• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Купувам објектив за canon 55m 1.8f или 35mm.

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DarkoV

Gaining Experience
29 октомври 2016
66
67
Купувам објектив за canon 55m 1.8f или 35mm. Понудете во порака
 

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,403
3,992
Канон 55mm објектив не постои. Постои 50mm f1.8.

35mm канон објектив постои со f1.2, f2 и f2.8.

Ефтина алтернатива на Canon 35mm f2 е Yongnuo 35mm f2, јас го нарачав од Алиекспрес и стигна (не платив никакви давачки во МК) ама не сум го пробал асално така да не можам да кажам точно каков е, расчитај ривјуа ако те интересира.

Пиши што точно бараш.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

DarkoV

Gaining Experience
29 октомври 2016
66
67
50mm f1.8 мислев (грешка при пишување). имам читнато за Yongnuо, фала ти за линкот ќе ѕирнам
 

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,998
495
www.ibiz.mk
Yongnuо заобиколи го, мала разлика во цена е, а е полош квалитет. (на cron незнам, али на fullframe и те како полош)
имаш по огласи користена 50ка f1.8 за 3-4000, јас пред некој месец земав прва верзија со метален бајонет за 3500(мислам)
исто би ти препорачал ако ти се начека по огласи 40мм f2.8 тако знаван палачинка, мало објективче али многу добро е,

ако ти е за мануелен може да ти понудам нешто 50-55мм
canon fd 50 f1.4, helios 44m4, yashika 55mm f1.8
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #5

DarkoV

Gaining Experience
29 октомври 2016
66
67
Yongnuо заобиколи го, мала разлика во цена е, а е полош квалитет. (на cron незнам, али на fullframe и те како полош)
имаш по огласи користена 50ка за 3-4000, јас пред некој месец земав прва верзија со метален бајонет за 3500(мислам)
исто би ти препорачал ако ти се начека по огласи 40мм f2.8 тако знаван палачинка, мало објективче али многу добро е,

ако ти е за мануелен може да ти понудам нешто 50-55мм
canon fd 50 f1.4, helios 44m4, yashika 55mm f1.8
за почеток не сум за мануелен, доколку не се најде ништо ќе ти пишам, иначе 40mm слабо гледам по огласи а баш е фино мало и за носоње е згодно
 

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,998
495
www.ibiz.mk
јас сум премногу задоволен од квалитет на ниво на canon L објективи, и тоа што е мало, малку смешно изгледа на full frame, али занемарливо е.

Го земав од србија. ако ти е изводливо тоа погледни си таму, имаш поголем избор
(преку пошта и од граничен премин табановце си го подигнав, 10км од куманово)


таа цена му беше околу 100тина евра
 

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,403
3,992
Yongnuо заобиколи го, мала разлика во цена е, а е полош квалитет. (на cron незнам, али на fullframe и те како полош)
имаш по огласи користена 50ка f1.8 за 3-4000, јас пред некој месец земав прва верзија со метален бајонет за 3500(мислам)
исто би ти препорачал ако ти се начека по огласи 40мм f2.8 тако знаван палачинка, мало објективче али многу добро е,

ако ти е за мануелен може да ти понудам нешто 50-55мм
canon fd 50 f1.4, helios 44m4, yashika 55mm f1.8
Yongnuo 35mm f2 = $98 bhphoto
Canon 35mm f2 = $588 bhphoto
Canon 40mm f2.8 = $179 bhphoto

Не е исто.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,596
Мислења
821,472
Членови
28,250
Најнов член
Tomaz
На врв Дно