1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Купувам Switch Screen Protector

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од toshex, 22 Август 2019.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,337
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Купувам заштитно стакло/фолија за Nintendo Switch. Нарачав од Аљи 4 комада ама дури да стигнат би било добро ако некој има вишок и го продава.

  Ко шо гледам овие од Аљи обично идат по 2 комада така шо се надевам дека некој тука шо користи свич може да има вишок. Однапред благодарам.

  П.С. Кога ќе стигнат моите кој и да ми заврши работа ќе добие гратис стакло назад за да си има пак за резерва.
   
 2. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  675
  143
  10 Мај 2007
 3. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,599
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  И јас ако може
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,337
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Ти пишав ДМ за да се договориме да го земеш скрин протекторот шо ми го даде neW1. Јас не го искористив пошо прочитав онлајн дека можеш tempered glass да ги измиеш со сјај, издуваш со компресор и реискористиш - и тоа и го направив (прво у машина за садови па после и на рака за да нема флеки) и тоа што се одлепуваше стаклото ради некоја нечистотија/прашина по рабовите се среди и сега стаклото си седи као шо треба и нема ни прашинка испод него.

  Админи може клуч на темата.
   
  gOJDO, krema и на neW1 им се допаѓа ова.
 5. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ова важи за било кој tempered glass?
   
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,337
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  I guess... освен за оние кај шо тураш течен лепак и ги сушиш со UV светло, тогаш ќе ти треба нов лепак. Прочитав, пробав, успеа. Сеа не е ко нов протектор, гледам од левата страна цело време ми се одлепува малце, ама далеку поарно од пред тоа и секако ќе држи дури да ми стигнат новите од кина.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 7. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не ми е јасно како после миење и сушење на протекторот ќе се самозалепи на површината на која што треба да легне.
  Како и да е, добро е да се знае дека во крајна нужда можме и ваков процес да заврши работа. :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,599
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Стаклен е
   
  На toshex и krema им се допаѓа ова.
 9. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Зарем нема некаква емулзија што ќе го соедини протекторот со стаклото од уредот.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,337
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Има некој вид лепак од едната страна, и нешто принцип вакум валјда. Интересното е тоа шо лепаци као оние шо држат стакла на гембој (кои ги иам миено порано) коа ќе ги миеш со сјај на допир на прст не се лепливи, ама коа ќе се исушат пак се лепливи.

  Мислам дека е ист тип на лепак во принцип као и селотејп трака, и веројатно ако земеш парче селотејп и го ставиш у вода со сјај и пробаш со прст нема да се осеќа лепливо.

  Ова на заштитново стакло е валјда некоја варијација на такво проѕирно лепило. (теоретизирам тука ако иам скроз утнато нешто се извинувам, битно во пракса работи ова како привремен метод - со малите замерки кои ги напоменав)

  П.С. можда и за заштитна фолија да работи ова, со таа напомена дека гребаници и превиткувања на фолијата (како и гребаници на стакло) нема да бидат отстранети со миење и ќе останат ко имперфекции.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Banjifiko
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  521
 2. paraglajder
  Одговори:
  29
  Прегледи:
  2,223
 3. damil
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  313
 4. despotovikj
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  366
Вчитување...

Сподели

Вчитување...