1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Купувам thermal pads

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од DemoUser, 13 Август 2019.

 1. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  791
  740
  27 Април 2010
  Машко
  Како што гласи насловот купувам thermal pads.

  Еве на видеото ќе можете да видите колку ми треба и оценете си сами колку ќе ме кошта.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=_WxPpU-_rKc


  Само немојте да бидат оние од ebay што се 300 500 денари па да ми го препродавате барам нешто квалитетно дека станува збор за исто такво лаптопче што имам намера да го средам.

  Понудете или тука или во приватна порака.
  Ако се специфична марка на термални падови слободно дадете си спецификации точни и име доколку ги знаете.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,953
  4,191
  28 oктомври 2008
  Самолеплив термички изолатор, | Loging Electronics
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 3. damil

  damil
  On your way to fame

  678
  651
  2 Јануари 2015
  Машко
  На Vlatzki и HardCorec им се допаѓа ова.
 4. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,131
  808
  1 Јуни 2016
  Колку е подобро да се користи чудово отколку паста на лаптоп? И дали е подобро уопште?
   
 5. Cape

  Cape
  Gaining Experience

  100
  56
  23 Март 2011
  Машко
  Пoдoбрo секoгaш е пaстa дoкoлку прoстoрoт пoмеѓу хлaдњaкoт и cpu/gfx/chipset е пoмaл oд 0.2mm. Нo aкo е 0.5mm тoгaш имaш пoеднoстaвнa oпцијa термaлен пaд, a пoслoженa бaкaрен вметoк кaкo сендвич.
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,131
  808
  1 Јуни 2016
  Ставив Grizzly Kryonaut паста на лаптопов, пак стига до 93 степени кога играм WoW на 5/10 сетинзи, 60 фпс.
  Спобудалев веќе не знам што да му праам, па барам алтернатива.
  Конфигурацијата е таа на профил, има еден кулер за графика и CPU за жал.
   
 7. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  791
  740
  27 Април 2010
  Машко
  Проблемот е што многу е топло и зависи температурата во соба колку ти е и плус кога ќе упалиш он крева и тоа е тоа.
  Пробај со thermal grizzly conductonaut...јас таква ќе ставам на лаптопот.
  Е сега игра голема улога и тоа што има само еден кулер.
   
 8. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  791
  740
  27 Април 2010
  Машко
  Иначе може да се затвори темава земав од нексио 1.0мм и 1.5мм arctic thermal pads.
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 9. VerifiedUsers Overlay
  HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,096
  4,510
  4 ноември 2013
  Машко
  По која цена?
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 10. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  476
  398
  26 Јуни 2012
  Машко
  Ова е најголемиот проблем, од ова нема баш спас со ниедна паста, падови, или додатен бакар.
  Само редовно чистење да не собира премногу прашина, и occasionally менување паста.
  Во „лер“ има висока температура?
   
 11. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  791
  740
  27 Април 2010
  Машко
  1.5mm = 50x50 = 470 денари

  1.0mm = 50x50 = 370 денари
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,131
  808
  1 Јуни 2016
  47 - 55
   
 13. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  791
  740
  27 Април 2010
  Машко
  Гледам дека темата не е затворена па да замолам некој од форумџиите ако имаат квалитетни термал падови 0.5мм нека пишат во пп цена и колку имаат останато....по се изгледа 1.0мм и 1.5мм се премногу дебели за лаптопот...
   
 14. VerifiedUsers Overlay
  shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,323
  5 Септември 2009
  Оди во Control Panel -> Power Options и намести Maximum processor state - 99%, ова ќе го оневозможи Intel Turbo Boost. Провери дали ова ќе ти даде доволен FPS во игрите кои ги играш. Со ова ќе се намалат температурите на процесорот и се околу него, секако и перформансите. :)
   
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,131
  808
  1 Јуни 2016
  Средив со ThrottleStop, до 1809 верзија 99% ми го гасеше турбото, веќе не. и на 91% ставен, турбото си работи (не иде до 3.60 ама иде до 3.06 - 3.10).
  Океј е со ThrottleStop.
   
 16. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  791
  740
  27 Април 2010
  Машко
  Значи се буљаши на форумов овде никој не продава 0.5 thermal pads кај нас во скопјево никаде нема 0.5мм..
  Дајте некој нека пушти срци нека не ги чува за приплод
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 17. damil

  damil
  On your way to fame

  678
  651
  2 Јануари 2015
  Машко
  Утре ќе идам до сервис ќе ти земам. Само пиши накај 10-11.

  Цена 1 цм2=1 пиво :)
   
 18. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  791
  740
  27 Април 2010
  Машко
  @damil проблемот е што ми треба 0.5мм , и во поголема количина, а за пиво тоа најмал проблем знаеш кај мене стално има
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. lynx
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,228
 2. petre.dimov
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  977
 3. Banjifiko
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  664
 4. toshex
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  440
 5. BlackOuttheWoRlD
  Одговори:
  31
  Прегледи:
  1,123
Вчитување...

Сподели

Вчитување...