Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Купено Купувам Ryzen 5 PRO 4650G apu

Статус
Затворена за нови мислења.

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Сакав да го земам од computer universe, но го тргнаа од понуда баш која ја правев нарачката
6 core, 12 threads, Zen2 APU со Vega 7, 65W

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-pro-4650g

би рекол 200€ е фер цена
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
уште купувам :) … у случај некој да не видел, а нешто се сменило.


или тоа, или ќе мора да зимам обичен 3600тка и после пак да се мачам да барам графичка без вентилатори а со барем 1x HDMI-2.0 и 1x DisplayPort-1.4
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Последен обид пред да барам друго чаре
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.241
763
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux

ова не ти е опција, некоја "полупривремена"? 4/8
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
тоа ми е во „друго чаре“ :)

само ќе треба да проверам дали ќе работи на B550 матична (која веќе ја набавив… долга приказна).
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Бидна „друго чаре“, купив Ryzen 5 3600 и се позајмив една Asus RX 550 графичка - за да го комплетирам PC-во.

- не ме бендисува премногу Wraith Stealth вентилаторов кој доаѓа со 3600 - веројатно ќе го мењам следен период
- RX550-тката има вентилатор кој што не се контролира, и брчи ко луд. тој го откачив скроз :)

Следно, веројатно ако дочекам Zen3 APU па ќе го продавам 3600тката.
 
20 јуни 2008
540
584
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Бидна „друго чаре“, купив Ryzen 5 3600 и се позајмив една Asus RX 550 графичка - за да го комплетирам PC-во.

- не ме бендисува премногу Wraith Stealth вентилаторов кој доаѓа со 3600 - веројатно ќе го мењам следен период
- RX550-тката има вентилатор кој што не се контролира, и брчи ко луд. тој го откачив скроз :)

Следно, веројатно ако дочекам Zen3 APU па ќе го продавам 3600тката.
Препорака да си го смениш што побрзо. Јас го сменив со Gammaxx 400 V2 од Анхоч.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
купено од нексио, цена во ценовник

(ако пишам вака доаѓа некој и ја заклучува темата?)
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.709
1.637
Drachevo
Има скрипта на форумот која автоматски препознава кога го купил продуктот и ја затвора темата. Претпоставувам си го видел мојот пост за 4650 од нексио. Сподели импресии.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.171
14.217
Има скрипта на форумот која автоматски препознава кога го купил продуктот и ја затвора темата. Претпоставувам си го видел мојот пост за 4650 од нексио. Сподели импресии.
Во Нексио нема таков процесор, вчера се јавив да прашам, имаат само 2400G
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.325
5.205
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
требаше да ти пишам на твојата тема.
мислев негде се спомна на форумов кога се појави рекламата од нексио.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1.060
1.546
требаше да ти пишам на твојата тема.
мислев негде се спомна на форумов кога се појави рекламата од нексио.
Се спомна, го објавив после 2-3 саати од нивната понуда, а Astro ме цитираше на истото така што мислев дека ќе бркне еден. Ваљда само неколку успеале да донесат и најбрзите имале к`смет. :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.171
14.217
Се спомна, го објавив после 2-3 саати од нивната понуда, а Astro ме цитираше на истото така што мислев дека ќе бркне еден. Ваљда само неколку успеале да донесат и најбрзите имале к`смет. :)
Изгледа...
@gdamjan а да им направиш резервација во Нексио и да им го пратиш унапред? Тогаш би бил прв на список за следното носење ама овој процесор нели рекоа дека ќе оди кај систем билдери само или грешка сум?
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Изгледа...
@gdamjan а да им направиш резервација во Нексио и да им го пратиш унапред? Тогаш би бил прв на список за следното носење ама овој процесор нели рекоа дека ќе оди кај систем билдери само или грешка сум?
ама јас веќе си купив Купувам Ryzen 5 PRO 4650G apu
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.095
Мислења
955.310
Членови
34.500
Огласи
2.307
Најнов член
Filipo10
На врв Дно