• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Купување домени?

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
не знаев кај да ја сместам темава па тука...значи можеби се ботовски прашањава но ајде кој има домеин нека ми објасни

1.на пример сакам да купам домеин нека биде .com.mk но бидејки неам кредитни платезни итн итн картички каде може да се најде за да може на рука да се купи...т.е од таму да се подеси (до душа не ни знам како идат тие работи :D)

2.Откако ке средам со домеинот усвари имам свое место на нет каде што може да ја прикачам страната?....но сега форумот ми е инсталиран на localhost само со подесување на опции во админ секцијата наместо localhost на пр http://hiphop.com.mk ili ?

3.Откако ке средам сето тоа мислам дека со отварање на линкот што ке биде мој се уште не знам како али ете на пример www.hiphop.com.mk го имам сајтот или има уште некои работи да се подесат?
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
 1. За купување на .com.mk домаин
  • Не ти требаат платежни картички
  • Мора да бидеш правно лице (фирма)
  • Физичко лице може да купи name.mk
 2. Откако купиш домен (било да е .com или .com.mk) не значи дека имаш купено хостинг (простор за страната). За .com.mk не може да биде на твој компјутер бидејќи треба да обезбедиш два name сервери. Доколку имаш хостинг на некој сервер ОК.
 3. Можеби ќе треба да го „преинсталираш“ форумот.

Ако ти требаат детали, пиши.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
ne te svativ bas najdobro za .com.mk ...mi treba firma za .com.mk ?...znam imaat edni drugari .com.mk nemaat firma ili drugo sakase da mi kazes

a za hostingot...posebno se kupuva ili koga ke kupis domain zaedno i hosting kupuvas ili se lazam :D

objasni kako ide taa procedura :D
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Прво да го „откачам“ MetalGear:
Прилично ново е, ама NAME.mk НЕ COM.mk

Сега за mac-ufs:
Другарите што знаеш дека имаат .com.mk сигурно го имаат купено хостингот преку некоја фирма (на чичко/вујко....).
Кој чиј домаин е и регулативите може да ги видиш на http://dns.marnet.net.mk

Купување domain и купување хостинг се две различни работи.

За купување .com.mk треба да се обратиш во Марнет (на горенаведената страница). Единствено кај нив може да добиеш .mk поддомени.

За да ти регистрираат .mk поддомен, МОРА да имаш обезбедено хостинг.

Кога купуваш хостинг, хостинг компанијата ти ги дава нивните name сервери кои треба да ги наведеш во формуларот за Марнет.

Друго????
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
ДА ДА малку ме збуни
за кратко помислив .мк бидејки name го помепав

слушам едн говор и дечкото ме воодушеви и се ми е сеа рамно и побркано

наслов на говор е "Privacy is DEAD"
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
За да ти регистрираат во Марнет мораш претходно доменот да го имаш коректно поставено на сервер со истите DNS параметри што ги наведуваш во барањето. Инаку нема да ти го регистрираат доменот. Со други зборови, прво мора хостинг, па потоа домен.
 

Пеон

Intern
13 март 2008
75
1
Ma idete si na www.godaddy.com i kupete si domain najlesno i najbrzo ovie od Marnet ke treba da im nosis i izvod ne postar od 6 meseci sramota za niv od tolku luge na PMF ne mozat da napraat eden dobar i stegnat sajt za prodavanje na domaini. Ne znam sto im e filmot da ima ili da nema MK domaini poso vaka kako so ide rabotava kako da ne sakaat da ima MK domaini. Pozdrav
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
пеон дај не мешај сега друго
луѓето едноставно си водат таква политика

не е работа да се направи web апликација за продавање домаини

туку едноставно си вршат контрола на кого продаваат
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Само ова од марнет не личи на страна.Брука,брука :lut2:

Пред отприлика година - две им понудив бесплатно да им ја направам страната. Идејата ми беше бесплатно да им ја направам, а таму да стои мое мало рекламче, кое нели ќе ми донесе потенцијални клиенти, пошто вака онака сите одат да проверат таму дали даден домен е слободен.
Значи - изработка за ич пари.... (а околу квалитетот, само како информација - од тоа живеам) и овај.. ме одбија. Најинтересен беше изговорот?
Унет им ветил дека ќе им ја направи, наводно имале договор или појма неам што... веројатно - сеуште им ја изработуваат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно