• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Купувам Рутер до 3500-4000 и WiFi антена

  • Ја почнал/а темата
  • #26

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
554
560
Скопје
Здраво, едно прашање од мене :D
Пошто никад немам искуство ваке со други рутери освен тие што доаѓаат од провајдерот... имам интернет од Телеком, и рутерот е стандард, ZТЕ мислим дека беше. Е сеа, рутерот нормално го мењавам, што би се рекло откачи-закачи или...? И дали би имало нешто проблем со ТВ, т.е. со лан кабелот што иде од рутер у ресивер за да ги имам ТВ каналите на двата телевизори, да не е нешто посебен рутер овој што иде у пакет со интернетот заради ТВ?
Се надевам бев јасен со прашањето! :DD
Прво опиши ни како ти изгледа конфигурацијата што ти ја имаат дадено од телеком? Дали е модем + рутер?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,181
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Како мислиш „на бакар“? :D
Би ми завршиле тоа работа ако им кажам на Телеком дека сакам да го стават у бриџ мод? Или ако не е нешто комплицирано и ја би средил, само не сум чепкал никогаш овие работи.

Која е предноста со таков модем? Рецимо коа би го зел AC58U.
Колку што знам неможеш сам, а после префрлањето ќе треба да знаеш да сетираш PPPoE конекција на новиот рутер, да подесиш Wifi мрежа итн.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
233
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Прво опиши ни како ти изгледа конфигурацијата што ти ја имаат дадено од телеком? Дали е модем + рутер?
Се извинуам за претходно што имав пишано дека рутерот ми е ЗТЕ, скроз забраев дека тој ми изгоре па ми е сменет. :eek:h::eek:h:
Имам интернет и ТВ пакет М, доаѓа со Speedport Entry 2i рутер и медиа приемник.

Еве упутство од истото.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,162
13,801
@HardCorec @ARMac

На нет не најдувам кратко и јасно објаснување за ова што ќе прашам. Обично одговоите се кријат на долги тридови кои ми е мачно даги читам.

Значи, дали треба или не да исклучам Enable b/g protection со оглед на тоа што безжичните уреди (телефони) ми се од понова генерација (2015 наваму)
Дали со исклучување клиентите од стара генерација ќе имаат проблем со конекција или тоа ќе му смета на рутерот (мислам дали тие ќе му сметаат на рутерот)

А неќам ништо да му смета на рутерот :)
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,346
4,802
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Уреди кој имаат само b/g стандард ке имаат проблем со конектирање на рутерот, останатите ке бидат во ред.
Според мене немаш потреба да ја користиш заштитата, остави го рутерот да комуницира со уредите (клиентите) според "најдобриот" стандард кој го имаат, со најновите ке оди со AC, со постарите на N, најстарите на b/g.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,181
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Да, @FLEGMA најверојатно немаш b/g уред низ дома?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,162
13,801
Уреди кој имаат само b/g стандард ке имаат проблем со конектирање на рутерот, останатите ке бидат во ред.
Според мене немаш потреба да ја користиш заштитата, остави го рутерот да комуницира со уредите (клиентите) според "најдобриот" стандард кој го имаат, со најновите ке оди со AC, со постарите на N, најстарите на b/g.
Исклучено!

И така сте тука да си допрашам :)

На 2,4 GHz за Channel Bandwidth има 20/40MHz ,20 или 40. Читам опречни ставови по ова нетов за местење на ова. На пример сега на SNB прочитав дека местеле на 20 MHz кога тестирале. Логиката вели дека на пониска фреквенција ќе има поголем домет (со намален bandwidth)
Или се лажам?
 
Да, @FLEGMA најверојатно немаш b/g уред низ дома?
Имам пра-стари телефончиња кои навистина не знам на што работат. Ама сега и да не се конектираат ќе знам до што е:)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,100
2,488
На 2,4 GHz за Channel Bandwidth има 20/40MHz ,20 или 40. Читам опречни ставови по ова нетов за местење на ова. На пример сега на SNB прочитав дека местеле на 20 MHz кога тестирале. Логиката вели дека на пониска фреквенција ќе има поголем домет (со намален bandwidth)
Или се лажам?
Немаш тука пониска или повисока фреквенција. Тоа 20,40MHz се ширина на каналите во рамки на 2.4Гхз бендот. Ако имаш многу комшии, мрежи и слично у околина иди на потесен канал. Ако си порастеретен иди на 20/40 па ќе зависи и од клиентот дали ќе може wide канал да искористи. Тестирање, нема друго.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,891
4,218
Ethermine
www.facebook.com
Од асус не сум задоволен воопшто. Испробани се сите асус можни достапни рутери/модеми кај нас и сите знаат на поголем број клиенти да замрзнаат и да се укочаат и да немаат нет...
Од Laniberg рутерите сум презадоволен. Али си коштаат пари. Без прекин работат 1 година без никакви рестарти и со голем број на клиенти поврзани на нив... Имаат и 5Г конекција :D
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,162
13,801
Испробани се сите асус можни достапни рутери/модеми кај нас и сите знаат на поголем број клиенти да замрзнаат и да се укочаат и да немаат нет...
Кои бе златен?

Не се за по кафиќи овие :)
Уосталом има кафиќи со TP-Link од 1000 денари па кој се конектира, се конектира другото на 4G или нека разговара меѓу себе :)
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,346
4,802
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
@FLEGMA
Спукај 20/40, најди си послободен канал и цепај брат.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,577
2,672
И јас имам мака, конкретно со AC52U. Ми требаше AC рутер во моментот, и не знам зошто се одлучив за него, ама полош рутер во животов не сум користел. Моментално ми стои во кутија и користам RT-N12 кој е далеку постабилен, дури и со поголем број на уреди. AC52U бара рестартирање на секои недела-две, инаку немаш интернет, рандом дисконектира уреди итн итн. Не сакам ни да го огласам зошто ќе се осеќам ко да сум заебал некој, искрено.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,891
4,218
Ethermine
www.facebook.com
Не се за по кафиќи овие
Не работам у кафич јас :)
Работам со мајнинг фарми.
Испробано е и со овие рутери од Асус со 10-20 ригови и замрзнуваат се укочуваат рутерите после одреден период односно 1-2 часа.
Енигма ми станаа зашто тоа се случува а подесени се соодветно.
Додека Langberg излегоа изненадувачки најјдобри од тендата, асусот.
Исто така и линксис ги препорачувам бидеќи крепаат големи оптеретувања односно голем интернет сообраќај. И со месеци без рестарт и замрзнување си тераат.
Јас само си кажав свое мислење :)
Патем горенаведените ги имаш во Анхоч на залиха.
 

David Marinov

Intern
11 ноември 2017
7
6
Здраво потребно ми е рутер во истиов ценовен ранк како на постов.
Се двоумам помеѓу Mi AIoT Router AC2350 – Mi Store или некој од преопрачаните Asus рутери во темава.

Имал ли некој искуство со Xiaomi-во ?

Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
414
558
Здраво потребно ми е рутер во истиов ценовен ранк како на постов.
Се двоумам помеѓу Mi AIoT Router AC2350 – Mi Store или некој од преопрачаните Asus рутери во темава.

Имал ли некој искуство со Xiaomi-во ?

Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
Anhoch PC Market Online - Huawei AX3 WS7100 Dual Core 6+ Wireless Router 3000MBps вака нешто?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,193
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно