Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Купувам print server

Статус
Затворена за нови мислења.

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.369
214

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.369
214
Па, ако има опција да се подеси како wifi client или wds, веројатно би ми вршело работа. :)
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.739
1.577
Малку ќе отидам офтопик, ама да споделам искуство како го имам решено овој проблем без вистински принт сервер:
 1. Рутер во Access Point mode, со поддршка за УСБ принтер, иако не секогаш сум добивал добри резултати со ова.
 2. 100% успешен метод, armbian на некој ефтин андроид бокс, на него инсталација на CUPS со додатни стандардни пакети за принтање на линукс. Cost-effective решение според мене.
 3. Mini PC, Fujitsu S920 или HP T620, па можев да си бирам каков оперативен систем сакам, VNC за пристап од надвор и слично. Најелегантна солуција, а цените на старо се околу 30-40 евра. Споредено со класичен принт сервер, не зависиш од нивен firmware, или пак лагер.
Cika's 2 cents.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.369
214
Чика, ти благодарам за предлозите. Сепак, тоа е хардвер што го немам и ќе треба да го купувам... а ако веќе купувам, би зел директно принт сервер. Да имав потреба за дополнителен mini PC кај што ми е принтерот, лесно ќе беше. Вака, важно ми е само да можам да печатам без да треба да тегнам лаптопи низ дома.

Имам Linksys WRT54GL со томато фирмвер, што може да се намести на client mode. Затоа можам да поминам и со ethernet принт сервер.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.842
Членови
34.923
Огласи
2.635
Најнов член
williamshakespeare30
На врв Дно