1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Купувaм Xiaomi Redmi Note 3 Pro/Redmi 4 Pro

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од omegaRED, 26 Декември 2016.

 1. VerifiedUsers Overlay
  omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,332
  2,800
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Купувaм Xiaomi Redmi Note 3 Pro или Redmi 4 Pro/Prime.

  Пoнуди вo ПП.

  Дa пoјaснaм: кaј мејкер немa нa лaгер, a идеaлнo би избегнaл Анхoч/Сетек зaрaди пoтребaтa веднaш дa сменaм сoфтвер и пoтенцијaлнo изгубaм гaрaнцијa.
   
  Последна промена: 26 Декември 2016
 2. VerifiedUsers Overlay
  goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,196
  2,715
  21 Јануари 2011
  Машко
  Па смени го кај нив у сервис софтверот штом ти е страв сам да го мењаш.
   
 3. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,070
  4,362
  28 oктомври 2008
  Баш ги прашував момците од Сетек продавницата во ГТЦ, ми рекоа дека софтверски интервенции не ја поништуваат гаранцијата. Дури едниот извади телефон од џебот и ми рече: еве и јас му ставив европски, немај гајле.
  Е сега битниот момент: пишав маил и до нивниот сервис за официјално мислење, се уште не ми одговориле...
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 4. VerifiedUsers Overlay
  uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  So menuvanje Software so zatvoren Bootloader ne se gubi garancia.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 5. VerifiedUsers Overlay
  omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,332
  2,800
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Не е за страв. Тие го продаваат така како што е, кај поголемиот дел овластени застапници промена/неовластен софтвер (рут, CM, кастом РОМ) значи и поништување на гаранција. Не можам да очекувам дека ќе ја почитуваат гаранцијата на хардверот и да се потпрам на добра волја на сервисерот.

  На LG G4 поради рут со заклучен BL и фабрички РОМ ми поништија гаранција на познат харверски дефект. Да цитирам: може си го оверклокувал и затоа е оштетена матичната. Иди па докажи дека не е така.
   
 6. VerifiedUsers Overlay
  omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,332
  2,800
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Ова за СЕТЕК/Xiaomi или генерално?
   
 7. VerifiedUsers Overlay
  uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  Anhoch/Xiaomi

  Od kaj niv zemav Note 4 i im kazav deka smeniv Rom no seuste bootloader e Zaklucen so toa rekoa seuste vazi garanciata, bar taka mene mi rekoa sega dali nekoj neznael sto sum mu rekol toa e vekje druga prica.

  Ali kako i da e Xiaomi do sega osven da se skrsi problem so maticna ili bilo sto hardverski ne sum primetil...
   
  SaleSk, SiPy`, Banjifiko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. VerifiedUsers Overlay
  goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,196
  2,715
  21 Јануари 2011
  Машко
  Немаш ни потреба ништо да мењаш све си работи добро со софтверот со кој си доаѓа. Има неколку малициозни апликации кои треба да се избришат или блокираат и тоа е тоа.
   
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,460
  6,566
  27 Март 2014
  Како што знам Xiaomi.eu побарува отклучен бутлоадер.
   
 10. Aster MK

  Aster MK
  Gaining Experience

  330
  334
  27 Јули 2015
  Машко
  Не мора да значи ова, другар зеде Редми Ноте 3 Про од сетек на попуст, и имаше официјален глобал девелопер ром.
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 11. VerifiedUsers Overlay
  uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  Kaj Redmi Note 4 Inatalieav Official EuRom 8.0.4.0 posle toa napraiv apdejt preku Updater app na 8.1.2.0 EuStabble.
   
 12. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,129
  727
  2 Мај 2011
  Јас земав од Анхоч 3 про и дојде со официјален ром. Нема потреба од менување. Редовно добивам упдејти и се си работи супер.

  Пред да го купиш прашај ги да го пуштат и да видиш каков ром има инсталирано.
   
  olikomerc, omegaRED и на uwemi им се допаѓа ова.
 13. VerifiedUsers Overlay
  omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,332
  2,800
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Up

  Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
   
 14. VerifiedUsers Overlay
  omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,332
  2,800
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
 15. VerifiedUsers Overlay
  omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,332
  2,800
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
 16. VerifiedUsers Overlay
  omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,332
  2,800
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Може и Mi5-ка да понудите. @Војвода, не се погоди тајмингот :)
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 17. VerifiedUsers Overlay
  omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,332
  2,800
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
 18. VerifiedUsers Overlay
  psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,476
  4 Септември 2008
  Мислам дека сега имаш кај мејкер на лагер?
   
 19. VerifiedUsers Overlay
  omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,332
  2,800
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Јoк, ни R4Pro ни RN3Pro. Ни Mi5... Nada, zip, zilch...
   
Слични теми
 1. gokica
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  3,347
Вчитување...

Сподели

Вчитување...