Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Купувам постаро напојување

Статус
Затворена за нови мислења.

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
toshex додаде нов оглас:

Купувам постаро напојување - Проценка

Барам стар модел на напојување по можност добар производител и зачувано, или уште подобро new old stock ако некој има конекции со некоја стара продавница за компјутери која има стари залихи.

Ми треба за Пентиум 2/3 компјутери и најбитни спецификации се дека треба да има +5V најмалку 20 ампери, и да поддржува -5V.
Треба да биде околу 300-400W преку сила.

Пример стикер:
Погледнете го атачментот 118885

Видете го целиот оглас...
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Вакво имам. Ако ти врши работа, пиши ПП.

Ќе имам на ум за ако ми затреба за AT компјутер некад. Требаше валјда да напоменам дека ATX се сепак пентиум 2/3 машините.

Разликата е во тоа шо АТ обично имаат прекидаш за палење/гасење на компјутерот врзан за самото напојување, имаат помалку моќност (ватажа) и може да се нестандардни каблињата (пример ете IBM АТ напојување може да има proprietary конектори некои шо нема да вршат работа на друг компјутер, па дури и на друг IBM компјутер). Ова шо го линкна ете пример има молекси и флопи и све тоа, така шо тоа е кул ама нема 20 пински конектор за матична.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.077
4.608
toshex додаде нов оглас:

Купувам постаро напојување - ПроценкаВидете го целиот оглас...
Ај види кое ќе те бендиса. Чим не сум напишал со маркер некад, најверојатно се исправни, ако сакаш ќе пробам да го стартувам тоа што ќе те бендиса и ќе измерам напони.
61dfffc11f0ef8eae2490a4892a9126b.jpg
64cf7c9b7924467ba64d0a18a5458745.jpg
93947fcbb74578e7104bf01a9e095fed.jpg
666d33cc0aa60e122d5a05a29ba00098.jpg


Sent from my Telefon using Tapatalk
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.077
4.608
Проверени сите, работат, држат напони специфицирани, Тоа PowerBOX што е џоа најјако и најтазе и знам дека е неупотребено (ако не се важи 2-3саати кога ми притреба многу одамна за една машина да ја подигнам) иако пишува на тоа налепницата нема -5V. Тоа ти треба ако и само ако има ISA bus уреди.Значи ако немаш ISA слотови (или не ги употребуваш) било кое ќе работи.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Проверени сите, работат, држат напони специфицирани, Тоа PowerBOX што е џоа најјако и најтазе и знам дека е неупотребено (ако не се важи 2-3саати кога ми притреба многу одамна за една машина да ја подигнам) иако пишува на тоа налепницата нема -5V. Тоа ти треба ако и само ако има ISA bus уреди.Значи ако немаш ISA слотови (или не ги употребуваш) било кое ќе работи.

То благодарам ептен. Ќе ти пишам од компјутер до вечер приватна порака.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: marv
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.123
Мислења
975.105
Членови
35.432
Најнов член
Luka Milevski
На врв Дно