• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Купувам Ретро/Постари играчки конзоли, игрици и стари компјутери

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
144
167
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
Kingston A400 Series 240GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64
Мождам да заклучам дека има понекогаш стари работи кај луѓето ама или ги фрлаат или ги фаќаат друг вид на скалпери - бувљак скалпери кои ги препродаваат по комични цени на огласи.

Има неколку такви ги знам на реклама5 кои имаат собрано по десетици конзоли од секој вид, и ги хордаат барајќи нереални цени за нив.
Морам да кажам дека наседнав на еден таков пред некоја година за Нинтендо конзола. Кога ќе се навратам, си ја научив лекцијата, и ајде барем конзолата си работи без проблем.

Од овде на форумот значи имав пред пандемијава, значи ете веќе повеќе од 2 години откако пројдоа, неколку добри finds од членови - особена благодарност и помош значи од @b.a, @Lazarko и секако @JunkieMKD и уште некои членови кои продаваа ретро игрици/конзоли од кои земав по нешто. Сето тоа е во недостаток од простор моментално убаво складирано и прва прилика ќе биде реставрирано, репарирано, исчистено, светнато и ќе биде ценето и сакано.
Двапати имам „завршено бизнис“ со Тоше, еднаш му ја продадов Dragon Quest IX за DS, а следниот пат... е не помнам, мислам дека тој мене нешто ми продаде... Требаше да појдам до кај него за да земеме некој дел или што и да беше... начинот на кој ги чуваше игрите, конзолите, и целокупната колекција е нешто што во најслучајни моменти од месецот дефинитивно ми паѓа на ум. Алал нека ти е!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #27

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,230
5,822
Мелмак
Морам да кажам дека наседнав на еден таков пред некоја година за Нинтендо конзола. Кога ќе се навратам, си ја научив лекцијата, и ајде барем конзолата си работи без проблем.Двапати имам „завршено бизнис“ со Тоше, еднаш му ја продадов Dragon Quest IX за DS, а следниот пат... е не помнам, мислам дека тој мене нешто ми продаде... Требаше да појдам до кај него за да земеме некој дел или што и да беше... начинот на кој ги чуваше игрите, конзолите, и целокупната колекција е нешто што во најслучајни моменти од месецот дефинитивно ми паѓа на ум. Алал нека ти е!
<3

Огромна благодарност!

Ко што иам кажано целта е секако да бидат чувани и одржувани, за разлика од тие што ги собираат овие препродавачиве, еве како ги хордаат и чуваат:

1619611618847.png 1619611629328.png 1619611647018.png

Значи вака скапуваат тон од извонредниве ретро ствари. Можам само да се надевам дека евентуално ќе завршат во рацете на ентузијасти кои ќе ги реставрираат и ценат.

-------------------

И како бонус приказна синоќа некој ми пиша за оглас на реклама 5, продавал Commodore 128D компјутер.

Му бараше 1250 евра XD
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,224
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
И како бонус приказна синоќа некој ми пиша за оглас на реклама 5, продавал Commodore 128D компјутер.

Му бараше 1250 евра XD
Дај контакт, ќе му понудам замена за црнобел EiNis телевизор од 70-та со 500 евра негова доплата.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,224
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,879
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно