1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Купувам Switch Screen Protector

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од toshex, 22 Август 2019.

1. toshex

toshex
    Unstoppable

3,984
    3,971
    18 Септември 2013
    Машко
    Купувам заштитно стакло/фолија за Nintendo Switch. Нарачав од Аљи 4 комада ама дури да стигнат би било добро ако некој има вишок и го продава.

Ко шо гледам овие од Аљи обично идат по 2 комада така шо се надевам дека некој тука шо користи свич може да има вишок. Однапред благодарам.

П.С. Кога ќе стигнат моите кој и да ми заврши работа ќе добие гратис стакло назад за да си има пак за резерва.

2. neW1

neW1
    Gaining Experience

662
    127
    10 Мај 2007
  3. VerifiedUsers Overlay
    gOJDO

gOJDO
    Epic

8,546
    11,270
    23 Јануари 2008
    Манга
    И јас ако може

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  4. toshex

toshex
    Unstoppable

3,984
    3,971
    18 Септември 2013
    Машко
    Ти пишав ДМ за да се договориме да го земеш скрин протекторот шо ми го даде neW1. Јас не го искористив пошо прочитав онлајн дека можеш tempered glass да ги измиеш со сјај, издуваш со компресор и реискористиш - и тоа и го направив (прво у машина за садови па после и на рака за да нема флеки) и тоа што се одлепуваше стаклото ради некоја нечистотија/прашина по рабовите се среди и сега стаклото си седи као шо треба и нема ни прашинка испод него.

Админи може клуч на темата.

gOJDO, krema и на neW1 им се допаѓа ова.
  5. VerifiedUsers Overlay
    krema

krema
    Professor

8,976
    8,724
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ова важи за било кој tempered glass?

6. toshex

toshex
    Unstoppable

3,984
    3,971
    18 Септември 2013
    Машко
    I guess... освен за оние кај шо тураш течен лепак и ги сушиш со UV светло, тогаш ќе ти треба нов лепак. Прочитав, пробав, успеа. Сеа не е ко нов протектор, гледам од левата страна цело време ми се одлепува малце, ама далеку поарно од пред тоа и секако ќе држи дури да ми стигнат новите од кина.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  7. VerifiedUsers Overlay
    krema

krema
    Professor

8,976
    8,724
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не ми е јасно како после миење и сушење на протекторот ќе се самозалепи на површината на која што треба да легне.
    Како и да е, добро е да се знае дека во крајна нужда можме и ваков процес да заврши работа. :)

8. VerifiedUsers Overlay
    gOJDO

gOJDO
    Epic

8,546
    11,270
    23 Јануари 2008
    Манга
    Стаклен е

На toshex и krema им се допаѓа ова.
  9. VerifiedUsers Overlay
    krema

krema
    Professor

8,976
    8,724
    24 Јуни 2009
    Машко
    Зарем нема некаква емулзија што ќе го соедини протекторот со стаклото од уредот.

10. toshex

toshex
    Unstoppable

3,984
    3,971
    18 Септември 2013
    Машко
    Има некој вид лепак од едната страна, и нешто принцип вакум валјда. Интересното е тоа шо лепаци као оние шо држат стакла на гембој (кои ги иам миено порано) коа ќе ги миеш со сјај на допир на прст не се лепливи, ама коа ќе се исушат пак се лепливи.

Мислам дека е ист тип на лепак во принцип као и селотејп трака, и веројатно ако земеш парче селотејп и го ставиш у вода со сјај и пробаш со прст нема да се осеќа лепливо.

Ова на заштитново стакло е валјда некоја варијација на такво проѕирно лепило. (теоретизирам тука ако иам скроз утнато нешто се извинувам, битно во пракса работи ова како привремен метод - со малите замерки кои ги напоменав)

П.С. можда и за заштитна фолија да работи ова, со таа напомена дека гребаници и превиткувања на фолијата (како и гребаници на стакло) нема да бидат отстранети со миење и ќе останат ко имперфекции.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...