1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Купувам лаптоп

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од alex-st, 29 ноември 2017.

 1. alex-st

  alex-st
  Gaining Experience

  147
  76
  1 Декември 2010
  Машко
  Знам дека е премногу генеричко името на темата :) но потребен ми е лаптоп докај 60 илјади денари. Примарна функција ќе му биде секојдневна интензивна работа (10тина часови). Програми од типот на VS, VS Code, SQL Management Studio, браузери со 5-10 табови и слично ќе биде секојдневие. Марка/модел воопшто не е проблем од која ќе биде се додека солидно си ја врши работата.

  Must have: 17+ инчен монитор, 10 гига рам, SSD 128GB, i7 (5-6 генерација)

  Дали е реално ова да се изведе во однос на тоа што се нуди низ нашиве продавници и нормално за цената што ја имам предвидено?

  Би оставил опција и за лаптоп на старо доколку ги исполнува условите и не е користен повеќе од 1 година.

  Фала ви :)
   
 2. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  932
  657
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 3. alex-st

  alex-st
  Gaining Experience

  147
  76
  1 Декември 2010
  Машко
 4. VerifiedUsers Overlay
  kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Си имал до сега 17" лаптоп? Тегнењето е мака :(
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  328
  456
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Мака е, ама не ги оптеретува очите толку :)
  Башка гратис фитнес добиваш.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 6. alex-st

  alex-st
  Gaining Experience

  147
  76
  1 Декември 2010
  Машко
  Сум немал :D Амам морам на поголем монитор (јер девелопер) да работам.. не можам на 15ка. Башка и дополнителен 22" приклучувам по потреба.

  Онтопик, ги видов Lenovo Y520/Y70 во Анхоч. Некој да не има користено од таа серија па да сподели искуства ?
   
 7. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,252
  6,378
  27 Март 2014
  Старата серија имаше проблеми со екранот и со баговит биос. Овие веројатно се средени.
   
  На alex-st му/ѝ се допаѓа ова.
 8. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,535
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Хаха, како би постигнал 10Gb RAM на лаптоп, време тече сад:......


  :D
   
 9. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,119
  803
  1 Јуни 2016
  Една цела осмица и уште 2 гиги :D
   
 10. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  346
  254
  13 Март 2015
  Машко
  Зашто нова се отвара на секои два дена за сосема иста работа. Пред некој ден имаше тема за лаптоп. Сметам дека на тоа треба да поработи администрацијата и да забрани за речиси исти работи да се отвара нова тема. Според мене треба да има две вакви теми. Една за десктоп и една за лаптопи и толку. Покрај тоа што ќе биде попрегледен форумот така ќе се соберат сите информации на едно место
   
 11. VerifiedUsers Overlay
  kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Повеќе правила = повеќе работа. И онака админите не се платени, сега уште повеќе обврски? Тешко. И непотребно. (А и офтопик :)
   
  Последна промена: 30 ноември 2017
  Zeddomazed, alex-st и на spiritBreaker им се допаѓа ова.
 12. alex-st

  alex-st
  Gaining Experience

  147
  76
  1 Декември 2010
  Машко
  10+ :)

  12, 24, 32 .. се влегува како опција :)
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,252
  6,378
  27 Март 2014
  8GB денес е минимум рам што треба да се има за мазно работење без проблем. се над тоа е Future Proof.
   
 14. alex-st

  alex-st
  Gaining Experience

  147
  76
  1 Декември 2010
  Машко
  Од Анхоч ја добив следнава конфигурација (за 64000 мкд) - Lenovo Y700

  CPU: Intel® Core™ i7-6700HQ Processor 6M Cache, up to 3.50 GHz
  Memory: 16GB 2133MHz
  HDD: 1TB SATA + Samsung 850 Evo 250GB
  VGA: nVidia GeForce GTX960M 4GB DDR5 , Intel® HD Graphics 530
  Display: 17.3" Frameless Full HD (1920 x 1080) 16:9 IPS Anti-Glare
  Keyboard: Backlit (red)

  Коментар/препорака/забелешка :) ?
   
 15. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  Јас веќе подолго гледам лаптоп, овде во МК има катастрофа избор. Јас ке одам на computeruniverse.net.
  Најверојатно на Dell новите модели 17" или 15". Имаш различни конфигурации од моделите.
   
 16. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,535
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ова ти е оверкил. Пола од ова ти е доволно за твојата раота.
   
  На alex-st му/ѝ се допаѓа ова.
 17. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  328
  456
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Ја имам горе доле истата конфигурација само друга марка, и сум презадоволен. Ќе ти врши долго време работа.
   
  На alex-st му/ѝ се допаѓа ова.
 18. alex-st

  alex-st
  Gaining Experience

  147
  76
  1 Декември 2010
  Машко
  Ај пак да ја активирам темава :)

  HP OMEN 2017

  Коментар околу лаптопов? Никогаш немам користено HP па секоја информација за изработка, квалитет и слично би била добредојдена.
   
 19. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,058
  939
  4 Февруари 2014
  Машко
  Ова е одличен избор. Единствена замерка е 8ГБ рам, но ти би знаел во твоја ситуација дали тоа е доволно или не.
  Ако се решиш да го земаш прашај во анхоч за повеќе гаранција (+ доплата).
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 20. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,252
  6,378
  27 Март 2014
  Над 1000 евра за U процесор е далеку од добар дил. Подобро оди со постара серија со HQ процесор, отколку со U 8-ма генерација.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 21. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  328
  456
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Се извинувам однапред за прашањево, и јас во моментов гледам лаптоп за купување.
  Го избришав HP Omen и се мислам да одам со HP ProBook 470 G5.

  За ваков тип на работа дали вреди да се оди со новите i7-8550U процесори наместо i7-7700HQ (знам дека има разлика помеѓу U и HQ сериите) ?

  Едит. Додека јас пишував коментар гледам одговорија на прашањето :)
   
 22. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  8мата генерација за U серијата се со 4 јадра..
   
 23. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,252
  6,378
  27 Март 2014
  Вака.. Околу ознаките.

  U=Dual Core

  M=Socketed

  Q=Quad Core

  H=Soldered

  Сите Core i3 процесори се Dual Core (Освен 8-та генерација каде што се 4 јадредни) , и имаат можност за Hyper Threading, но им недостасува Turbo Boost можноста.

  Intel Core i5 процесорите се quad-core (со некои исклучоци претежно кај декстопите) и имаат можност за Turbo Boost, но за разлика на тоа им недостасува можноста за Hyper-Threading, спротивно на Core i3. Core i5 кај лаптопите се исклучиво Dual Core , имаат Turbo Boost and Hyper-Threading без исклучок !

  Core i7 процесорите имаат Turbo Boost и Hyper-Threading.Core i7 кај десктоп се исклучиво Quad Core . Core i7 кај лаптопите се dual-core или quad-core.

  Пак е Ultra Low Power дизајниран да трае батеријата, ама затоа пак перформансите се лимитирани. Ова се препорачува за канцелариска работа каде времетраењето на батеријата е битно. За позахтевни работи U не е баш препорачан.
   
  На draganamon и Тони им се допаѓа ова.
 24. alex-st

  alex-st
  Gaining Experience

  147
  76
  1 Декември 2010
  Машко
  Фала ти за одговорот :) Најверојатно ќе биде од Анхоч лаптопот, веќе сум во контакт со нив и за леновото што го пишав погоре.

  Околу рамот, да, ќе биде 16 гига дефинитивно. А ќе прашам и околу ова за гаранцијата дали може да се продолжи (нормално со доплата).

  Инаку, твој коментар помеѓу омен и Y700? Вториот во анхоч ми излегува 64500 (модификувана конфигурација со уште 8 гига рам и плус 250GB M2 SSD).
   
Слични теми
 1. iface
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  387
Вчитување...

Сподели

Вчитување...