Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Купувам RX5700 XT

Статус
Затворена за нови мислења.

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.351
7.202
Скопје
www.facebook.com
Za gejmanje mi e najvekje, a ±10% poise fps vadi u prosek 5700
Zirni gi i ovie kako se pokazani za gejming.
 

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
626
1.009
Мрзен Ораовец
@Ficiani Јас имам 5700xt и топло те советувам да си земеш 2060S ако разгледуваш графички од тој ранг.
Јесте да во генерала мојава карта е побрза 15% во просек, многу почесто се тука негде или се рамнат, во тие случаи каде не се рамнат DLSS израмнува и дава супериорна слика.
Дополнително 5700xt нема DX 12.2 support и тоа ќе биде клучно сега во 2024, еве види ја како тера на Alan Wake 2 према 2060s и рачунај дека тоа ќе биде иднината.

@Pane24 Овие Radeon VII се легендарни карти и се добар колекционерски предмет, меѓутоа баш пред недела дена се ставени на legacy support практично заедно со Polaris.
Не е дека се лоши за гејминг, али и овие и картава шо сака да ја купи бараат многу замарање за да го извадиш максимумот, делумно поради застарена технологија и делумно поради неодговорност од страна на AMD.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Za gejmanje mi e najvekje, a ±10% poise fps vadi u prosek 5700
2060S е одлична карта. Убаво ти викаат - не знам колку повеќе ќе добиеш со 5700хт ама ете и да е нешто поспора 2060S - си има свои предности . Игри од Нвидиа сигурно подобро ќе ги врти , ДЛСС е одлична работа - многу подобра од ФСР на АМД , RTX имаш рејтрејсинг , по ефикасна е - помало напојување - понеоптеретено итн.
5700хт е мазга - влече струја.. 225W наспрема 175W не е мала разлика,

1700681369153.png

И колку е побрза ?
1% ? :ROFLMAO:
 

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
626
1.009
Мрзен Ораовец
2060S е одлична карта. Убаво ти викаат - не знам колку повеќе ќе добиеш со 5700хт ама ете и да е нешто поспора 2060S - си има свои предности . Игри од Нвидиа сигурно подобро ќе ги врти , ДЛСС е одлична работа - многу подобра од ФСР на АМД , RTX имаш рејтрејсинг , по ефикасна е - помало напојување - понеоптеретено итн.
5700хт е мазга - влече струја.. 225W наспрема 175W не е мала разлика,

Погледнете го атачментот 131894

И колку е побрза ?
1% ? :ROFLMAO:
RTX тешко дека ќе користи со картава, вистинските предности се mesh shaders и DLSS и веројатно подолг driver support.
Крај краева ако не планира да користи апскејлери или не му е многу гајле за графика и долготрајност, картава пумпа далеку поише FPS, ако му е битно да пука COD нема ни споредба измеѓу двете карти.

Дефинитивно не е поефикасна од 5700xt, 12nm vs 7nm е муабетот плус во перформанси 5700xt е нешто измеѓу 2070 и 2080 и плус бенефицира од SAM кое знае многу да помогни на 1080p.
Со малце чепкање ги вади истите перформанси и со 180-90w и во многу сценарија со таа ватажа ја тепа ~30-35% 2060s.
И без чепкање 225 вати влечи многу ретко, многу зависи од игрите и сетинзите.

Реалноста е дека не ти треба некое си напојување ни за едната ни за другата, имам другар со 550 вати пука сафирка и друг другар вози стрикс на најбанално coolermaster non rated 600w.

Ова срањево на TechPowerup врска нема веќе 4 години и многу не треба да се употребува за споредби.
Мислењето е автоматски споено:

Дополнително (ако ептен ептен ептен ти се замара да се чепкаш и вамте тамте) на линукс со RADV драјверите картава е ко да имаш 2080ка/3060ti во многу од популарниве игри (особено важи за cyberpunk) и ем имаш RT support.
 
Последна промена:

Ficiani

Multipotential
1 јуни 2012
512
968
Скопје
www.kordanovskifilip.com
Супер, сега сликај се :D па си можел да прашаш да се информираш :oops::unsure:
Np, i taka vreme e za upgrade :D koa sme vekje tuka, moze da mi preporacate AMD CPU + MB?
Gleam na forumov cesto ide R5 3600X. Nesto slightly better od nego? Ic ne sum vo tek lately so ova.
Primer Ryzen 5 5600 so nekoja AM4 MB? Nesto vo toj price range.
Fala vi.
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
244
241
www.youtube.com
Па добар ти е 5600x јас го имам... види побарај на форум или на реклама5 :) пс.. јас ја продавам цела конфигурација :)
Мислењето е автоматски споено:

Па добар ти е 5600x јас го имам... види побарај на форум или на реклама5 :) пс.. јас ја продавам цела конфигурација :)
Ти ја гледам конфигурацијата си можел да ја продадеш и да земеш нешто ново, не си морал да идеш на упгрејд на графика :)
 

Ficiani

Multipotential
1 јуни 2012
512
968
Скопје
www.kordanovskifilip.com
Па добар ти е 5600x јас го имам... види побарај на форум или на реклама5 :) пс.. јас ја продавам цела конфигурација :)
Мислењето е автоматски споено:


Ти ја гледам конфигурацијата си можел да ја продадеш и да земеш нешто ново, не си морал да идеш на упгрејд на графика :)
Графичката ја немав у ригот (1060ката) така да тешко дека ке се продадеше.
Туку имам CM G550M PSU, ќе биде ли доволно за 6600XT и некој R5/R7 AMD?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.779
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно