• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Купувам: Ретро игрици, конзоли, видео монитори, компјутери и слично

toshex

the fool
18 септември 2013
5,700
6,489
Мелмак
Купувам ретро игрици и ретро гејминг конзоли, видео монитори, компјутери, ретро хардвер и слично.
Заинтересиран сум за се, но некои работи може ги имам или не ми требаат - но бидете сигурни дека има и други личности на форумов и по социјални мрежи кои сакаат и што и да продавате ќе му се најде дом.

Воден од хобито, целта е да овие постари електроники најдат нов дом и да бидат користени и одржувани во former glory. Не сум заинтересиран за екстремни и преценети понуди.

Листа на работи за кои сум општо заинтересиран:

1. Ретро конзоли и игри за истите

2. Ретро компјутери, делови и периферии како и софтвер за истите (и слично)

3. CRT PVM/BVM и останати ретки CRT монитори и видео монитори

Понуди во ПП ќе ве молам.

(унифицирам се ова во еден оглас бидејќи сега можам и да едитирам со верификуван значката; текстот ќе биде едитиран со примери и слики подоцна)
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,700
6,489
Мелмак
Бамп~

Гарантирано ќе бидат чувани, реставрирани, играни и никогаш препродадени. Кад тад ќе го тргнам и каналот и се тоа ќе биде транспарентно (видео едитинг ќе те мастернам кога тогаш!)
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,700
6,489
Мелмак
Ајде направете зимско чистење на подрумите и таваните и на ваквите електроники подарете им нов дом!~
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,802
9,335
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Да ја видев темава порано немаше така да ги фрлам неколку конзоли и контролери. PS1, PS2, xbox 360 и nintendo некое не знам кој модел и 2 ќеси игри вчера вечер ги оставив во кутија до контејнер. Беа во подрум подолго време, може не работат не знам, и да работат не ми требаа старудии.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,700
6,489
Мелмак
Да ја видев темава порано немаше така да ги фрлам неколку конзоли и контролери. PS1, PS2, xbox 360 и nintendo некое не знам кој модел и 2 ќеси игри вчера вечер ги оставив во кутија до контејнер. Беа во подрум подолго време, може не работат не знам, и да работат не ми требаа старудии.

Ц ц ц ц се надевам дека се шалиш... Ако не ти е тешко провери да не уште се таму. Ми се плаче од вакви сценарија баш се плашат сите моментално ретро ентузијасти - дека на депонија некаде завршуваат или пак ќе ги ископа некој од овие што ги хордаат за да ги препродаваат по луди цени :(
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,802
9,335
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Ц ц ц ц се надевам дека се шалиш... Ако не ти е тешко провери да не уште се таму. Ми се плаче од вакви сценарија баш се плашат сите моментално ретро ентузијасти - дека на депонија некаде завршуваат или пак ќе ги ископа некој од овие што ги хордаат за да ги препродаваат по луди цени :(

Ќе проверам покасно, до контејнерот кај Томи тобако во К.Вода.
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
155
221
Kрушево абер пристигна !
Дали игри за сони 1 се сметаат за ретро , ако да имам неколку па пиши ми пп. (знаам дека имам формула 1 не знам која година ама по стара е , 007 со Џ.Бонд нешто стил со кола возиш знаам дека ја цепав многу а другите треба да ги проверам)
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,700
6,489
Мелмак
Дали игри за сони 1 се сметаат за ретро , ако да имам неколку па пиши ми пп. (знаам дека имам формула 1 не знам која година ама по стара е , 007 со Џ.Бонд нешто стил со кола возиш знаам дека ја цепав многу а другите треба да ги проверам)

Се шо е пред PS3 и XBOX 360 веќе се рачуна за ретро, а уше 5-6 години и тие сигурно ќе бидат.

Имаш ПП.

Ќе проверам покасно, до контејнерот кај Томи тобако во К.Вода.

Ова е од малер помалер... Не ми било судено значи, здрави и живи да сме. Ако по некое чудо ги најдеш пиши ми.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,450
5,020
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Го знаеш ли ова:
MM Games
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
384
651
Мрзен Ораовец
Да ја видев темава порано немаше така да ги фрлам неколку конзоли и контролери. PS1, PS2, xbox 360 и nintendo некое не знам кој модел и 2 ќеси игри вчера вечер ги оставив во кутија до контејнер. Беа во подрум подолго време, може не работат не знам, и да работат не ми требаа старудии.
Ова треба да се објави во hardware horror stories ... Ко да си фрлил мачиња во река , така го доживувам. И тоа баш кај шо живеев си ги фрлил, штета короната не повлечи инаку ќе се правеше dumpster diving.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,450
5,020
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Ајде направете зимско чистење на подрумите и таваните и на ваквите електроники подарете им нов дом!~
Сега ми текна дека имам јас еден PS One, баш на таван како што си напишал :D ама не знам во каква состојба е. Има 2 оригинал џојстици и некои пиратски игри. Но толку стари дискови се сомневам дека ќе работат. Доколку го проверам и работи, дали би бил заинтересиран за оваа конзола?
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,700
6,489
Мелмак
Ова треба да се објави во hardware horror stories ... Ко да си фрлил мачиња во река , така го доживувам. И тоа баш кај шо живеев си ги фрлил, штета короната не повлечи инаку ќе се правеше dumpster diving.

Тоа е некогаш има среќа некогаш е жив малер некоја ситуација. Ќе завршат на бувљак па гарант после кај тие Бајро и остали на реклама 5 да ги препродаваат по изгор цени.
Мислењето е автоматски споено:

Сега ми текна дека имам јас еден PS One, баш на таван како што си напишал :D ама не знам во каква состојба е. Има 2 оригинал џојстици и некои пиратски игри. Но толку стари дискови се сомневам дека ќе работат. Доколку го проверам и работи, дали би бил заинтересиран за оваа конзола?

За доволно безболна цена за скоро се сум заинтересиран. Сепак собирам за да ги одржувам и користам, не за да ги препродавам. Се шо иам најчесто го расклапам и чистам и реставрирам до штрафче, се тоа си влече и време... Така шо во моментов PS ONE не би ми бил приоритет ама би го вдомил секако хаха.

Пошо иам барем 3-4 ПС2 конзоли, и тие читаат ПС1 игрици не ми е неопходно, а пиратски игри секако не ми требаат и ко шо кажа дисковите може да се отидени тоа веќе дефинитивно е за рециклирање.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,700
6,489
Мелмак
Значи ПС2 не ти треба ? Имам исправен што дреме...

Ко шо кажав на поклони никогаш не кажувам не, и се шо влага во моја колекција го доведувам во состојба најблиску шо може до ко да е ново. Ама да купам уште еден дефинитивно не веќе пошо ги иам сите ревизии и тоа по две од слимовите хаха.

Џојстици би ми добредошле уше еден или два за пс2, мемориски иам доволно и така. Ама сепак мислам дека е поарно да заврши кај некој шо нема а сака.

Значи само да научам да едитирам видеа ефективно ќе видите сите шо процес е тоа да средиш конзола шо била 10 години некаде заборавена и после завршила на буниште хахах. До душа има такви видеа на интернет, ама овие ќе бидат мои видеа :D Ама тој е процесот - до штрафче чистење и некогаш поправање на дефекти. Одлично е за релаксација и оттргање од секојдневен стрес.
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
103
236
Гостивар
ntpmk.net
Ко шо кажав на поклони никогаш не кажувам не, и се шо влага во моја колекција го доведувам во состојба најблиску шо може до ко да е ново. Ама да купам уште еден дефинитивно не веќе пошо ги иам сите ревизии и тоа по две од слимовите хаха.

Џојстици би ми добредошле уше еден или два за пс2, мемориски иам доволно и така. Ама сепак мислам дека е поарно да заврши кај некој шо нема а сака.

Значи само да научам да едитирам видеа ефективно ќе видите сите шо процес е тоа да средиш конзола шо била 10 години некаде заборавена и после завршила на буниште хахах. До душа има такви видеа на интернет, ама овие ќе бидат мои видеа :D Ама тој е процесот - до штрафче чистење и некогаш поправање на дефекти. Одлично е за релаксација и оттргање од секојдневен стрес.
Абе не да купиш, ќе ти го дадам, сигурно нема пари да ти барам :)

едит: Ако знаеш некој што нема, а сака посочи го ќе му го поклонам.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,700
6,489
Мелмак
Мислам дека на некои дечиња кои немаат друго за играње игрици ќе им се најде повеќе од мене, пробај прво пиши во темата за донации:


Па ако нема потреба никој тек тогаш circle back до мене.
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
384
651
Мрзен Ораовец
Ко шо кажав на поклони никогаш не кажувам не, и се шо влага во моја колекција го доведувам во состојба најблиску шо може до ко да е ново. Ама да купам уште еден дефинитивно не веќе пошо ги иам сите ревизии и тоа по две од слимовите хаха.

Џојстици би ми добредошле уше еден или два за пс2, мемориски иам доволно и така. Ама сепак мислам дека е поарно да заврши кај некој шо нема а сака.

Значи само да научам да едитирам видеа ефективно ќе видите сите шо процес е тоа да средиш конзола шо била 10 години некаде заборавена и после завршила на буниште хахах. До душа има такви видеа на интернет, ама овие ќе бидат мои видеа :D Ама тој е процесот - до штрафче чистење и некогаш поправање на дефекти. Одлично е за релаксација и оттргање од секојдневен стрес.
Имаш еден плус subscriber уште сега, редно време е за мк верзија на odd tinkering.
Не знам дали има тема за ретро гејминг, али баш би сакал да видам/прочитам екстензивно за твојата колекција.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,700
6,489
Мелмак
Имаш еден плус subscriber уште сега, редно е за мк верзија на odd tinkering.
Не знам дали има тема за ретро гејминг, али баш би сакал да видам/прочитам екстензивно за твојата колекција.

Неам некоја голема колекција, ама има доста содржина шо би сакал да ја извадам (само пак ќе кажам видео едитингот ми одзимаше толку многу време, и плус останати дешавки па се завлече работата) ама сеа купив скил шер и планирам да научам како брзо и евективно да снимам и да едитирам после тоа па се надевам дека ќе го покажам барем мојот процес на чистење и реставрирање а и некои информации што се битни околу стари електроники и игрици во глобала. Прошлава година ипол средуваме низ дома па не ни можев да снимам ништо, и знам дека не сум ставил ништо на каналот ама се тешам дека ќе биде наскоро хахах.

А во меѓувреме одржавам ваква тема и огласи што имам за да не испуштам некоја добра прилика за да не заврши нешто старо и ретко на буниште - и ете пак завршува хахаха. Иронијата некогаш е комична.
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
103
236
Гостивар
ntpmk.net
Мислам дека на некои дечиња кои немаат друго за играње игрици ќе им се најде повеќе од мене, пробај прво пиши во темата за донации:


Па ако нема потреба никој тек тогаш circle back до мене.
Deal
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,122
1,689
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Ќе проверам покасно, до контејнерот кај Томи тобако во К.Вода.
Не го мафтај, имаш камера од стан стаено со надеж дека ќе појде и ќе буричка в контењер :p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,174
Мислења
879,579
Членови
30,803
Најнов член
Ers111
На врв Дно