од zak1711, 28 Декември 2018.

 1. zak1711

  zak1711
  Intern

  15
  7
  19 Март 2011
  Машко
  Безбедност и здравје при работа
  Здраво,
  Ме интересира дали има некој од форумов искуство со набавка за делови за компјутер од aliexpress. Јас сум заинтересиран да купам процесор lga 1150, на страната пишува дека се користени и за нив има гаранција од 3 месеци до година дена во зависност од која продавница. Јас пример имав едно лошо искуство со набавка на firewire card texas instruments chipset. Работеше 3 дена и откажа, се изнамачив да ја пратам назад до продавницата, истрошив 10тина евра за пратката. Ме рекоа дека ќе им стигне за 30 дена но не стигна па пратив жалба за изгубена пратка, па чекав уште месец дена за на крај да добијам писмо дека пратката е изгубена и ќе ми биде вратен платениот износ за поштарина + вредноста на картицата. Значи изгубив скоро 3-4 месеци сосе чекањето да ми стигне. На крај се откажав и си купив USB музичка картица. Затоа ме интересира дали има некој друг искуство со пазарење од aliexpress-ов или да си купам процесор од тука за поскапо :)
   
 2. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  До сега сум немал проблем со ниту еден процесор што ми стигнал од Aliexpress но, сите нарачки беа за процесори на LGA775.
   
  На zak1711 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  968
  1,683
  20 Јануари 2015
  Машко
  Имаш посебна тема за купување од Aliexpress од 122 страни, со најразлични искуства за компјутерски делови или било што...
  Моите искуства се претежно позитивни, немам многу купувано од Али, меѓутоа речиси сите нарачки биле без проблем, само во еден случај ми доставија скршен контролер за кулери,ама со оглед на цената 2 $, не се замарав со враќање на производот, рефунд.
   
  На zak1711 и igor_igor им се допаѓа ова.
 4. zak1711

  zak1711
  Intern

  15
  7
  19 Март 2011
  Машко
  Безбедност и здравје при работа
  Незнаев дека има ваква тема, ќе читнам да видам, фала

  Испратено од ASUS_Z00ED преку IT.mk форум апликација
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  214
  204
  24 Февруари 2016
  Машко
  И на форумов има често делови од тој период, ако не видиш пишан оглас можеш да си отвориш со назнака купувам. Освен ако нема кај нас или разликата во цена е голема не би се нафатил да зимам од али, и јас имав купено 771-775 xeon ама тоа е зошто немаше кај нас, башка и беа џабе.
   
 6. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  631
  11 ноември 2015
  Машко
  Јас имам порачано два процесори еден ЛГА 775 а другиот не се секавам каков беше за лаптоп, до нега не сум имал проблеми со процесорите еве ги ден денес работат без проблем.
   
 7. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Јас се мислев SSD Samsung да зимам од официјалната продавница, ама уште не се решив. Порачувал некој?
   

Сподели

Вчитување...